Trwa ładowanie...

Objawy cukrzycy, których nie wolno ignorować

Cukrzyca zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych - z roku na rok przybywa pacjentów, chorują coraz młodsi. Objawy schorzenia bywają niepozorne, a zlekceważone mogą doprowadzić do wielu poważnych powikłań.

Zobacz film: "Jaki wpływ na życie ma cukrzyca?"

1. Najczęstsze objawy cukrzycy

Typowe objawy cukrzycy mogą być różnorodne, a ich nasilenie zróżnicowane. Dla chorujących na cukrzycę największym zagrożeniem są choroby sercowo-naczyniowe. Właśnie dlatego nie wolno bagatelizować symptomów i jak najszybciej podjąć leczenie. Jakie dolegliwości powinny wzbudzić niepokój?  

1.1. 1. Nadmierne pragnienie i częste wydalanie moczu

Pierwszym znakiem ostrzegawczym jest nadmierne pragnienie. Diabetycy piją kilka litrów płynów dziennie, a to z kolei prowadzi do wielomoczu. Jeśli zauważyłeś, że ciągle chce ci się pić i często musisz odwiedzać łazienkę, skonsultuj się z lekarzem. Takie objawy mogą świadczyć o rozwijającej się cukrzycy.   

1.2. 2. Wzmożony apetyt

Cukrzyca objawia się także wzmożonym apetytem połączonym z utratą wagi. Glukoza krążąca we krwi wydalana jest wraz z moczem i nie przechodzi do wnętrza komórek. Chorzy odczuwają głód, a jednocześnie szybko chudną.  

Nadmiernie wysoki poziom cukru we krwi może powodować utratę wagi od 10 do 20 kilogramów w ciągu 2-3 miesięcy. 

1.3. 3. Ból i drętwienie stóp

Mrowienie i drętwienie kończyn także zaliczane jest do pierwszych objawów cukrzycy. Ponadto pojawiają się skurcze łydek w nocy i osłabione czucie lub całkowity jego brak w kończynach. W niektórych przypadkach występuje również niedowład mięśni.

1.4. 4. Pogorszenie widzenia

Wysoki poziom glukozy we krwi powoduje opuchnięcie soczewek oczu, a tym samym pogarsza wzrok. Zaburzenia widzenia (np. rozmyty obraz) mogą więc świadczyć o poważnej chorobie i nie wolno ich ignorować.  

1.5. 5. Zmęczenie i senność

Nadmierne zmęczenie i senność również występują w przypadku cukrzycy. Jeśli dolegliwości przez dłuższy czas nie ustępują, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Inne objawy, które mogą świadczyć o chorobie to wolniejsze gojenie się ran, bóle głowy, zmiany skórne, mdłości, wymioty i grzybica paznokci.

2. Cukrzyca często przebiega bezobjawowo

Niestety, cukrzyca często rozwija się bezobjawowo i prowadzi do niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych. Bez odpowiedniego leczenia może skutkować poważnymi powikłaniami, takimi jak uszkodzenia nerek, udar mózgu lub zawał serca. Wystarczy proste badanie krwi, aby sprawdzić poziom cukru we krwi i przekonać się, czy dziwne dolegliwości mogą być oznakami cukrzycy.  

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.