Odchudzanie a karmienie piersią

Zanim zaczniesz odchudzanie

Decyzja o odchudzaniu powinna być przemyślana. Zanim zdecydujesz się na dietę odchudzającą, zastanów się, czy jest ci to potrzebne. W przypadku, gdy dobrze...

Odchudzanie po ciąży powinno przebiegać racjonalnie, by nie dopuścić do niedoborów pokarmowych, umożliwić regenerację organizmu, a jednocześnie powrócić do wagi przed ciążą. Dieta odchudzająca po ciąży powinna dostarczać wszystkie składniki odżywcze, przy czym zawierać mniejszą ilość kalorii. Ważne w procesie odchudzania po ciąży są ćwiczenia fizyczne oraz odpowiednia pielęgnacja skóry, wówczas takie kompleksowe podejście do nadwagi pozwoli szybko i co najważniejsze, bez efektu jojo, wrócić do formy. Aby odchudzić się skutecznie i bez głodzenia się, wprowadź w życie poniższe wskazówki.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Powrót do dawnej figury po ciąży

W czasie ciąży waga kobiety powinna wzrosnąć o około 10-12 kg. Na tę wartość składają się: waga noworodka (3-4 kg), wody płodowe (1 kg), łożysko (1 kg), a także wzrost objętości krwi krążącej (1 kg), powiększona macica (1 kg) oraz przyrost tkanki tłuszczowej w okolicy bioder i piersi. Nieprawidłowy sposób żywienia sprawia, że wiele kobiet tyje znacznie więcej. W społeczeństwie istnieje pogląd, iż kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje, który nie jest prawdą. Przyszła mama powinna jeść dla dwojga, czyli tak się odżywiać, by płód prawidłowo się rozwijał, maluszek był zdrowy, a jednocześnie mama czuła się dobrze i nie przybrała zbyt dużo na wadze.

Po porodzie organizm regeneruje się około 6 tygodni, wtedy też macica się obkurcza, zmniejsza się obwód tali oraz brzucha. W tym okresie w organizmie kobiety występuje również burza hormonalna, która sprawia, że kobieta często czuje się brzydka, zaniedbana, nieatrakcyjna dla partnera. Taki stan stanowi niewielki krok do wystąpienia depresji poporodowej.

Dieta a karmienie piersią

Jeśli karmisz piersią, nie należy stosować drastycznych diet po ciąży, gdyż musisz prawidłowo się odżywiać, aby wraz z mlekiem dostarczyć dziecku wszystkie składniki odżywcze, by rosło i prawidłowo się rozwijało. Ponadto podczas karmienia piersią macica szybciej się obkurcza, tym samym obwód w talii i brzucha szybciej się zmniejsza. Należy jeść pokarmy lekkostrawne, niewzdymające, czyli najlepiej gotowane w wodzie, na parze, by u noworodka nie wystąpiły kolki.

Przez pierwsze 3 tygodnie po porodzie również nie zaleca się wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych, by nie wystąpił krwotok z dróg rodnych.

Bezpieczne odchudzanie po porodzie pozwala na zrzucanie maksimum 0,5 kg tygodniowo. Nie ma to wówczas negatywnego wpływu na jakość i ilość mleka podczas karmienia piersią.

Do poważnych błędów popełnianych przez kobiety pragnące wrócić do wagi przed ciążą należy stosowanie drastycznych diet. W efekcie czują się osłabione, zmęczone, skarżą się na wypadanie włosów oraz łamliwe paznokcie.

Podczas odchudzania po porodzie należy spożywać posiłki o małej objętości w regularnych odstępach czasu - to sprawi, że pomiędzy posiłkami nie będzie potrzeby podjadania.

Młode mamy powinny mieć również na uwadze fakt, że nadwaga i otyłość negatywnie wpływają na zdrowie, powodując choroby układu krążenia, narządu ruchu (stawów) czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zmniejsza się jakość życia, a przecież każda mama chce jak najlepiej dla swojego dziecka - uczestniczyć z nim razem w codziennych spacerach czy zabawach.

Ćwiczenia po porodzie

Ćwiczenia fizyczne pomagają w zrzuceniu wagi w okresie poporodowym. Pozwalają uwolnić się od stresów, minimalizują depresję poporodową i dodają energii. Najlepiej, gdy ustawisz sobie dzienny plan ćwiczeń. Na początku wystarczy 15 minut ćwiczeń dziennie. Potem możesz ćwiczyć pół godziny na dzień lub dłużej. Najlepszy okres na rozpoczęcie ćwiczeń po porodzie to 6 tydzień od urodzenia dziecka. Wcześniejsze rozpoczęcie ćwiczeń jest niezdrowe, chyba że prowadzisz je pod okiem specjalisty. Najlepiej rozpocząć modelowanie sylwetki po porodzie, wykonując ćwiczenia ujędrniające piersi, wzmacniające mięśnie brzucha i pośladków. Dla młodych mam wskazana jest joga, gdyż nie tylko kształtuje sylwetkę, ale również wycisza.

