Otyłość a choroba nowotworowa
Otyłość to ogromny problem, z którym zmaga się świat. Nie od dzisiaj wiadomo, że nadmiar kilogramów i brak aktywności fizycznej znacznie pogarszają jakość życia i negatywnie wpływają na zdrowie.
Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje, że liczba osób, których zdrowie pogorszył niezdrowy styl życia, z roku na rok jest coraz większa.
Eksperci z Washington University School of Medicine w St. Louis dotychczas uważali, że otyłość przyczynia się do rozwoju raka nerki, przełyku, piersi, macicy i jelita. Dzisiaj ci sami specjaliści tę niechlubną listę rozszerzyli, dodając do niej aż osiem innych rodzajów nowotoworów - raka żołądka, trzustki, wątroby, woreczka żółciowego, mózgu, szpiczaka mnogiego, jajnika, tarczycy.
Eksperci szacują, że onkolodzy będą mieli coraz więcej pracy. Rośnie liczba osób otyłych, a przy tym zwiększa się liczba pacjentów z chorobą nowotworową. Taka zależność nie jest przypadkowa.
Dużym problemem jest łatwy dostęp do potencjalnie szkodliwej żywności, m.in. słodyczy. Organizacje prozdrowotne coraz głośniej mówią o potrzebie gruntownych zmian.
1. Zdrowie osób z nadwagą
Nadmiar tłuszczów w organizmie niekorzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną, co z kolei może przyczyniać się do rozwoju raka.
Szacuje się, że 40 proc. przypadków chorób nowotworowych można by uniknąć. Przyczyn raka nie można bowiem upatrywać jedynie w genetyce. Wpływ na tę chorobę ma również niezdrowy styl życia, a zatem nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, stres.
Kierownik badań - dr Graham Colditz - jest zdania, że zmiany w zakresie zdrowia publicznego są konieczne. To ostatni dzwonek, by skoncentrować się na działaniach, na które człowiek może mieć bezpośredni wpływ.
Leczenie chorób nowotworowych w znacznym stopniu obciąża budżet państwa. Spora suma pieniędzy jest ponadto potrzebna, by leczyć choroby wynikające z nadwagi i otyłości. Nadmiar kilogramów sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, problemów z układem kostno-stawowym. Każda z tych dolegliwości w znacznym stopniu utrudnia człowiekowi funkcjonowanie na wielu płaszczyznach życia.
2. Otyłość w liczbach
Naukowcy uważają, że akcje informacyjne na niewiele się zdają. Tu potrzebne są konkretne działania, które pomogą zmniejszyć otyłość. A o skali problemu mówią liczby.
Szacuje się, że na całym świecie jest blisko 2 miliardy osób otyłych. Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA wskazuje, że w 2050 roku w Polsce nie będzie ludzi z prawidłowym BMI, a według Światowej Organizacji Zdrowia w połowie XXI wieku średnia długość życia spadnie o 5 lat.
Z powodu otyłości i dolegliwości z nią związanych w zeszłym roku hospitalizowanych było 1,5 miliona Polaków, co kosztowało nasz budżet ochrony zdrowia 14 miliardów złotych, co stanowi 1/5 jego całości.
Optymizmem nie napawa również stale rosnąca liczba chorych na raka.
I choć brzmi to trywialnie, to skutecznym narzędziem profilaktycznym jest odpowiednia dieta połączona z regularną aktywnością fizyczną.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.