Trwa ładowanie...

Od 26 lipca amantadynę można kupić bez ograniczeń. MZ znosi reglamentację

Od 26 lipca amantadynę można kupić bez ograniczeń. MZ znosi reglamentację
Od 26 lipca amantadynę można kupić bez ograniczeń. MZ znosi reglamentację (Getty Images)

Amantadyna przed pandemią była podawana głównie pacjentom z chorobą Parkinsona oraz stwardnieniem rozsianym. W dobie pandemii stała się tak popularnym ''lekiem'' na COVID-19, że konieczne było wprowadzenie reglamentacji. Decyzją MZ od 26 lipca amantadynę będzie można ponownie kupić bez ograniczeń.

spis treści

1. Od 26 lipca koniec z reglamentacją amantadyny

Od 1 grudnia 2020 roku amantadyna została objęta reglamentacją. Leku Viregyt-K (międzynarodowa nazwa to Amantadini hydrochloridum) nie mógł zostać kupiony w dowolnej ilości. Na jednego pacjenta w aptece lub punkcie aptecznym przypadało do trzech opakowań po 50 kapsułek na 30 dni.

Ponadto lek mógł zostać przepisany wyłącznie pacjentom zmagającym się z chorobą Parkinsona oraz leczonym na dyskinezę późną.

Zobacz film: "Prof. Simon odradza leczenie amantadyną pacjentów z COVID-19"
Od 26 lipca amantadynę można kupić bez ograniczeń. Czy to dobry krok MZ?
Od 26 lipca amantadynę można kupić bez ograniczeń. Czy to dobry krok MZ? (Getty Images)

2. Minister zdrowia znosi ograniczenia na zakup amantadyny

23 lipca 2021 Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie, w którym poinformowało, że znosi ograniczenie w ordynowaniu i wydawaniu amantadyny.

- Od dnia 26 lipca 2021 r. znosi się ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta określone obwieszczeniem ministra zdrowia z dnia 30 listopada 2020 r. w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 102) – czytamy w obwieszczeniu.

W dobie pandemii koronawirusa amantadyna zrobiła w Polsce zawrotną karierę za sprawą publikacji dr. Włodzimierza Bodnara, lekarza z Przemyśla, który zapewniał, że dzięki jej zastosowaniu można wyleczyć COVID-19 w 48 godzin. Od tego czasu wiele osób próbowało zastosować leczenie opisane przed dr. Bodnara i przyjmować preparat na własną rękę.

Popularność amantadyny była tak duża, że preparat stał się trudno dostępny, a jego cena znacznie wzrosła. To właśnie dlatego Ministerstwo Zdrowia wprowadziło reglamentację. Lek trafił też na listę antywywozową.

3. Amantadyna nie jest lekiem na COVID-19

Pojawia się pytanie, czy decyzja MZ o zniesieniu ograniczeń na amantadynę tuż przed prognozowaną czwartą falą zakażeń koronawirusem nie jest zbyt szybka? Istnieje obawa, że ludzie ponownie będą chcieli zrobić zapasy i leczyć się preparatem na własną rękę.

Eksperci stale przypominają, że amantadyna nie powinna być podawana pacjentom z COVID-19 dopóki nie ukażą się wiarygodne badania naukowe potwierdzające jej skuteczność i bezpieczeństwo.

- Nie należy się leczyć na własną rękę. To jest lek, z którego zrezygnowano w przypadku leczenia grypy, dlatego że wygenerowana została oporność. Dopóki nie będzie badań na temat jego skuteczności, w tej chwili zdecydowanie nie zaleca się stosowania tego leku - podkreśla prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

- Potencjalnie ten lek może mieć mnóstwo działań niepożądanych, i to takich dosyć przerażających. Jeden z psychiatrów opowiadał o tym, że ma pacjentów z psychozami po amantadynie. Czekam na więcej badań naukowych - dodaje dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze