Trwa ładowanie...

"Piłeś, nie jedź". Znany lekarz apeluje, jego ojciec walczy o życie

Avatar placeholder
Bianka Koralewska 02.05.2024 12:55
Tragedia w rodzinie lekarza. "Tata walczy o życie w szpitalu"
Tragedia w rodzinie lekarza. "Tata walczy o życie w szpitalu" (Facebook / X)

Specjalista medycyny rodzinnej i geriatrii, Dominik Lewandowski, opublikował w serwisie X wpis. Poinformował w nim o tragedii, jaka spotkała lekarza i jego rodzinę. Zaapelował też do kierowców.

spis treści

1. Wypadek w Ustroniu. Kierowca miał 1,5 promila

"Piłeś, nie jedź. Widzisz pijanego kierowcę, reaguj. Tym rannym rowerzystą jest mój ojciec. Walczy o życie w szpitalu" - takiej treści post opublikował w serwisie X Dominik Lewandowski, wiceprezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, specjalista medycyny rodzinnej i geriatrii.

O zdarzeniu informuje portal bielskiedrogi.pl. 1 maja koło godziny 16.20 w Ustroniu kierowca auta osobowego potrącił rowerzystę. Obrażenia ciała cyklisty były tak poważne, że na miejsce wezwano wszystkie służby ratunkowe oraz załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zobacz film: "Z Ludzką Twarzą: Alkohol w Polsce"

O szczegółach dotyczących samego sprawcy zdarzenia, 31-letniego kierowcy Skody, poinformował oficer prasowy KPP Cieszyn.

- Badanie jego trzeźwości dało wynik blisko 1,5 promila alkoholu! Obecni na miejscu policjanci wydziału drogowego przeprowadzili niezbędne czynności i sporządzili dokumentację - mówi cytowany przez bielskiedrogi.pl podkom. Krzysztof Pawlik.

W świetle prawa prowadzenie auta w stanie po użyciu alkoholu, tj. kiedy w wydychanym powietrzu kierowca ma od 0,2 do 0,5 promila, jest wykroczeniem. Wartości powyżej 0,5 promila oznaczają już przestępstwo.

2. Prawie 93 tys. nietrzeźwych kierowców w Polsce

Alkohol zaburza koordynację, osłabia sprawność intelektualną, powoduje zaburzenia koncentracji i zdolności trzeźwego osądu sytuacji. Wpływa też negatywnie na czas reakcji. Badania wskazują, że picie alkoholu przez kierowcę zwiększa ryzyko śmiertelnego wypadku aż o 400 proc.

W 2023 r. policja zatrzymała niemal 93 tys. nietrzeźwych kierowców. Średnio każdego dnia w Polsce aż 255 osób wsiadło za kierownicę po alkoholu. Raport służb wskazuje, że najczęściej po alkoholu Polacy prowadzą auto w dni wolne od pracy czy w poniedziałkowy poranek. W 2023 r. rekord padł pod koniec października, w ostatnią niedzielę przed obchodami Wszystkich Świętych, drugi niechlubny - 16 sierpnia, dzień po wolnym z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kiedy policja zarejestrowała 546 przypadków jazdy po alkoholu.

"Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie" - alarmuje KMP w Nowym Sączu.

Kierowca miał 1,5 promila alkoholu we krwi
Kierowca miał 1,5 promila alkoholu we krwi (Getty Images)

Policję należy zawiadomić również w sytuacji, kiedy zauważymy dziwne zachowanie kierowcy na drodze, które może sugerować, że znajduje się on pod wpływem alkoholu.

"Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze