Trwa ładowanie...

Objawy cukrzycy, których nie wolno ignorować

Cukrzyca zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych - z roku na rok przybywa pacjentów, chorują coraz młodsi. Objawy schorzenia bywają niepozorne, a zlekceważone mogą doprowadzić do wielu poważnych powikłań. - Pierwsze sygnały mogą pojawić się nawet 10 lat przed rozpoznaniem cukrzycy, dlatego tak ważne są profilaktyka i pomiar cukru – przestrzega prof. Leszek Czupryniak, diabetolog.

Artykuł jest częścią akcji "Pomyśl o sobie – sprawdzamy zdrowie Polaków w pandemii". Wypełnij TEST i dowiedz się, czego tak naprawdę potrzebuje twój organizm.

spis treści

Zobacz film: "Co wpływa na glikemię?"

1. Najczęstsze objawy cukrzycy

Typowe objawy cukrzycy mogą być różnorodne, a ich nasilenie zróżnicowane. Dla chorujących na cukrzycę największym zagrożeniem są choroby sercowo-naczyniowe. Właśnie dlatego nie wolno bagatelizować symptomów i jak najszybciej podjąć leczenie. Jakie dolegliwości powinny wzbudzić niepokój?  

Prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz diabetologii z Uniwersyteckiego Szpitala N. Barlickiego w Łodzi przyznaje, że pierwszym znakiem ostrzegawczym jest nadmierne pragnienie. Diabetycy piją kilka litrów płynów dziennie, a to z kolei prowadzi do wielomoczu.

- Typowymi objawami cukrzycy, które powinny nas zaniepokoić, są wzmożone pragnienie i zbyt częste oddawanie moczu, a także bezpodstawna utrata masy ciała. To są takie trzy objawy, przez które każdy lekarz czy pielęgniarka natychmiast kieruje na pomiar cukru, ponieważ zwiastują cukrzycę – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Czupryniak.

- Jeśli ktoś je przeoczy, dochodzi do nadmiaru stężenia glukozy we krwi, może się pojawić zakażenie w drogach moczowych, zakażenia skórne, zakażenia w jamie ustnej, a także bóle w kończynach dolnych, wynikające z zaburzeń funkcjonowania nerwów obwodowych – wyjaśnia diabetolog.

1.1. 2. Wzmożony apetyt

Cukrzyca objawia się także wzmożonym apetytem połączonym z utratą wagi. Glukoza krążąca we krwi wydalana jest wraz z moczem i nie przechodzi do wnętrza komórek. Chorzy odczuwają głód, a jednocześnie szybko chudną.  

Nadmiernie wysoki poziom cukru we krwi może powodować utratę wagi od 10 do 20 kilogramów w ciągu 2-3 miesięcy. 

1.2. 3. Ból i drętwienie stóp

Mrowienie i drętwienie kończyn także zaliczane jest do pierwszych objawów cukrzycy. Ponadto pojawiają się skurcze łydek w nocy i osłabione czucie lub całkowity jego brak w kończynach. W niektórych przypadkach występuje również niedowład mięśni.

1.3. 4. Pogorszenie widzenia

Wysoki poziom glukozy we krwi powoduje opuchnięcie soczewek oczu, a tym samym pogarsza wzrok. Zaburzenia widzenia (np. rozmyty obraz) mogą więc świadczyć o poważnej chorobie i nie wolno ich ignorować.  

1.4. 5. Zmęczenie i senność

Nadmierne zmęczenie i senność również występują w przypadku cukrzycy. Jeśli dolegliwości przez dłuższy czas nie ustępują, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Inne objawy, które mogą świadczyć o chorobie, to wolniejsze gojenie się ran, bóle głowy, zmiany skórne, mdłości, wymioty i grzybica paznokci.

2. Cukrzyca często przebiega bezobjawowo

Niestety, cukrzyca często rozwija się bezobjawowo i prowadzi do niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych.

- Cukrzyca typu II w pierwszym okresie (który można liczyć w latach) przebiega bezobjawowo. U zdecydowanej większości osób, wzrost stężenia glukozy we krwi jest bardzo powolny i niewielki, nie wywołuje przez to żadnych uchwytnych objawów klinicznych. Są badania, które pokazują, że pierwsze sygnały mogą pojawić się nawet 10 lat przed rozpoznaniem cukrzycy, dlatego tak ważne są profilaktyka i pomiar cukru – wyjaśnia prof. Czupryniak.

Późna diagnoza i brak odpowiedniego leczenia mogą skutkować poważnymi powikłaniami, takimi jak uszkodzenia nerek, udar mózgu lub zawał serca.

- Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia, a także Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zalecają, aby każda osoba po 45 r.ż. raz na dwa lata zmierzyła stężenie glukozy we krwi. Osoby, które są w grupie ryzyka, czyli te, które mają nadwagę, otyłość, nadciśnienie, prowadzą siedzący tryb życia, mają w rodzinie kogoś, kto cierpi na cukrzycę albo kobiety, które urodziły dziecko powyżej 4 kg, PCOS, powinny mierzyć stężenie cukru raz w roku – dodaje ekspert.

3. Jakie stężenie glukozy we krwi świadczy o cukrzycy?

Prof. Czupryniak podkreśla, że stężenie glukozy we krwi jest parametrem, na podstawie którego określa się cukrzycę.

- Stężenie cukru we krwi nie powinno być wyższe niż 99 mg/dl, cukrzycę rozpoznajemy, kiedy stężenie glukozy wynosi 126 mg/dl lub więcej. Przy czym taki wynik należy stwierdzić dwukrotnie, nie dzień po dniu, a np. po miesiącu. Obszar cukru między 100 a 125 nazywamy nieprawidłowym stężeniem glukozy na czczo. Jest to pewne ostrzeżenie, że nie jest to jeszcze cukrzyca, ale cukier jest za wysoki – tłumaczy prof. Czupryniak.

Oprócz pomiaru glukozy w ramach diagnozy lekarze wykonują także pomiar hemoglobiny glikowanej.

- To jest parametr mówiący o średnim cukrze w ostatnich kilku miesiącach. Norma jest do 6 proc., jeśli ktoś ma 6,5 lub więcej, to wtedy są podstawy do stwierdzenia cukrzycy. Kiedy cukrzyca zostanie rozpoznana, rozszerzamy zestaw badań. Oceniamy czynność tarczycy, nerek, wątroby i wykonujemy ogólne badania moczu. To lekarz w każdym przypadku decyduje o konieczności poszerzenia diagnostyki – podsumowuje ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza