Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Profilaktyka jaskry

Jaskra to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u ludzi powyżej 60. roku życia. Farmakologiczne leczenie jaskry i inne rodzaje terapii są długotrwałe, wymagają sporych nakładów finansowych i mogą wywołać skutki uboczne. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się, jak zapobiegać tej chorobie.

Zobacz film: "Męty w oku"

spis treści

1. Przyczyny jaskry

Jaskra może być naszym genetyczną przypadłością odziedziczoną po rodzicach. Zazwyczaj także dotyka osoby starsze. W grupie ryzyka są też osoby cierpiące na choroby serca lub nadciśnienie tętnicze. Mimo że powyższe przyczyny jaskry - wiek, geny i choroby - nie mogą być do końca przez nas kontrolowane, są też czynniki na które mamy wpływ.

Weź pod uwagę wszystkie czynniki ryzyka, takie jak:

 • jaskra w najbliższej rodzinie,
 • wiek,
 • choroby serca,
 • nadciśnienie.

I jeśli u ciebie występują - zwracaj szczególną uwagę na jakość twojego widzenia. Początkowo drobne zmiany mogą okazać się pierwszym objawem, jaki powoduje jaskra.

2. Zapobieganie jaskrze

 • Przed wszystkim - badaj się. Regularne badanie wzroku powinno wejść ci w nawyk, gdyż wczesne wykrycie pozwoli na bardziej skuteczne leczenie.
 • Używaj kropli do oczu zapobiegających powstaniu jaskry. Skonsultuj się z lekarzem, aby wybrać odpowiednie krople dla ciebie, mogą one mieć zarówno działanie zmniejszające produkcję płynu w gruczołach łzowych, jak i działanie nawilżające. Wszystkie mają jednak jeden cel: zapobiegnięcie zwiększeniu się ciśnienia wewnątrzgałkowego.
 • Ogranicz czynności czy uprawianie sportów, które mogą przyczynić się do uszkodzenia oczu. Niektóre uszkodzenia oczu prowadzą do powstania jaskry od razu, niektóre powodują jaskrę nawet po wielu latach.
 • Jeśli cierpisz na problemy z sercem spowodowane przez zbyt wysoki poziom cholesterolu, rozważ branie leków obniżających poziom cholesterolu we krwi. Badania mówią, że chorzy na serce ludzie biorący takie leki byli w mniejszym stopniu podatni na atak jaskry. Aby się na nie zdecydować musisz iść do lekarza, który wybierze odpowiednie dla ciebie leki i wypisze receptę. Nie możesz ich brać, jeśli nie chorujesz na serce!

Pamiętaj! Jeśli będziesz działać szybko, jaskra nie zdąży rozwinąć się na tyle, by spowodować utratę wzroku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza