Trwa ładowanie...

Pojawia się rano, gdy rak płuc zaatakował. Nie chodzi o kaszel

Avatar placeholder
26.07.2024 13:29
Objaw raka płuc często uderza po przebudzeniu
Objaw raka płuc często uderza po przebudzeniu (Getty Images)

W Polsce co roku nowotwór płuc diagnozuje się u ponad 22 tysięcy osób i zaledwie 20 proc. z nich wykrywa chorobę na wczesnym etapie. Warto więc znać pierwsze objawy, które można łatwo pomylić z innymi schorzenami lub zlekceważyć.

spis treści

1. Podstawą jest wczesna diagnoza

Lekarze od lat podkreślają, że jak najwcześniejsza diagnoza nowotworu jest kluczowa nie tylko dla określenia właściwego leczenia, ale przede wszystkim dla zwiększenia szans jego skuteczności - zwłaszcza w przypadku raka płuc, który przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Niepokojące objawy zazwyczaj pojawiają się, kiedy choroba osiąga już zaawansowane stadium rozwoju, co znacząco obniża możliwość skutecznego leczenia.

Ponad 70 procent zachorowań na raka płuc jest związane z wdychaniem szkodliwych substancji obecnych w produktach zawierających nikotynę. Mimo to nowotwór płuc może pojawić się również u osób, które nigdy nie paliły i nie były także palaczami biernymi.

2. Leczenie nowotworu płuc

Zobacz film: "Przez pleśń w mieszkaniu poważnie zachorowała"

Wybór metody leczenia raka płuc zależy od typu mutacji nowotworowej, stopnia zaawansowania i ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta. Jeżeli choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium i jest zlokalizowana w małym obszarze lekarze mogą zdecydować się na usunięcie całego obszaru. Czasem jednak operacja może nie być możliwa z powodu stanu zdrowia chorego - wtedy specjaliści mogą zaproponować radioterapię, która ma na celu niszczenie komórek rakowych. W zaawansowanym stadium stosuje się zwykle chemioterapię.

Do dyspozycji jest również szereg leków określanych mianem terapii celowanych. Ich zadaniem jest wprowadzenie zmian w miejscu, gdzie znajdują się komórki nowotworowe, aby zahamować ich rozwój. Ta metoda nie umożliwia całkowitego wyleczenia raka płuc, ale może spowolnić jego dalszy rozwój.

3. Wczesne objawy raka płuc

Ponieważ objawy raka mogą być subtelne i mało specyficzne, kluczowe jest świadome ich obserwowanie i zasięganie porady lekarskiej przy symptomach budzących jakiekolwiek podejrzenia. Jeden z wczesnych objawów raka płuc można zauważyć nocą lub tuż po przebudzeniu. Mowa tu o intensywnym poceniu się w trakcie sny. Jest to objaw często spotykany przy wielu różnych nowotworach i jest swego rodzaju reakcją obronną organizmu na stan chorobowy.

Rozwój infekcji związanej z rakiem płuc może także prowadzić do gorączki. Podwyższona temperatura może jednak świadczyć też o obecności guza lub przerzutów na wątrobę. U części pacjentów może występować tzw. gorączka neutropeniczna spowodowana niską liczbą leukocytów.

Suchy kaszel, który utrzymuje się przez ponad trzy tygodnie, także może być sygnałem raka płuc. Zaniepokoić powinniśmy się szczególnie, gdy w odkrztuszanej wydzielinie pojawia się krew. Świadczy to o bezpośrednim zagrożeniu życia, więc objawu tego nigdy nie wolno lekceważyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Wyślij do nas przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze