O krok od skutecznego leczenia łysienia
Łysienie to ogromny problem estetyczny, z którym zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Medycyna nie potrafi sobie z nim skutecznie radzić, choć być może niedługo to się zmieni. Okazuje się, że lek powszechnie stosowany w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów pomaga również leczyć łysienie plackowate.
Łysienie plackowate dotyka dużą część ludzi młodych. Z obserwacji wynika, że ponad 60 proc. pacjentów z tą przypadłością ma mniej niż 30 lat. To sprawia, że wielu pacjentów wycofuje się z życia społecznego, niektórzy rezygnują z pracy.
Leczenie łysienia plackowatego jest stosunkowo trudne i uzależnione od wielu czynników. W wielu przypadkach terapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
W ostatnim czasie jednak nadzieję pacjentom z tym schorzeniem niosą wyniki badań przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanford i Yale.
Do testów specjaliści zaprosili 65 osób, u których zdiagnozowane zostało łysienie plackowate. Badanym podawano tabletkę, jaką od lat stosuje się w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.
Xeljanz, bo o tym preparacie mowa, u 50 proc. badanych przyniósł widoczną poprawę. Miejsca dotąd łyse, zaczęły pokrywać się włosami. Odrosły nie tylko włosy na głowie, ale i brwi i rzęsy.
Podobne wyniki osiągnięto w ramach testowej terapii lekiem o nazwie Jakafi (stosowany w leczeniu włóknienia szpiku u osób dorosłych).
Bardzo dobre efekty zauważono u pacjentów, którzy w ramach eksperymentu wcierali w skórę głowy maść. Wcześniej testy przeprowadzono na myszach, u których porost włosów był bardzo duży.
Tłumaczyć należy to jednak tym, że skóra gryzoni jest cieńsza od skóry człowieka. Nie zmienia to jednak faktu, iż testowana maść ma duże szanse okazać się przełomem w leczeniu łysienia plackowatego.
1. Walka o Xeljanz
Do obrotu w Stanach Zjednoczonych został dopuszczony w listopadzie 2012 roku. Obecnie stosuje się go w niemal 20 krajach świata, m.in. w Japonii, Argentynie, Rosji.
Europejska Agencja Leków sprzeciwia się jednak rejestracji leku w Unii Europejskiej. Argumentuje to zbyt dużym ryzykiem związanym z działaniami niepożądanymi.
W Stanach Zjednoczonych trwają badania nad rozszerzeniem listy schorzeń, w którym pomóc może omawiany lek. Skuteczność tofacitinibu w leczeniu łysienia plackowatego została udowodniona przez profesora Brett’a King’a.
Ten sam badacz podjął się eksperymentalnej terapii, w ramach której podawał 53-letniej pacjencie z bielactwem tofacitinib. Efekty dały się zauważyć już po dwóch miesiącach, a po trzech kolejnych zaobserwowano niemal całkowitą repigmentację na twarzy i rękach.
Trwają badania, które pozwolą ocenić skuteczność terapii omawianym środkiem w leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów, łuszczycy plackowatej oraz w zapalnych chorobach jelit.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.