Trwa ładowanie...

Opadająca powieka. To może być oznaka udaru mózgu (WIDEO)

Avatar placeholder
Adriana Nitkiewicz 16.03.2022 16:15

Udar mózgu to ostre, ogniskowe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego na skutek zaburzenia jego ukrwienia, utrzymujące się ponad 24 godziny. Wskutek zatrzymania dopływu krwi część mózgu obumiera. Udary mózgu dzielą się na krwotoczne i niedokrwienne, przy czym te drugie występują znacznie częściej (ponad 80 proc. wszystkich przypadków) i są spowodowane zatkaniem naczynia, które doprowadza krew, tlen i substancje odżywcze do pewnego obszaru mózgu.

Nadciśnienie tętnicze, choroby serca, miażdżyca, migotanie przedsionków, otyłość, cukrzyca, palenie papierosów - wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Zmniejsza je natomiast regularna aktywność fizyczna, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, zdrowa dieta, ograniczenie alkoholu i rezygnacja z tytoniu.

Większość przypadków udaru dotyczy osób po 60. roku życia, co nie oznacza, że nie może wystąpić również u młodych osób.

W przypadku udaru niedokrwiennego kluczowe są pierwsze 4,5 godziny od jego wystąpienia. Jeżeli w tym czasie chory dotrze do szpitala, ma duże szanse na wyleczenie.

Jedną z oznak udaru jest jednostronne opadanie powieki. Nie wolno go lekceważyć, podobnie jak innych objawów.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze