Trwa ładowanie...

Profilaktyka jaskry

Jaskra to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u ludzi powyżej 60. roku życia. Farmakologiczne leczenie jaskry i inne rodzaje terapii są długotrwałe, wymagają sporych nakładów finansowych i mogą wywołać skutki uboczne. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się, jak zapobiegać tej chorobie.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Przyczyny jaskry

Jaskra może być naszym genetyczną przypadłością odziedziczoną po rodzicach. Zazwyczaj także dotyka osoby starsze. W grupie ryzyka są też osoby cierpiące na choroby serca lub nadciśnienie tętnicze. Mimo że powyższe przyczyny jaskry - wiek, geny i choroby - nie mogą być do końca przez nas kontrolowane, są też czynniki na które mamy wpływ.

Weź pod uwagę wszystkie czynniki ryzyka, takie jak:

  • jaskra w najbliższej rodzinie,
  • wiek,
  • choroby serca,
  • nadciśnienie.

I jeśli u ciebie występują - zwracaj szczególną uwagę na jakość twojego widzenia. Początkowo drobne zmiany mogą okazać się pierwszym objawem, jaki powoduje jaskra.

2. Zapobieganie jaskrze

  • Przed wszystkim - badaj się. Regularne badanie wzroku powinno wejść ci w nawyk, gdyż wczesne wykrycie pozwoli na bardziej skuteczne leczenie.
  • Używaj kropli do oczu zapobiegających powstaniu jaskry. Skonsultuj się z lekarzem, aby wybrać odpowiednie krople dla ciebie, mogą one mieć zarówno działanie zmniejszające produkcję płynu w gruczołach łzowych, jak i działanie nawilżające. Wszystkie mają jednak jeden cel: zapobiegnięcie zwiększeniu się ciśnienia wewnątrzgałkowego.
  • Ogranicz czynności czy uprawianie sportów, które mogą przyczynić się do uszkodzenia oczu. Niektóre uszkodzenia oczu prowadzą do powstania jaskry od razu, niektóre powodują jaskrę nawet po wielu latach.
  • Jeśli cierpisz na problemy z sercem spowodowane przez zbyt wysoki poziom cholesterolu, rozważ branie leków obniżających poziom cholesterolu we krwi. Badania mówią, że chorzy na serce ludzie biorący takie leki byli w mniejszym stopniu podatni na atak jaskry. Aby się na nie zdecydować musisz iść do lekarza, który wybierze odpowiednie dla ciebie leki i wypisze receptę. Nie możesz ich brać, jeśli nie chorujesz na serce!

Pamiętaj! Jeśli będziesz działać szybko, jaskra nie zdąży rozwinąć się na tyle, by spowodować utratę wzroku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.