Trwa ładowanie...

Kleszcze uwielbiają wbijać się w te miejsca. Niestety wielu z nas o tym nie wie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
19.04.2023 17:33
GIS alarmuje. Kleszcze najchętniej wybierają te miejsca na ciele
GIS alarmuje. Kleszcze najchętniej wybierają te miejsca na ciele (Getty Images)

Kleszcze ze względu na swoje rozmiary wyglądają dość niewinnie, niemniej stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Główny Inspektorat Sanitarny Główny ostrzega przed groźnymi pajęczakami, a przy okazji informuje, które miejsca na ciele upodobały sobie kleszcze.

spis treści

1. Mały kleszcz, duży problem

Kleszcze to pajęczaki niewielkich rozmiarów, znane z przenoszenia wielu chorób, w tym boreliozy, zwanej chorobą Lyme, kleszczowego zapalenia mózgu, babeszjozy, anaplazmozy, riketsjozy.

Każde z tych schorzeń może powodować poważne dolegliwości u ludzi i zwierząt, dlatego tak ważne jest, aby chronić się przed ugryzieniami kleszczy i po każdym spacerze na łonie natury dokładnie oglądać swoje ciało.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Na ukąszenia kleszczy narażeni są nie tylko pasjonaci sylwaturystyki i wycieczek terenowych. O spotkanie z pajęczakami nie trudno w parkach, wilgotniejszych lasach miejskich czy przydomowych ogrodach, z tego powodu każdy z nas powinien mieć się na baczności.

2. Te miejsca na ciele najczęściej wybierają kleszcze

Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje, że niewielkie pajęczaki najchętniej wbijają się w te miejsca, w których skóra jest szczególnie delikatna i dobrze ukrwiona. Dlatego nie wystraczy, że obejrzymy dokładnie ręce czy nogi, warto uważniej przyjrzeć się naszej skórze.

Kleszcze zazwyczaj atakują:

  • zgięcia stawów,
  • pachwiny, okolice pępka,
  • fałdy skórne,
  • okolice łokci, okolice kolan,
  • okolice ścięgien Achillesa,
  • owłosione obszary skóry.

W przypadku kobiet mogą kleszcze zaatakować także obszar znajdujący się pod piersiami.

3. Co zrobić w przypadku znalezienia kleszcze na ciele?

W przypadku znalezienia kleszcza na ciele, należy go usunąć jak najszybciej, najlepiej specjalnym narzędziem, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

Pajęczaków pod żadnym pozorem nie powinno się smarować masłem czy wazeliną, ponieważ takie postępowanie może zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji. Jeśli wyjęcie kleszcza sprawia kłopot lub nie mamy w tym wprawy, warto udać się na wizytę lekarską.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze