Nowy lek na mukowiscydozę

„American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine” donosi o pozytywnych wynikach badań nad lekiem na mukowiscydozę.

Czym jest mukowiscydoza?

Mukowiscydoza to choroba uwarunkowana genetycznie. Jej przyczyną jest mutacja genu związanego z transportem jonów, co prowadzi do upośledzenia ich przepływu w płucach. W konsekwencji komórki się odwadniają, w płucach gromadzi się śluz i rozwijają się bakterie. Ze względu na zagęszczenie śluzu, chorzy często zapadają na zapalenie oskrzeli, zatok oraz przewlekłe zapalenie płuc. Najpoważniejszym powikłaniem mukowiscydozy jest przedwczesny zgon.

Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?

Działanie nowego leku na mukowiscydozę

Nowy lek na mukowiscydozę to selektywny agonista receptora sprzyjającego nawadnianiu śluzu. Lek ma formę inhalatora. W badaniach klinicznych z jego użyciem wzięło udział 350 młodych osób cierpiących na tą chorobę. Działanie leku polega na aktywowaniu transportu jonów chlorkowych i zapobieganiu gromadzenia się śluzu w płucach. Dzięki temu parametry oddechowe badanych ulegały znacznemu poprawieniu. Skutkiem ubocznym stosowania leku był kaszel. Jego właściwości wzbudzają duży optymizm. Wczesne rozpoczęcie terapii z jego użyciem może znacznie zahamować rozwój mukowiscydozy.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Mukowiscydoza - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Mukowiscydoza - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie
Mukowiscydoza - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Lek na mukowiscydozę

na mukowiscydozę Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, w trakcie którego część chorych na mukowiscydozę otrzymywała przez rok nowy lek, a druga część (...) „New Scientist" informuje...

Stres

Nowy smak kawy

Nowy smak kawy

Użalanie się nad sobą do niczego dobrego nie prowadzi, natomiast spojrzenie na trudną sytuację z innej perspektywy może wiele zmienić.

Rozwój osobisty

Nowy pracownik

Nowy pracownik

W nowej pracy ważne jest pierwsze wrażenie, jednak nie należy nic robić na siłę, zwłaszcza zrażać do siebie resztę pracowników. Może to utrudnić dalszą współpracę w zespole.

Blizna - charakterystyka, rodzaje

Nowy sposób usuwania blizn

Nowy sposób usuwania blizn

Naukowcy wyszli z założenia, że najlepszym sposobem trwałego usunięcia blizny będzie pozwolenie zdrowej tkance na uzupełnienie zmienionego miejsca - dzięki temu skóra stanie się znów elastyczna i zacznie spełniać swoją funkcję.

Randki

Związek partnerski

Związek partnerski

Idealny związek polega na grze obustronnych kompromisów. Pierwszym ruchem wdrażania zmian między tobą i partnerem jest swój własny rachunek sumienia.

Mukowiscydoza - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Śmiertelnie chore i piękne - niezwykły projekt cenionego fotografa

Śmiertelnie chore i piękne - niezwykły projekt cenionego fotografa

kobiet dotkniętych śmiertelnie groźną chorobą - mukowiscydozą. Dzieło zasługuje na uwagę nie tylko dlatego, że autor stara się poszerzyć społeczną (...) towarzystwie. Myśleli, że jestem uzależniona od narkotyków. Musiałam tłumaczyć,...