Od 25 lat bada mózg. "Nigdy nie robię tych 4 rzeczy, bo niszczą pamięć"
Psycholog kliniczny spędził ćwierć wieku, badając, w jaki sposób nasz mózg zmienia się z biegiem czasu. Odkrył również, co przyspiesza jego starzenie i nadmiernie obciąża pamięć. - Zabawne pytanie, które często słyszę od ludzi, brzmi: "czy im jestem starszy, tym jestem coraz głupszy?" - wspomina naukowiec.
1. Czy mózg się starzeje?
Prof. Charan Ranganath jest ekspertem w zakresie psychologii klinicznej, wykładowcą w Centrum Neuronauki i Wydziału Psychologii oraz dyrektorem Laboratorium Pamięci Dynamicznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis. W obszarze zainteresowań neuronaukowca leży praca mózgu, szczególnie w kontekście upływających lat.
- Zabawne pytanie, które często słyszę od ludzi, brzmi: "czy im jestem starszy, tym jestem coraz głupszy?" - przyznaje na łamach cnbc.com prof. Ranganath.
Badacz udziela dyplomatycznej odpowiedzi: z biegiem lat coraz częściej zapominamy o różnych rzeczach, ale starzenie mózgu można spowolnić.
2. 4 rzeczy, które niszczą pamięć
- Spędziłem 25 lat na badaniu mózgu – nigdy nie robię tych cztery rzeczy, bo niszczą pamięć wraz z wiekiem - mówi prof. Ranganath.
Zdaniem eksperta na nasz mózg niekorzystnie wpływa tzw. multitasking, czyli wielozadaniowość. Badacz wyjaśnia, że obszar mózgu zwany korą przedczołową odpowiada za naszą reakcję na otaczający świat, planowanie czy podejmowanie decyzji. Z biegiem lat jego funkcjonowanie ulega pogorszeniu.
- Wielozadaniowość pogarsza sytuację. Upośledza pamięć i obciąża funkcję kory przedczołowej, wysysając zasoby, które normalnie pomagałyby nam w tworzeniu silnych wspomnień - wyjaśnia ekspert. Rada naukowca? Przeznaczyć czas na spacer czy medytację, wyciszyć telefon i ograniczyć wielozadaniowość.
Nasz mózg niszczy także brak higieny snu. Zdaniem neuronaukowca na sen negatywnie mogą wpływać leki, alkohol czy stres. Tymczasem podczas snu mózg intensywnie pracuje, pozbywając się "odpadów metabolicznych", które nagromadziły się w ciągu dnia, wtedy też aktywują się wspomnienia.
- Staraj się unikać spędzania czasu przed ekranem, ciężkich posiłków, kofeiny i alkoholu tuż przed snem - radzi naukowiec.
Dla pamięci destrukcyjna jest także monotonia życia. Według prof. Ranganatha to trzeci czynnik, który nie sprzyja kondycji mózgu. Monotonia upośledza pracę pamięci epizodycznej, sprawia też, że mózg się rozleniwia.
- Możesz mieć niewiele wspomnień z tygodnia, który prawie w całości spędziłeś przy biurku, na przemian przeglądając e-maile i wideo na TikToku. Zastanów się więc nad urozmaiceniem swoich codziennych zajęć - zwraca uwagę.
Ostatni czynnik, który sprawia, że z wiekiem pamięć szwankuje, to nadmierny perfekcjonizm. Czasami gubi nas przekonanie, że z łatwością możemy wszystko zapamiętać. Tymczasem pamięć trzeba trenować. W jaki sposób?
- Na przykład kilka minut po tym, jak się czegoś nauczysz, spróbuj się w tym sprawdzić. Następnie powtórz czynność po godzinie. Im bardziej rozłożysz te próby, tym lepiej - radzi ekspert.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.