Objaw pojawiał się 10 razy dziennie. To był charakterystyczny znak raka
Młoda kobieta miała dolegliwości gastryczne, które początkowo zrzucała na karb diety. Diagnoza zwaliła ją z nóg. Okazało się, że 24-latka cierpi na nowotwór, dla którego szczyt zapadalności przypada na siódmą lub nawet ósmą dekadę życia.
1. "Bekałam nawet 10 razy dziennie"
Bailey McBreen z Florydy była zaskoczona dziwną przypadłością, jaka nagle się u niej pojawiła.
- Bekałam od pięciu do dziesięciu razy dziennie. To nie było dla mnie normalne, ponieważ wcześniej rzadko dawała o sobie znać ta dolegliwość. Dlatego zwróciłam na to uwagę – relacjonuje.
Mimo to nie od razu poszła do lekarza. Początkowo szukała usprawiedliwienia dla swoich dolegliwości, winą obarczając dietę i przejadanie się. Niedługo później zauważyła kolejny objaw ze strony układu pokarmowego. 22-letniej wówczas kobiecie dokuczała zgaga, przypadłość będąca skutkiem cofania treści żołądkowej do przełyku.
Wtedy zgłosiła się do lekarza, ten jednak zbagatelizował problem młodej pielęgniarki. Dodał również, że dolegliwości gastryczne nasilają u niej zaburzenia lękowe.
2. Rak jelita grubego w trzecim stadium
Minęły niemal dwa lata, zanim Bailey zdała sobie sprawę, że jej stan jest poważny. Wówczas do wcześniejszych objawów dołączyły problemy z wypróżnianiem się, kobieta zaczęła tracić na wadze, nie miała apetytu. Nieustannie czuła się zmęczona i cierpiała na bóle głowy. Tomografia komputerowa ujawniła, że młoda kobieta ma raka jelita grubego w trzecim stadium.
W Polsce ten złośliwy nowotwór co roku diagnozowany jest u 18 tys. osób i zajmuje drugie miejsce pod względem umieralności na nowotwory. Choć do czynników ryzyka należy wiek powyżej 50. roku życia, to w ostatnim czasie zauważalny stał się wzrost zachorowań na raka jelita grubego w młodszej populacji.
- Nigdy nie przypuszczałam, że odbijanie może być zwiastunem tak okropnej choroby. Diagnoza zwaliła mnie z nóg. Stwierdziłam wtedy: nie jestem gotowa na śmierć – przyznaje Bailey. Niedługo później usunięto zlokalizowany w okrężnicy guz, a 24-latka przeszła chemioterapię.
- Rak nie wybiera. Wszystkie zmiany, jakie zauważysz w swoim organizmie, wymagają konsultacji z lekarzem, nawet jeśli zwykle uchodzą za niegroźne dolegliwości - ostrzega.
Wśród najczęstszych objawów raka jelita grubego wymienia się:
- bóle brzucha,
- zmianę rytmu wypróżnień,
- obecność krwi w stolcu,
- osłabienie i utratę masy ciała,
- anemię z niedoboru żelaza.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.