Trwa ładowanie...

Odpowiada za 80 proc. przypadków raka żołądka. Latami może się czaić w organizmie

 Karolina Rozmus
14.04.2023 20:45
Zakażenie Helicobacter pylori może prowadzić do rozwoju raka
Zakażenie Helicobacter pylori może prowadzić do rozwoju raka (Getty Images)

W Polsce rak żołądka należy do siódmego najczęściej diagnozowanego nowotworu. Jest wyjątkowo agresywny i nierzadka wykrywany na późnym etapie, co zmniejsza szanse na leczenie, a nawet przeżycie. Najczęściej do rozwoju tego nowotworu prowadzi zakażenie powszechną bakterią – Helicobacter pylori.

spis treści

1. Jeden z największych zabójców wśród nowotworów

Rak żołądka jest jednym z najbardziej śmiercionośnych nowotworów, dlatego że rozpoznanie pada najczęściej, gdy choroba jest zaawansowana. Postawienie diagnozy w początkowej fazie choroby daje aż 90 proc. szans na przeżycie, jednak dotyczy to zaledwie pięciu do ośmiu procent przypadków.

Rak żołądka to jeden z najgroźniejszych nowotworów
Rak żołądka to jeden z najgroźniejszych nowotworów (Getty Images)
Zobacz film: "Profilaktyka raka żołądka"

Do czynników ryzyka choroby zalicza się:

  • płeć – choroba częściej dotyka mężczyzn,
  • palenie tytoniu,
  • nieodpowiednią dietę, bogatą w produkty przetworzone, w tym przetworzone mięso czy produkty konserwowe, a także ubogą w warzywa i owoce,
  • historię rodzinną i czynniki genetyczne,
  • zakażenie **Helicobacter pylori**.

To właśnie ta bakteria odpowiada za nowotwór żołądka w 80 proc. Patogen bytuje w błonie śluzowej żołądka, mimo że panują w nim niekorzystne warunki z uwagi na kwasowość środowiska.

Długotrwałe zakażenie H.pylori wpływa na zmianę pH żołądka z kwasowego na zasadowe, gromadzenia się w nim toksyn, a co za tym idzie – sprzyja tworzeniu się komórek nowotworowych.

2. Nawet 85 proc. Polaków zakażonych

Jak wskazują eksperci z Harvard Health, najczęściej do zakażenia dochodzi już w dzieciństwie. Bakteria przenosi się drogą fekalno-oralną – np. podczas picia z jednej butelki czy korzystania ze sztućców zakażonej osoby czy wskutek nieodpowiedniej higieny, np. zbyt rzadkiego mycia rąk.

Według szacunków w Polsce zakażonych może być nawet 85 proc. populacji, jednak tylko co piąta osoba ma objawy wskazujące na infekcję. Te ujawniają się, gdy bakteria doprowadzi do zmian w śluzówce, tj. jak ranki czy z biegiem czasu – wrzody czy przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka.

Wskazaniem do diagnostyki w kierunku H. pylori mogą być takie objawy jak:

  • bóle brzucha,
  • zgaga i odbijanie,
  • nudności,
  • zmniejszony apetyt,
  • uczucie pełności po posiłkach,
  • biegunki,
  • nudności.

"Leczenie infekcji H. pylori jest trudne. Zwykle polega na przyjmowaniu kombinacji trzech lub czterech leków kilka razy dziennie przez 14 dni. A rosnąca oporność na antybiotyki sprawia, że coraz trudniej jest wyleczyć zakażenie" – alarmują eksperci z Harvard Health.

Skuteczne leczenie wymaga przestrzegania zaleceń lekarza, a także odpowiedniej diety. Warto pamiętać, że patogenem można zarażać się wielokrotnie.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze