Trwa ładowanie...

Oglądanie TV zwiększa ryzyko demencji. Nowe badania

 Ewa Rycerz
26.05.2021 16:34
Oglądanie TV zwiększa ryzyko demencji. Nowe badania
Oglądanie TV zwiększa ryzyko demencji. Nowe badania (123rf)

Chcesz zachować sprawność umysłową do później starości? Zrezygnuj z oglądania telewizji. Naukowcy przeprowadzili na ten temat 3 niezależne i rzatelne badania. Stwierdzili, że oglądanie TV zwiększa ryzyko demencji.

spis treści

1. Skutki długiego oglądania TV

Problem długiego oglądania telewizji przez osoby dorosłe jest dosyć poważny. Seniorzy spędzają przed ekranem telewizora długie godziny, a to nie wpływa pozytywnie na ich zdrowie. Dlatego też temu zagadnieniu postanowili się przyjrzeć naukowcy.

Zespół pod kierownictwem prof. Kelleya Pette Gabriela z Uniwersytetu w Birmingham przebadał ok. 1600 osób w wieku ok. 76 lat. Każda z nich wzięła udział w kilku wizytach klinicznych, podczas których przeprowadzany był z nimi wywiad medyczny. Później uczestnicy zostali poddani rezonansowi magnetycznemu mózgu. Wyniki badań pokazały, że codzienna rutyna ma wpływ na kondycję mózgu w późnym wieku.

Zobacz film: "Webinar odc. 1: Skuteczne sposoby i pomoce w usypianiu maluchów"

Okazało się, że osoby, które oglądały telewizję w stopniu od umiarkowanego do wysokiego, miały mniejszą ilość istoty szarej w mózgu nawet 10 lat po tym fakcie i w porównaniu do osób, które przed telewizorem siedziały niedługo. Świadczy to o poważnym pogorszeniu się stanu zdrowia mózgu i ryzyku wystąpienia demencji starczej.

2. TV szkodzi seniorom, ale też młodym

To jednak niejedyne badania w tym temacie. Kolejne przeprowadził Ryan Dougherty ze Szkoły Zdrowia Publicznego im. Johna Hopkinsa z zespołem i przedstawił je na konferencji Towarzystwa Kardiologicznego. Naukowcy stwierdzili, że oglądanie telewizji szkodzi szczególnie osobom w podeszłym wieku. Według ich analiz osoby, które w wieku 40, 50 i 60 lat często siedziały przed telewizorem, w wieku późniejszym miały problem z funkcjami poznawczymi mózgu, a ilość istoty szarej ich mózgach także była mniejsza niż u seniorów, którzy nie siedzieli przed TV.

Ekperci podkreślają, że istota szara to bardzo ważny element organizmu człowieka. Bierze ona udział w wielu procesach zachodzących w ciele, m.in. odpowiada za kontrolę mięśni, wzrok, słuch i podejmowanie decyzji. Im większa jej ilość, tym lepsze zdolności poznawcze.

"Biorąc pod uwagę, że procesy biologiczne leżące u podstaw demencji, takie jak zanik istoty szarej, zwykle rozpoczynają się w wieku średnim, jest to okres, w którym zachowania, takie jak nadmierne oglądanie telewizji, mogą być ukierunkowane i ograniczone w celu promowania zdrowego starzenia się mózgu" - wyjaśnia Dougherty.

3. TV a funkcje poznawcze

Kolejne badanie, w ramach którego przeanalizowano dane dotyczące 10,7 tys. Amerykanów w wieku ok. 59 lat, pokazało, że spadek funkcji poznawczych w wyniku zbyt długiego oglądania TV następuje dość szybko.

Uczestnicy tego badania relacjonowali swoje nawyki telewizyjne i przekazywali je naukowcom. Ci, w czasie analizy, skupili się na wynikach testów poznawczych z zakresu pamięci, słownictwa czy szybkości przetwarzania informacji przez mózg. Co się okazało?

U osób w wieku średnim, które twierdziliły, że oglądały TV w stopniu od umiarkowanego do wysokiego odnotowano o 7 proc. większy spadek funkcji poznawczych w ciągu 15 lat w porównaniu z osobami, które nie przesiadywały przed TV.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sprawdź także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze