Odrobaczanie psa – dlaczego jest tak istotne?
Jeśli decydujemy się na posiadanie czworonożnego przyjaciela, musimy wziąć pod uwagę, że obok szczepień należy zapewnić mu również regularne odrobaczanie. Robaki u psa to nie tylko przykra dolegliwość dla niego samego, ale też zagrożenie dla innych domowników.
1. Jakie robaki u psa rozpoznawane są najczęściej?
Mogłoby się wydawać, że robaki u psa pojawiają się wówczas, gdy spędza on czas samopas, biegając z innymi bezdomnymi zwierzętami. I faktycznie, to ta grupa psów jest najbardziej podatna na zakażenia. Ale pasożyty mogą również wywołać dolegliwości u psów, które większość czasu spędzają w domu.
Wyróżnia się u zwierząt pasożyty zewnętrze, takiej jak pchły, wszy, nużeńce, kleszcze. Często atakują je również pasożyty wewnętrzne: nicienie (glisty, włosogłówki), tasiemce oraz wiciowce (lamblia). Pasożytami zewnętrznymi najczęściej zaraża się poprzez bezpośredni kontakt, wewnętrznymi – drogą pokarmową. Zakażenie może też zostać przeniesione drogą śródmaciczną. Przez układ krwionośny matki do płodu docierają tzw. „larwy drzemiące” (leki przeciwpasożytnicze na działają na nie). To właśnie dlatego wszystkie szczenięta tuż po przyjściu na świat są odrobaczane.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
2. Objawy robaków u psa
Odrobaczanie psa powinno się przeprowadzać regularnie, niemniej jednak warto obserwować swojego czworonoga i zachować czujność. Objawy pasożytów u zwierzęcia uzależnione są od ich rodzaju. Mogą przez długi czas nie dawać żadnych symptomów i „po cichu” niszczyć organizm zwierzęcia.
Najczęściej obserwowane objawy robaków u psa to: apatia, wzdęcia, wymioty, nudności, kaszel, duszność, pogorszenie wyglądu sierści (wypada, jest matowa), spadek odporności i masy ciała, * osłabienie wzrostu.
Charakterystycznym objawem jest też świąd (jeśli dotyka odbytu, pies „saneczkuje”, trąc zadem o podłoże). Pojawić się też mogą zmiany skórne. Zdarza się również, że fragmenty pasożytów lub nawet całe osobniki dają się zauważyć w kale zwierzęcia.
3. Odrobaczanie psa – jak często?
Robaki bytujące w organizmie to pasożyty, a to oznacza, że jeśli one czują się dobrze, zwierzę odczuwa tego skutki. Traci składniki odżywcze, co ujawniają niedobory witamin i minerałów. Może też dojść do zahamowania wzrostu i rozwoju (dotyka to zwłaszcza szczenięta). Pasożyty ponadto wydzielają szkodliwe toksyny, które zatruwają organizm czworonoga. Efektem tego są częste choroby, przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego i nerwowego, a także alergie.
Często też pada pytanie, czy robaki u psa są groźne dla ludzi. I, niestety, odpowiedź jest twierdząca. Niektóre pasożyty mogą zagrażać zdrowiu, zwłaszcza najmłodszych. Najgroźniejszą odzwierzęcą chorobą pasożytniczą jest toksokaroza.
Psa powinno się odrobaczać profilaktycznie raz na pół roku. Pierwsze odrobaczenie przeprowadza się między 3 a 4 tygodniem życia psa. Preparaty przeciwpasożytnicze dostępne są w rożnych formach, m.in. tabletkach o szerokim spektrum działania lub zawiesinie. Wygodne w użyciu są preparaty typu spot–on, które aplikuje się bezpośrednio na skórę zwierzęcia.
Niektórzy właściciele rezygnują z odrobaczania psów i zamiast tego, profilaktycznie, raz na kilka miesięcy wykonują badanie kału zwierzęcia. Jeśli ujawni ono pasożyty, wówczas podawany jest odpowiedni lek.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.