Trwa ładowanie...

Przewlekłe zapalenie - charakterystyka, przyczyny, jak uniknąć przewlekłego stanu zapalnego

Przewlekłe zapalenie, nazywane również przewlekłym stanem zapalnym może stanowić duże zagrożenie dla organizmu człowieka. Jak pokazują statystyki, przewlekłe choroby zapalne to jedna z głównych przyczyn wszystkich zgonów na świecie. Konsekwencją przewlekłego zapalenia mogą być poważne schorzenia i choroby autoimmunologiczne. Przewlekły stan zapalny może powodować u pacjenta miażdżycę, nowotwór, przewlekłe zapalenie trzustki czy przewlekłe zapalenie stawów. Jakie są przyczyny przewlekłego zapalenia?

spis treści

1. Co to jest przewlekłe zapalenie?

Przewlekłe zapalenie, określane również mianem przewlekłego stanu zapalnego to problem pacjentów w różnym wieku. O ile stan zapalny jest normalną reakcją naszego układu immunologicznego na czynniki, które stanowią swego rodzaju niebezpieczeństwo (np. alergie, zakażenie czy skaleczenie ostrym narzędziem), o tyle przewlekły stan zapalny może doprowadzić do rozwoju wielu schorzeń czy chorób autoimmunologicznych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Zadaniem stanu zapalnego jest wyeliminowanie czynnika, który zagraża zdrowiu człowiek i naprawienie uszkodzonych tkanek. Stan zapalny zapobiega również dalszemu rozwojowi schorzenia. Przewlekłe zapalenie z czynnika fizjologicznego, przeobraża się w czynnik chorobotwórczy. Jego konsekwencją może być:

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Przyczyny przewlekłego zapalenia

Przewlekłe zapalenie może stanowić konsekwencję niewyleczonego ostrego zapalenia, infekcji lub urazu. Problem ten może być również uwarunkowany nieprawidłową pracą układu immunologicznego. W takiej sytuacji, układ odpornościowy może omyłkowo zaatakować zdrowe tkanki.

Przewlekłe zapalenie może również być spowodowane długotrwałą ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia powietrza czy chemikalia.

Wśród czynników predysponujących do rozwoju przewlekłego zapalenia eksperci wymieniają:

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Jak uchronić się przed przewlekłym stanem zapalnym?

W jaki sposób możemy uchronić się przed przewlekłym stanem zapalnym? Okazuje się, że kluczową rolę odgrywa w tej kwestii dieta. Rynek oferuje nam mnóstwo produktów o właściwościach przeciwzapalnych. W składzie tych produktów żywnościowych znaleźć możemy cenne przeciwutleniacze i polifenole. Aby uchronić się przed stanem zapalnym, powinniśmy jak najczęściej sięgać po pomidory, makrele, sardynki, łososia, orzechy, wiśnie, jagody, owoce cytrusowe, a także zielone warzywa liściaste takie jak szpinak czy jarmuż.

Przewlekłe zapalenie zwiększa ryzyko wystąpienia kilku poważnych chorób. Możemy wzmocnić swój organizm nie tylko za pomocą diety, ale również za pomocą aktywności fizycznej. Dla utrzymania zdrowia, każdego dnia starajmy się wykonywać przynajmniej 30-minutowy trening. Nie zapominajmy również o piciu wody mineralnej i stosowaniu suplementów diety. Nie bez znaczenia są także zdrowe nawyki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza