Objaw raka okrężnicy można zobaczyć na własne oczy. Gastroenterolog ostrzega
Jednym z najpowszechniejszych typów nowotworów jest rak jelita grubego i okrężnicy. Choć największe ryzyko dotyczy osób po 50. roku życia, choroba dotyka osoby już w wieku 20 i 30 lat. Ekspert mówi o najczęstszym objawie, którego nie wolno ignorować.
1. Zmiana rytmu wypróżnień
Gastroenterolog dr Joseph Salhab na swoim TikToku dzieli się z obserwującymi poradami dotyczącymi zdrowia układu pokarmowego. Specjalista radzi, by nauczyć się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze raka okrężnicy i w porę zgłosić do lekarza.
Zmiana rytmu wypróżnień jest jednym z najczęstszych objawów raka jelita grubego. Ale co to właściwie oznacza?
- Biegunka i zaparcia, zwłaszcza jeśli objawy odczuwasz dotkliwiej niż zwykle - wyjaśnia lekarz.
Powodem problemów z wypróżnianiem może być duży polip lub stan przedrakowy w okrężnicy, a nawet sam nowotwór. Zmiany blokujące jelita mogą znacząco zmienić sposób korzystania z toalety.
- Jeśli zauważysz, że twoje stolce są również wąskie i cieńsze niż zwykle, to również należy zbadać - dodaje dr Joseph Salhab.
2. Na co jeszcze zwracać uwagę?
Objaw raka zobaczymy w toalecie. Warto zwrócić uwagę na to, czy w stolcu pojawia się krew. Nie zawsze jest ona świeża, może jednak barwić kał na czarno. Wśród innych objawów wymienia się częstą potrzebę oddawania moczu i zwiększoną częstotliwość korzystania z toalety.
Nie wszystkie objawy raka jelita grubego są związane ze stolcem. Symptomy, na które należy zwracać uwagę, obejmują wzdęcia, bóle brzucha, utratę wagi bez wysiłku oraz nieustanne przemęczenie.
Jeśli jakiekolwiek z wymienionych objawów utrzymują się przez trzy tygodnie i dłużej lub mają nawracający charakter, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Warto też poddawać się regularnym badaniom profilaktycznym.
Dr Salhab na swoim TikToku radzi też, jak zapobiegać rozwojowi raka jelita grubego. Przede wszystkim należy skupić się na odpowiedniej diecie i utrzymaniu zdrowej wagi ciała. Zrezygnowanie z używek i regularny wysiłek fizyczny również drastycznie zmniejsza ryzyko zachorowania.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.