Zauważyłeś rano? Zły znak. Od razu leć do lekarza, to może być rak
Większość chorób nowotworowych długo nie wywołuje charakterystycznych objawów. Warto czujnie obserwować swój organizm, bo są sygnały, które łatwo przeoczyć, a które mogą w porę sygnalizować groźne zmiany w organizmie. Lekarze wskazują na cztery poranne dolegliwości, które mogą świadczyć o raku.
1. Poranne objawy raka
Badania opublikowane na łamach "The Lancet Oncology" wskazują na 12 charakterystycznych objawów raka, które były zgłaszane przez połowę z blisko 8 tys. pacjentów onkologicznych biorących udział w analizie. Co ważne zgłaszane dolegliwości dotyczyły wczesnych stadiów choroby.
Badani wskazywali m.in. na nietypowe zmiany skórne, wyczuwalne guzki w piersi, krwawienie u kobiet po menopauzie, krwiomocz, dolegliwości ze strony dróg moczowych, zmianę rytmu wypróżnień, chrypkę, zmęczenie, bóle brzucha, zwłaszcza w dolnej części i utratę wagi.
Okazuje się, że warto zwrócić uwagę zwłaszcza na dolegliwości pojawiające się w godzinach porannych.
- Uporczywy ból gardła
Jednym z sygnałów wymagających konsultacji z lekarzem jest ból gardła, który pojawia się codziennie rano, mimo braku infekcji. Jeżeli objaw utrzymuje się przez kilka tygodni, ból nie zmniejsza się wraz z upływem czasu może być związany z poważniejszą chorobą. Ból gardła pojawiający się codziennie rano jest obserwowany m.in. w przypadku raka gardła, krtani i tarczycy.
- Kaszel
Naszą czujność powinien wzbudzić też długotrwały kaszel poranny. Może być objawem poinfekcyjnym, w ostatnim okresie wielu pacjentów m.in. po przejściu COVID narzeka na uporczywy kaszel, który trwa przez wiele tygodni. Poranny kaszel jest też częstą dolegliwością, z którą zmagają się palacze. Jednak lekarze przekonują, żeby lekceważyć takich objawów. Jeżeli kaszel trwa przez kilka tygodni, może być związany również z rakiem płuc.
- Silne zmęczenie poranne
Przewlekłe przemęczenie jest jedną z tzw. czerwonych flag alarmowych wymienianych przez lekarzy na liście kluczowych, nietypowych symptomów schorzeń onkologicznych.
Każdy z nas może odczuwać zmęczenie ze względu na cięższy okres w pracy, niewyspanie, ale jeżeli dolegliwości utrzymują się przed dłuższy okres bez obiektywnych przyczyn, warto skonsultować to z lekarzem.
- Nocne poty
Nocne poty to również jeden z dość częstych objawów schorzeń onkologicznych. Jeżeli rano budzimy się mokrzy od potu, warto wykonać co najmniej podstawowe badania krwi i moczu. Nadmierna potliwość może wynikać m.in. z zaburzeń hormonalnych, często towarzyszy kobietom w okresie menopauzy, ale pojawia się też w przypadku poważniejszych schorzeń. Ten objaw jest obserwowany m.in. u pacjentów z białaczką, chłoniakami, ale też może występować przy raku płuca i jajnika.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.