Nowy lek na mukowiscydozę

„American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine” donosi o pozytywnych wynikach badań nad lekiem na mukowiscydozę.

spis treści

1. Czym jest mukowiscydoza?

Mukowiscydoza to choroba uwarunkowana genetycznie. Jej przyczyną jest mutacja genu związanego z transportem jonów, co prowadzi do upośledzenia ich przepływu w płucach. W konsekwencji komórki się odwadniają, w płucach gromadzi się śluz i rozwijają się bakterie. Ze względu na zagęszczenie śluzu, chorzy często zapadają na zapalenie oskrzeli, zatok oraz przewlekłe zapalenie płuc. Najpoważniejszym powikłaniem mukowiscydozy jest przedwczesny zgon.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Działanie nowego leku na mukowiscydozę

Nowy lek na mukowiscydozę to selektywny agonista receptora sprzyjającego nawadnianiu śluzu. Lek ma formę inhalatora. W badaniach klinicznych z jego użyciem wzięło udział 350 młodych osób cierpiących na tą chorobę. Działanie leku polega na aktywowaniu transportu jonów chlorkowych i zapobieganiu gromadzenia się śluzu w płucach. Dzięki temu parametry oddechowe badanych ulegały znacznemu poprawieniu. Skutkiem ubocznym stosowania leku był kaszel. Jego właściwości wzbudzają duży optymizm. Wczesne rozpoczęcie terapii z jego użyciem może znacznie zahamować rozwój mukowiscydozy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy