Trwa ładowanie...

O jakiej porze najlepiej suplementować witaminę D ze słońca? Szybko odczujesz różnicę

Avatar placeholder
30.06.2024 10:03
Wtedy najlepiej suplementować witaminę D ze słońca
Wtedy najlepiej suplementować witaminę D ze słońca (Getty Images)

Wiele osób może zastanawiać się, czy latem należy kontynuować suplementację witaminy D. W końcu pogoda za oknem dopisuje, więc może lepiej pospacerować, niż łykać kapsułki? Wyjaśniamy.

spis treści

1. Suplementacja słońca

Nasz organizm w 80 proc. czerpie witaminę D podczas ekspozycji na promienie słoneczne. Nie oznacza to jednak, że latem powinniśmy cały dzień spędzać na zewnątrz. Przede wszystkim należy dbać o bezpieczeństwo.

W naszym kraju nie powinniśmy przebywać na słońcu dłużej niż 15-45 minut. Zbyt ostre światło i nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem raka skóry.

Zobacz film: "Witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na raka"

Naturalna suplementacja witaminy D, czyli przesiadywanie na słońcu, powinna odbywać się do godziny 10:00 lub już po 16:00. Wtedy słońce jest mniej agresywne, istnieje też mniejsze ryzyko poparzenia.

2. Bezpieczne przebywanie na zewnątrz

Warto jednak pamiętać, że przed wyjściem z domu, nawet na kilka minut, należy zaaplikować filtr UV. Należy także pamiętać o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.

Zabezpieczenie skóry przed słońcem jest konieczne, by uniknąć poparzeń oraz ochronić się przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Ten zabieg nie sprawi, że proces wytwarzania witaminy D zostanie utrudniony.

Zrezygnowanie z ochrony skóry nie tylko nie poprawi wchłaniania witaminy D, ale również wystawia nas na negatywne skutki. Zwiększone promieniowanie prowadzi do 57-procentowego wzrostu ryzyka raka skóry.

3. Co z kapsułkami?

Szacuje się, że ponad 90 proc. Polaków cierpi na niedobór witaminy D. W naszej strefie klimatycznej zalecana jest suplementacja. Czy jednak należy z niej zrezygnować, gdy spędzamy dużo czasu na zewnątrz?

Decyzję warto podjąć po wykonaniu badań lub konsultacji z lekarzem. Dzienna dawka zależy od wieku i stanu zdrowia. W okresie letnim zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D mogą mieć osoby:

  • z nadwagą lub otyłością,
  • starsze,
  • z chorobami jelit, wątroby lub autoimmunologicznymi,
  • spędzające dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze