Otyłość a choroba nowotworowa

Otyłość to ogromny problem, z którym zmaga się świat. Nie od dzisiaj wiadomo, że nadmiar kilogramów i brak aktywności fizycznej znacznie pogarszają jakość życia i negatywnie wpływają na zdrowie.

Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje, że liczba osób, których zdrowie pogorszył niezdrowy styl życia, z roku na rok jest coraz większa.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Eksperci z Washington University School of Medicine w St. Louis dotychczas uważali, że otyłość przyczynia się do rozwoju raka nerki, przełyku, piersi, macicy i jelita. Dzisiaj ci sami specjaliści tę niechlubną listę rozszerzyli, dodając do niej aż osiem innych rodzajów nowotoworów - raka żołądka, trzustki, wątroby, woreczka żółciowego, mózgu, szpiczaka mnogiego, jajnika, tarczycy.  

Eksperci szacują, że onkolodzy będą mieli coraz więcej pracy. Rośnie liczba osób otyłych, a przy tym zwiększa się liczba pacjentów z chorobą nowotworową. Taka zależność nie jest przypadkowa.

Dużym problemem jest łatwy dostęp do potencjalnie szkodliwej żywności, m.in. słodyczy. Organizacje prozdrowotne coraz głośniej mówią o potrzebie gruntownych zmian.

Zdrowie osób z nadwagą

Nadmiar tłuszczów w organizmie niekorzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną, co z kolei może przyczyniać się do rozwoju raka.

Szacuje się, że 40 proc. przypadków chorób nowotworowych można by uniknąć. Przyczyn raka nie można bowiem upatrywać jedynie w genetyce. Wpływ na tę chorobę ma również niezdrowy styl życia, a zatem nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, stres.

Kierownik badań - dr Graham Colditz - jest zdania, że zmiany w zakresie zdrowia publicznego są konieczne. To ostatni dzwonek, by skoncentrować się na działaniach, na które człowiek może mieć bezpośredni wpływ.

Leczenie chorób nowotworowych w znacznym stopniu obciąża budżet państwa. Spora suma pieniędzy jest ponadto potrzebna, by leczyć choroby wynikające z nadwagi i otyłości. Nadmiar kilogramów sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, problemów z układem kostno-stawowym. Każda z tych dolegliwości w znacznym stopniu utrudnia człowiekowi funkcjonowanie na wielu płaszczyznach życia.  

Otyłość w liczbach

Naukowcy uważają, że akcje informacyjne na niewiele się zdają. Tu potrzebne są konkretne działania, które pomogą zmniejszyć otyłość. A o skali problemu mówią liczby.

Szacuje się, że na całym świecie jest blisko 2 miliardy osób otyłych. Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA wskazuje, że w 2050 roku w Polsce nie będzie ludzi z prawidłowym BMI, a według Światowej Organizacji Zdrowia w połowie XXI wieku średnia długość życia spadnie o 5 lat.

Z powodu otyłości i dolegliwości z nią związanych w zeszłym roku hospitalizowanych było 1,5 miliona Polaków, co kosztowało nasz budżet ochrony zdrowia 14 miliardów złotych, co stanowi 1/5 jego całości.

Optymizmem nie napawa również stale rosnąca liczba chorych na raka.

I choć brzmi to trywialnie, to skutecznym narzędziem profilaktycznym jest odpowiednia dieta połączona z regularną aktywnością fizyczną.

Komentarze (15)
~kris
~kris ponad rok temu

Moja mama odkąd pamiętam była otyła tzn że miała BMI powyżej 30 zmarła w wieku 80lat na raka endometrioza(adenocarcinoma). Ojciec w wieku 62lat zachorował na raka przełyku ale jak pozniej lekarze mowili byl to przerzut z raka jelita grubego. zmarł po 6ciu latach walki ale był cały czas szczupłym osobnikiem bez nadwagi. Wujek jak pamietam zmarl na raka trzustki ale nie mial nadwagi. Więc rożnie z tym bywa faktem jest ze trzeba dbac o siebie i sie wiecej ruszac ale juz z samym rakiem to roznie bywa to genetyka złe nawyki palenie nadmiar tłuszczy choroby wirusowe alkohol promieniowanie zanieczyszczenia chemia w zywnosci

Odpowiedz
~Greenpeace = CIA
~Greenpeace = CIA ponad rok temu

Ciekawe, że nic nie piszą o takich przyczynach jak promieniowanie i silnie trujące produkty przemian jądrowych w próbnych wybuchach bomb jądrowych i wodorowych, produkcji materiałów promieniotwórczych dla elektrowni, okrętów itp. oraz ich eksploatacji i awarii.

Odpowiedz
~asertywe
~asertywe ponad rok temu

gdzie są te wszystkie inspekcje sanepidy które pozwalają na produkowanie niezdrowej żywności? zdrową żywność trzeba naprawdę szukać w sklepach żeby ją znaleźć jak ludzie mają się zdrowo odżywiać ?!poza tym nikomu nie zależy na tym aby ludzie nie chorowali wręcz przeciwnie celowo się truje ludzi chemią w żywności wypadałoby nic nie jeść aby być zdrowym dlaczego do zwykłej pasty do zębów dodaje się środka rakotwórczego tylko dlatego żeby się pieniła?

Odpowiedz
~judyta
~judyta ponad rok temu

Bzdura dwie bliskie mi osoby ,które zmarły na raka-rak trzustki i rak płuc były przez całe życie szczupłe i nie paliły .Zastanawiam jak to się ma do małych dzieci chorujących na raka ,u których nie zdążyły się wykształcić złe nawyki i nie są otyłe???

Odpowiedz
~Popkin
~Popkin ponad rok temu

Nie kupujcie dzieciom słodyczy, napojów i wszystkiego co zawiera cukier ! Minimum chemii, węglowodanów, Przerażające jest czym rodzice odżywiają swoje dzieci. Inwestujcie w ich zdrowie, bez farmaceutyków.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Onkologia
Onkologia

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Owoc grawioli - panaceum na nowotwory

Choroby XXI wieku Nowotwory to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Mimo ogromnego postępu medycyny zbierają żniwo wśród populacji państw wysoko rozwiniętych. Chociaż większość z nas jest świadoma przyczyn rozwoju raka, to niektóre z nich są nie do uniknięcia....

Onkologia

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Wczesne symptomy raka - nie ignoruj ich

Śmiertelne zagrożenie Choroba, który budzi strach u większości z nas. Okazuje się, że wiele wczesnych objawów nowotworów łatwo pomylić z symptomami innych dolegliwości lub zwyczajnie zbagatelizować. Zdiagnozowanie raka w początkowym stadium daje szansę...

Onkologia

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy nowotworów. Dolegliwości, które najczęściej ignorujesz

Objawy, które bagatelizujesz Chrypka, utrata wagi, przewlekłe zaparcia, biegunki to objawy, które są często przez nas bagatelizowane, a mogą sugerować rozwój chorób nowotworowych. Dziwne, nawracające dolegliwości powinny skłonić do szybkiej wizyty u...

Onkologia

Onkolog bez skierowania (WIDEO)

Onkolog bez skierowania (WIDEO) Odtwórz wideo

Lekarz pierwszego kontaktu nie zawsze jest w stanie pomóc, jeśli objawy pacjenta sugerują nowotwór. Do onkologa w Polsce można oczywiście iść bez skierowania, tak jak do lekarzy specjalistów takich jak dermatolog, wenerolog czy ginekolog. Wizyta u lekarza...

Onkologia

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO)

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO) Odtwórz wideo

Guzy miednicy mniejszej to na przykład guzy i mięśniaki macicy, torbiele okołojajowodowe czy guzy jajników. Mogą to być guzy nowotworowe lub torbiele czynnościowe. O guzach, które powodują silne bóle brzucha opowiada prof. dr hab. Paweł Kamiński, ginekolog...

Onkologia

Symptomy raka, które kobiety często bagatelizują

Symptomy raka, które kobiety często bagatelizują

Objawy, których nie dostrzegamy Rozpoznanie nowotworu nie jest łatwą sprawą. Potwierdzenie tej poważnej choroby można uzyskać tylko na podstawie profesjonalnych badań, jednak pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj dużo wcześniej. Niestety - często je...

Onkologia

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Nowotwory głowy i szyi - diagnozowane za późno Myślisz, że ból głowy może wiązać się jedynie z migreną lub bólem zatok? Jesteś zdania, że niewielkie krostki w jamie ustnej to tylko afta, a przewlekła chrypka jest objawem przeziębienia? Możesz być w błędzie....