O krok od skutecznego leczenia łysienia

Łysienie to ogromny problem estetyczny, z którym zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Medycyna nie potrafi sobie z nim skutecznie radzić, choć być może niedługo to się zmieni. Okazuje się, że lek powszechnie stosowany w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów pomaga również leczyć łysienie plackowate.

Łysienie plackowate dotyka dużą część ludzi młodych. Z obserwacji wynika, że ponad 60 proc. pacjentów z tą przypadłością ma mniej niż 30 lat. To sprawia, że wielu pacjentów wycofuje się z życia społecznego, niektórzy rezygnują z pracy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Leczenie łysienia plackowatego jest stosunkowo trudne i uzależnione od wielu czynników. W wielu przypadkach terapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

W ostatnim czasie jednak nadzieję pacjentom z tym schorzeniem niosą wyniki badań przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanford i Yale.

Do testów specjaliści zaprosili 65 osób, u których zdiagnozowane zostało łysienie plackowate. Badanym podawano tabletkę, jaką od lat stosuje się w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Xeljanz, bo o tym preparacie mowa, u 50 proc. badanych przyniósł widoczną poprawę. Miejsca dotąd łyse, zaczęły pokrywać się włosami. Odrosły nie tylko włosy na głowie, ale i brwi i rzęsy.

Podobne wyniki osiągnięto w ramach testowej terapii lekiem o nazwie Jakafi (stosowany w leczeniu włóknienia szpiku u osób dorosłych).

Bardzo dobre efekty zauważono u pacjentów, którzy w ramach eksperymentu wcierali w skórę głowy maść. Wcześniej testy przeprowadzono na myszach, u których porost włosów był bardzo duży.

Tłumaczyć należy to jednak tym, że skóra gryzoni jest cieńsza od skóry człowieka. Nie zmienia to jednak faktu, iż testowana maść ma duże szanse okazać się przełomem w leczeniu łysienia plackowatego.

Walka o Xeljanz

Do obrotu w Stanach Zjednoczonych został dopuszczony w listopadzie 2012 roku. Obecnie stosuje się go w niemal 20 krajach świata, m.in. w Japonii, Argentynie, Rosji.

Europejska Agencja Leków sprzeciwia się jednak rejestracji leku w Unii Europejskiej. Argumentuje to zbyt dużym ryzykiem związanym z działaniami niepożądanymi.

W Stanach Zjednoczonych trwają badania nad rozszerzeniem listy schorzeń, w którym pomóc może omawiany lek. Skuteczność tofacitinibu w leczeniu łysienia plackowatego została udowodniona przez profesora Brett’a King’a.

Ten sam badacz podjął się eksperymentalnej terapii, w ramach której podawał 53-letniej pacjencie z bielactwem tofacitinib. Efekty dały się zauważyć już po dwóch miesiącach, a po trzech kolejnych zaobserwowano niemal całkowitą repigmentację na twarzy i rękach.

Trwają badania, które pozwolą ocenić skuteczność terapii omawianym środkiem w leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów, łuszczycy plackowatej oraz w zapalnych chorobach jelit.

Komentarze (3)
~Mikołaj
~Mikołaj 5 miesięcy temu

łysienie co by nie mowić to dla wielu osób rzeczywiście duży problem i nie powinno się go bagatelizować. Sam długo z tym walczyłem, czułem się mało męsko i w końcu powiedziałem dość i wybrałem się żeby ten stan zmienić. A dokładniej wybrałem coś na co mówią tatuaż włosów, czyli mikropigmentacja włosów. Metoda daje zadziwiająco fajne efekty. W końcu znów czuję się atrakcyjnie.

Odpowiedz
~Facet
~Facet 12 miesięcy temu

Ale "choroba", litości... Co sie z tym światem dzieje: łysienie - "choroba", chrapanie - "choroba", łupież - "choroba", len i obibok - "chory" na dyscośtam, mały patus i bandziorek - "chory" na ADHD itp itd...

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie łysienia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Leczenie łysienia
Leczenie łysienia

Alternatywy leczenia DCP (WIDEO)

Alternatywy leczenia DCP (WIDEO) Odtwórz wideo

Jedną z metod leczenia łysienia plackowatego jest zastosowanie DCP (difenylocyklopropenonu). DCP jest to rodzaj alergenu kontaktowego (...) temu włosy przestają wypadać. Metoda ta jest obecnie uznawana za najbardziej skuteczną metodę...

Leczenie łysienia

Przeszczep włosów

Znaczne wypadanie włosów prowadzące do łysienia jest problemem dotykającym głównie, ale nie wyłącznie mężczyzn. Utrata włosów jest bardzo stresująca (...) często przeczepiają sobie włosy na torsie, aby ukryć blizny po operacji piersi. Przyczyny...

Leczenie łysienia

Skutki uboczne leku na łysienie

BBC donosi o poważnych efektach ubocznych stosowania popularnego leku na łysienie typu męskiego. Okazuje się bowiem, że przyjmowanie leku na bazie (...) finasterydu może prowadzić do zaburzeń erekcji. Problem łysienia Wydawać...

Leczenie łysienia

Transplantacja włosów metodą S.A.F.E.R.

nie rozważało zastosowania metod terapeutycznych. U mężczyzn, którzy przeszli skuteczne leczenie łysienia odnotowano wiele korzystnych zmian psychospołecznych (...) stopniu przekłada się na poziom męskiej samooceny...

Problemy z włosami

6 zaskakujących faktów na temat męskiego łysienia

6 zaskakujących faktów na temat męskiego łysienia

nie potrafi sobie skutecznie radzić z problemem łysienia. Pojawiają się nowe teorie, ale nadal brakuje skutecznego leku, który mógłby pomóc radzić (...) to jednak faktu, iż testowany lek ma duże szanse...

Medycyna naturalna

Jakie właściwości ma żeń-szeń?

Jakie właściwości ma żeń-szeń?

, że może to być ważny krok w opracowaniu skutecznego leku stosowanego w profilaktyce łysienia, jak i na porost włosów u mężczyzn. Skóra Picie herbaty z żeń (...) zawarty w żeń-szeniu, ginzenozyd Ro,...

Łysienie plackowate - przebieg, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Jak leczyć łysienie plackowate? (WIDEO)

Jak leczyć łysienie plackowate? (WIDEO) Odtwórz wideo

kilku metod równocześnie. Wszystkie powyższe metody mają niewielką skuteczność. Najskuteczniejszą metodą leczenia łysienia plackowatego jest zastosowanie DCP (...) przypadkach dochodzi do nawrotów łysienia...

Przyczyny łysienia

Łysienie a krążenie (WIDEO)

Łysienie a krążenie (WIDEO) Odtwórz wideo

Łysienie może mieć różne przyczyny - od czynników genetycznych czy hormonalnych, poprzez stosowane leki, aż do przemęczenia i stresu. Niewiele osób (...) wie, że zaburzenia krążenia obwodowego także mogą być przyczyną łysienia....

Łysienie a choroby

Łysienie a hiperplazja przysadki

nie było żadnego skutecznego leczenia łysienia androgenowego. Obecnie wprowadzane są preparaty stymulujące odrost włosów. Wskazane przy łysieniu (...) łysienie. Osoby...