Prosty test wykryje cukrzycę. Wystarczy szklanka z wodą
Smak wody jest trudny do zdefiniowania. Czasami bywa słona, niekiedy kwaskowa, ale istnieją też wody słodkie. Co, jeśli jednak całkowicie zwyczajna woda z kranu ma wyraźnie słodki smak? Test szklanki wody może nas ostrzec o rozwijającej się w organizmie cukrzycu.
1. Co to znaczy, jeśli woda ma słodki smak?
Właściwe nawodnienie organizmu jest niezbędne, by utrzymać zdrowie. Powinniśmy go pilnować tym bardziej, gdy podejmujemy w ciągu dnia długotrwały wysiłek fizyczny, przyjmujemy leki i walczymy z infekcją, a także, gdy chcemy utrzymać nasz umysł w najlepszej formie. Woda to środowisko reakcji biologicznych, a więc i przemian w naszym ciele. Razem z obecnymi w niej elektrolitami sprawia, że utrzymujemy maksymalną sprawność umysłu i ciała. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że szklanka wody może być najbliższym nam "diagnostą", który odsłoni prawdę o naszym zdrowiu.
O smaku wody decyduje między innymi jej nasycenie dwutlenkiem węgla oraz solami mineralnymi. Może być wtedy słonawa lub lekko kwaśna, ale co, gdy wydaje się nam słodka? Diabetolodzy alarmują, że może to być objaw cukrzycy. Cukrzyca to stan utrzymującego się, wysokiego stężenia glukozy we krwi. Może to być powodowane dwoma najczęstszymi przyczynami: problemami trzustki z wytwarzaniem insuliny oraz zmniejszoną wrażliwością na jej działanie. Gdy po kilku łykach zwyczajnej wody czujemy w ustach słodki posmak, oznaczać to może, że z naszym zdrowiem jest coś nie w porządku.
Do charakterystycznego smaku w ustach dołączyć może owocowy (czasem nieco "octowy") zapach oddechu. Świadczy on o kwasicy ketonowej towarzyszącej cukrzycy. Dzieje się tak, gdyż organizm nie potrafi wytworzyć wystarczająco energii z cukrów, więc w niekorzystny sposób przekształca inne związki.
2. Inne przyczyny zaskakującego smaku wody
Należy wyraźnie zaznaczyć, że "test szklanki wody" jest maksymalnie wiarygodny tylko w przypadku zwyczajnej wody tj. niezawierającej dużo jonów węglanowych czy różnych kationów. Istnieją wody, które reklamowane są jako słodsze. Wtedy słodki posmak bierze się z charakterystyki produktu.
Słodki smak normalnej wody mogą odczuwać też osoby na diecie niskowęglowodanowej i ketogenicznej. W przypadku tej drugiej należy zawsze konsultować zmiany w odczuciu przyjmowania pokarmów i płynów z wykwalifikowanym specjalistą. Dieta keto w pewnym stopniu "przeprogramowuje" nasz metabolizm, dlatego warto, aby nadzorował to ekspert. Nawet najbardziej wnikliwe przeszukiwanie internetu nie zastąpi współpracy z doświadczonym dietetykiem.
Nietypowy smak w czasie picia wody powodować może też refluks oraz schorzenia jamy ustnej i żołądka. Także przeziębienie, niektóre leki i czy dolegliwości neurologiczne (np. rekonwalescencja po udarze) mogą wiązać się ze zmianą odczuwania smaku.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.