Kilka wskazówek dla kobiet karmiących piersią i odchudzających się

 • bądź realistką – wyznaczaj sobie realne cele;
 • bądź cierpliwa – odczekaj minimum 3 miesiące, zanim zastosujesz jakąkolwiek dietę i daj sobie przynajmniej 8 miesięcy do powrotu do normalnej wagi;
 • unikaj drastycznych diet – zacznij jeść potrawy zawierające minimalną ilość tłuszczu oraz mniejsze pod względem objętości posiłki;
 • skorzystaj z pomocy – skorzystaj z porady wykwalifikowanego dietetyka.

Bezpieczne odchudzanie po ciąży nie musi być drogą przez mękę. Wystarczy tylko pozytywne myślenie, zdrowa dieta i ćwiczenia. Reszta to tylko kwestia czasu.

Joanna Krocz, ponad rok temu

Bibliografia

 • Eisenberg A., Hathaway S.E., Murkoff H.E. Dieta przyszłej matki - poradnik dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, REBIS, Poznań 2002, ISBN 83-7301-258-3
 • Waterhouse D. Jak odzyskać figurę po urodzeniu dziecka, KDC, Warszawa 2003, ISBN 83-89076-69-1
 • Biernat J. Żywienie, żywność a zdrowie, Astrum, Wrocław 2001, ISBN 83-7249-075-9
 • Kahlau S. 100 pomysłów na diety i smukłą sylwetkę, Muza, Warszawa 2005, ISBN 83-7079-761-X

Odchudzanie po porodzie

Komentarze (2)
~gość
~gość ponad rok temu

Fajnym wspomagaczem odchudzania, zdrowej diety i dobrego samopoczucia są jagody ACAI BERRY, które przetestowałam sama na sobie. Dodałam je do zestawu witamin i suplementów, które przyjmuję i widzę efekty. Sami o nich poczytajcie, warto :) http://pl.bestacaiberryplus.com/

Odpowiedz
~Milena
~Milena ponad rok temu

ja chciałam trosze przyspieszyć i efekt nie był zbyt dobry. Zaczęłam tracić pokarm i trzeba było się napracować żeby go odzyskać. Najlepiej zapytać specjalistów o radę i spokojnie przeanalizować swoja dietę i ewentualne ćwiczenia fizyczne, żeby nie obciążyć bezsensownie organizmu. Ja skorzystałam z herbatek ziołowych lactosan, żeby zwiększyć laktację. Dodatkowo wróciłam do karmienia nocnego. Czasem nie warto przesadzać, wprowadzić zmiany stopniowo i z głową.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Jak odzyskać figurę?
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Jak odzyskać figurę?
Karmienie piersią

Karmienie piersią - zdjęcia

Karmienie piersią - zdjęcia

Symbol karmienia piersią. Karmienie piersią zawiązuje między matką i dzieckiem nierozerwalną więź.

Karmienie piersią

Karmienie piersią a depresja poporodowa

Karmienie piersią a depresja poporodowa

Ostatnie badania naukowe wskazują na kolejną potencjalną przyczynę depresji poporodowej. Naukowcy sugerują, że problem ten może być powodowany trudnościami związanymi z karmieniem piersią.

Karmienie niemowlęcia

Samodzielny bobas

Samodzielny bobas

Karmienie piersią tworzy między matką a dzidziusiem mocną więź. Odstawienie dziecka od piersi musi odbyć się w sposób naturalny - jeżeli maluchowi sprawia to przyjemność, nie ma powodu, aby śpieszyć...

Karmienie piersią

Odciąganie pokarmu (WIDEO)

Odciąganie pokarmu (WIDEO) Odtwórz wideo

Powszechnie wiadomo, ze karmienie piersią ma wiele zalet, a mleko matki zawiera mnóstwo składników odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju (...) dziecka. Istnieją jednak przeciwwskazania, które...

Karmienie piersią

Odżywianie się młodej mamy

Odżywianie się młodej mamy

są jednak zgodni, że nie tędy droga. Przez przynajmniej trzy pierwsze miesiące po porodzie powinnaś odpuścić odchudzanie.

Karmienie piersią

Palenie vs. karmienie piersią (WIDEO)

Palenie vs. karmienie piersią (WIDEO) Odtwórz wideo

Palenie w czasie karmienia piersią ma udowodniony negatywny wpływ na rozwój i zdrowie dziecka. Palące matki powinny się dobrze zastanowić, zanim (...) zapalą papierosa w okresie karmienia dziecka piersią....

Karmienie piersią

Złote zasady dla karmiących piersią

Złote zasady dla karmiących piersią

produkowane jest mleko, na którego jakość ogromny wpływ ma spożywana przez kobietę żywność. Racjonalne odżywianie W okresie karmienia piersią organizm kobiety (...) Okres laktacji Bezpośrednio po porodzie w organizmie...

Karmienie niemowlęcia

Dziecko karmione piersią

Dziecko karmione piersią

Karmienie piersią jest niezwykle ważnym aktem zaufania i bliskości między matką i dzieckiem.