Trwa ładowanie...

Nowe odkrycie polskich naukowców. Zwykły grzyb może być lekarstwem na raka

 Anna Krzpiet
21.04.2017 15:40
Nowe odkrycie polskich naukowców. Huba może być lekarstwem na raka
Nowe odkrycie polskich naukowców. Huba może być lekarstwem na raka (123rf)

Od lat tysiące osób zmagało i zmaga się z nowotworami, a naukowcy wciąż szukają skutecznego lekarstwa na walkę z zabójcą XXI wieku. O krok dalej w poszukiwaniach są badaczki z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie, które odkryły, że znany wszystkim grzyb odpowiedzialny za rozkładnie drzew, może stać się niezwykle pomocy w walce z rakiem.

1. Lek na nowotwory

Huba to niepozorny grzyb, który uważany jest za dręczyciela drzew i korzeni. Można go spotkać niemal wszędzie. I chyba nikt nie pomyślałby, że pasożyt drzew może zwalczyć ludzkie choroby.

Na szczęcie zainteresowały się nim lubelskie badaczki z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS: dr hab. Magdalena Jaszek, dr Magdalena Mizerska-Kowalska i dr Anna Matuszewska.

Odkrycie polskich badaczek to znaczący krok dla rozwoju onkologii. Daje on większą szansę na wyrówananie walki z rakiem. Wcześniej huba była badana przez specjalistów głównie pod kątem wykorzystania w przemyśle, dodawano ją głównie do farb i barwników. Teraz udało się wykonać próby wykorzystania pod kątem biomedycznym.

Zobacz film: "Co jeść, aby zapobiegać nowotworom?"

Zobacz także:

Według naukowczyń wszystko jest na dobrej drodze, aby w niedalekiej przyszłości powstał lek, który pomoże w walce z tym nowotworem. Jednocześnie zaznaczają, że największy problem mają z przejściem przez poszczególne etapy badań. Do tego potrzebne są fundusze, którymi niestety jeszcze nie dysponują.

Bardzo ważna jest też odpowiedzialność naukowców za wypowiadane słowa, bo z łatwością można poinformować cały świat, że istnieje lek, który wyleczy raka i w ten sposób dać nadzieję wielu osobom zmagającym się z rakiem.

Grzyb Cerrena unicolor, jako lekarstwo na nowotwory
Grzyb Cerrena unicolor, jako lekarstwo na nowotwory (123rf)

2. Lakaza wyizolowana

Obecnie badaczki z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS wiedzą, że enzym - lakaza wyizolowana, wydobyta z grzyba Cerrena unicolor działa na komórki nowotworowe w warunkach in vitro.

Kolejne etapy badań będą musiały potwierdzić działanie substancji na komórki chorobowe u organizmów żywych. Naukowczynie potwierdzają, że wstępne badania dają ogromną nadzieję.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

Najważniejsze jest zastosowanie odpowiedniego stężenia roztworu pozyskiwanego z grzyba. Odkryte przez lubelskie badaczki stężenie działa wyłącznie na komórki objęte nowotworem, nienaruszalnie pozostawiając zdrowe tkanki. To największy sukces.

Zobacz także:

Enzym najlepiej zadziałał na komórki raka szyjki macicy, ale pozytywne działanie wykazał również w walce z czerniakiem i nowotworem krwi. A oprócz działania przeciwnowotworowego wykazuje również zastosowanie przeciwwirusowe.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze