Przejdź na WP

Problemy z pamięcią i koncentracją? To może być niedobór witaminy B12 (WIDEO)

Witamina B12 jest niezbędna na prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Bierze udział w tworzeniu nowych komórek i osłonek włókien nerwowych, które zapewniają przewodnictwo nerwowe. Uczestniczy w syntezie neuroprzekaźników i hormonów, które sterują pracą mózgu.

Występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego: wołowinie, wieprzowinie, drobiu, baraninie, podrobach, rybach, skorupiakach, produktach mlecznych, żółtkach jajek, przetworach warzywnych zawierających kwas mlekowy: kiszonej kapuście i kiszonych ogórkach. Na jej niedobór są szczególnie narażone osoby na diecie wegańskiej oraz osoby starsze, u których występują zaburzenia wchłaniania witaminy B12.

Organizm magazynuje ją w wątrobie, gdzie może spędzić kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Pierwsze objawy niedoboru tej witaminy pojawiają się stosunkowo późno. Jej niedobór zwiększa utratę komórek mózgowych i skutkuje objawami neurologicznym, takimi jak: drżenia, drgawki, drętwienie stóp, ucisk w łydkach, zaburzenia równowagi, zanik nerwów wzrokowych, problemy z pamięcią, koncentracją, rozumowaniem i logicznym myśleniem. Długotrwały niedobór może prowadzić do zaburzeń neurologicznych: drętwienia, mrowienia, trudności z chodzeniem i zachowaniem równowagi, jąkania, zmęczenia, rozdrażnienia oraz stanów depresyjnych.

Chcesz wiedzieć, jakie są inne objawy niedoboru witaminy B12? Obejrzyj WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Problemy z pamięcią i koncentracją? To może być niedobór witaminy B12 (WIDEO)

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy