Trwa ładowanie...

Lekarz poleca prosty test. Tak sprawdzisz, czy masz niewydolność serca

 Patrycja Pupiec
17.01.2024 12:34
Prosty test. Ujawni, czy masz poważne problemy z sercem
Prosty test. Ujawni, czy masz poważne problemy z sercem (TikTok, Getty Images)

Niewydolność serca to niezwykle poważny zdrowotny problem, który może prowadzić do wcześniejszej śmierci. Popularny na Tik Toku lekarz wskazuje prosty test, który go ujawni.

spis treści

1. Lekarz wskazuje, jak rozpoznać niewydolność serca

Choroby układu krążenia odpowiadają za największą liczbę zgonów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Za sporą część z nich odpowiada niewydolność serca. Niektóre objawy schorzenia, np. kołatanie serca albo duszności, są oczywiste, ale inne oznaki choroby mogą być zaskakujące.

Na taki nietypowy objaw wskazuje popularny w sieci ekspert. Lekarza Adama Goodcoffa obserwują na Tik Toku ponad dwa miliony osób. Technika, którą proponuje specjalista, jest niezwykle prosta i wymaga jedynie naciśnięcia palcem dolnej części nóg, np. okolicy kostek.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Lekarz zaznacza, że jeśli naciśniemy na skórę i wgłębienie utrzymuje się dłużej niż dwie sekundy, może to zwiastować niewydolność tego kluczowego organu.

@seethemedlife Can you make the diagnosis with only your hands? 👐 #medicine #learn #heart #hearthealth #heartfailure #cardiology #cardiologist #doctor #learnhow #howto #educational ♬ original sound - Dr. Adam Goodcoff

Ten charakterystyczny znak świadczy o obrzęku wżerowym, który jest efektem tego, że organ nie jest w stanie prawidłowo pompować krwi. Bardzo często wykrywa się go u pacjentów cierpiących na niewydolność serca.

Co więcej, dr Goodcoff ostrzega również przed innymi objawami tej choroby, które ujawniają się po położeniu na plecach, czyli pulsacją żył szyjnych oraz brakiem tchu.

2. Te choroby sprzyjają poważnym problemom układu krążenia

Niewydolność serca jest zazwyczaj efektem innych zdrowotnych problemów. Zwykle powodują je trzy schorzenia układu sercowo-naczyniowego, czyli choroba wieńcowa, zawał serca i nadciśnienie tętnicze. Ale nie tylko one mogą odpowiadać za diagnozę niewydolności narządu.

Za niewydolność kluczowego organu może także odpowiadać arytmia. Nieregularne bicie serca może wpływać na zdolność serca do skutecznego pompowania krwi. Kardiomiopatia, wrodzone wady serca i cukrzyca również mogą sprawić, że serce chorego stanie się niewydolne.

Podobnie jak niektóre infekcje, w tym zapalenie wsierdzia i zapalenie mięśnia sercowego, które również mogą skutkować jego niewydolnością. Ryzyko niewydolności serca zwiększają także choroby płuc, w szczególności przewlekła obturacyjna choroba płuc, rozedma płuc i zatorowość płucna.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze