Ostrzega, że trzustka wysiada. "Pojawia się w ciągu 48h od rozpoczęcia OZT"
Ostre zapalenie trzustki (OZT) nie zawsze objawia się w oczywisty sposób. Niektóre objawy łatwo pomylić z innymi dolegliwościami. Warto więc zwrócić uwagę na skórę, gdyż właśnie tam mogą pojawić się charakterystyczne symptomy OZT.
1. Ostre zapalenie trzustki
Do ostrego zapalenia trzustki może dojść w związku z nadmiernym spożyciem alkoholu. Przyczyną choroby może być też cukrzyca, hiperlipidemia, ale jednym z głównych czynników jest kamica żółciowa.
OZT może doprowadzić do uszkodzenia trzustki oraz groźnych powikłań, w tym niewydolności narządów. Warto więc zwracać uwagę na niepokojące objawy, szczególnie jeśli jesteśmy w grupie ryzyka.
W trakcie leczenia ostrego zapalenia trzustki może okazać się konieczna hospitalizacja. Objawy choroby obejmują ostre i intensywne bóle brzucha, zazwyczaj w górnej części, nudności, wymioty, gorączkę oraz utratę apetytu.
U niektórych pacjentów pojawiają się zmiany w stolcu - staje się on jaśniejszy, a mocz przybiera ciemny kolor. Objawy OZT niekiedy można także zauważyć na skórze i są one trudne do przeoczenia.
2. Zwróć uwagę na zmiany skórne
Jak zauważa @medycznypudelek na Instagramie, jednym ze skórnych symptomów ostrego zapalenia trzustki jest objaw Loefflera.
"Zaczerwienienie twarzy pojawiające się w ciągu 48h od rozpoczęcia OZT. Powstaje w skutek uwolnienia i działania peptydow wazoaktywnych, które rozszerzają naczynia krwionośne" - czytamy we wpisie.
Kolejnym sygnałem wskazującym na ostre zapalenie trzustki jest objaw Grey-Turnera. W okolicy lędźwiowej dochodzi do zasinienia, najczęściej po lewej stronie. Choć objaw jest rzadki, znacznie pogarsza rokowania, gdyż wynika z krwawienia do przestrzeni zaotrzewnowej.
Pojawienie się brunatnych przebarwień w okolicy pępka również może sugerować o ostrym zapaleniu trzustki. Objaw Cullena jest bardzo rzadki i wskazuje na martwicę podskórną tkanki tłuszczowej, więc pogarsza rokowania.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.