Trwa ładowanie...

Polacy szturmują NFZ, aby wyrobić sobie ten dokument przed wakacjami. Kolejki są kolosalne

 Anna Krzpiet
12.10.2022 10:44
Polacy szturmują NFZ, aby wyrobić sobie ten dokument przed wakacjami. Kolejki są kolosalne
Polacy szturmują NFZ, aby wyrobić sobie ten dokument przed wakacjami. Kolejki są kolosalne (fz-katowice.pl/ 123rf)

Wyjeżdżasz za granicę? Planujesz wakacje? Oto jeden z najważniejszych dokumentów, który musisz zdobyć przed wyjazdem. Kartę EKUZ wyrabia się w oddziałach NFZ od ręki. Jak się okazuje nie jest to jednak takie proste. Osoby chcące uzyskać kartę muszą spędzić w poczekalni nawet pół dnia, niektórzy nawet kilka dni.

spis treści

1. Karta EKUZ

Większość osób wyjeżdzająca poza granice kraju wyrabia sobie kartę EKUZ, pozyskanie jej nie jest jednak takie proste. Zainteresowani opowiadają, że przyjeżdżając do oddziału NFZ po otwarciu drzwi odstraszają ich gigantyczne kolejki. Na początku trzeba odebrać numerek, który obowiązuje nas do zajęcia miejsca wśród oczekujących – numerki kończą się nawet na 400.

Czas oczekiwania? Trudno powiedzieć, jeśli przed godziną popołudniową był dopiero nr 180. Część zainteresowanych po prostu rezygnuje. Niestety, aby zdobyć upragnioną kartę Europejskiego Ubezpieczenia trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Czym właściwie jest karta EKUZ i dlaczego tyle osób się nią interesuje? EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której osoby ubezpieczone w Polsce mają prawo w nagłych przypadkach do skorzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Od 2017 roku karta jest wyrabiana na rok, a nie jak wcześniej na pół roku.

Zobacz film: "Wakacyjne wymagania Polaków"
Karta EKUZ
Karta EKUZ (nfz-katowice.pl)

Odziały NFZ zachęcają, aby wnioski o kartę wysyłać drogą mailową. Niestety wiele osób wciąż nie wie, że istnieje taka możliwość. Wtedy po wysłaniu zgłoszenia, wystarczy pojawić się w siedzibie NFZ wyłącznie po odbiór karty. Dzięki temu ominiemy gigantyczną kolejkę.

Na podstawie wydawania kart EKUZ widoczne jest, że z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd z Polski. W czerwcu 2017 roku w Mazowieckim OW NFZ wydano 75 tysięcy kart – to wzrost aż o 32 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Pracownicy warszawskiego NFZ informują, że dziennie w ich siedzibie pojawia się około 1,5 tys. osób dziennie, które chcą mieć w posiadaniu EKUZ. Niestety mailowo dochodzi do nich około 100 zgłoszeń. Szczególnie w gorącym wakacyjnym okresie urzędnicy apelują o to, aby interesanci wysłali formularze online.

Obecnie kart najszybciej wyrabiane są w łódzkich oddziałach – tam czas oczekiwania na EKUZ to około 2 minuty. Najdłużej trwa to w Krakowie i Lublinie – tu średni czas to jakieś 2 godziny.

Urzędnicy apelują również, aby nie zostawiać tej formalności na kilka dni przed wyjazdem. Lepiej załatwić to trochę wcześniej. Dodatkowo przypominają, że to podstawa, bez której nikt nie powinien wyjeżdżać za granicę. To może uratować zdrowie lub życie.

2. Informacje o EKUZ

Kartę EKUZ można wyrobić w Wojewódzkim Oddziale lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z miejscem zamieszania. Pozyskać mogą je wszystkie osoby, które posiadają w Polsce prawo do świadczeń zdrowotnych, które są finansowane z publicznych środków i posiadają ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz także:

Karta EKUZ działa na terenie takich krajów, jak: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Irlandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemiecy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

Warto wspomnieć, że w każdym z wymienionych państw obowiązują inne zasady dotyczące korzystania z karty EKUZ.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze