Trwa ładowanie...

Przebadali milion żołnierzy. Stwierdzili, kto jest narażony na raka wątroby, płuc czy odbytnicy

Badnia. Naukowcy wskazują na czynnik, który może wskazywać, kto jest bardziej narażony na raka
Badnia. Naukowcy wskazują na czynnik, który może wskazywać, kto jest bardziej narażony na raka (Getty Images)

Naukowcy wykazali, że żołnierze, u których stwierdzono niższą wydolność krążeniowo-oddechową, w kolejnych latach częściej zapadali na nowotwory. Ta prawidłowość dotyczyła m.in. raka płuca, wątroby, przełyku i żołądka. Badania opublikowano na łamach "British Journal of Sports Medicine".

spis treści

1. Wydolność krążeniowa może być "markerem" nowotworów

Szwedzcy naukowcy prowadzili badania przez kilkadziesiąt lat, obserwując zależność między wydolnością krążeniowo-oddechową a ryzykiem rozwoju raka. Badacze oparli się na danych obejmujących żołnierzy poborowych, którzy swoją służbę rozpoczęli między 1968 a 2005 rokiem i informacjach na temat ich stanu zdrowia aż do 2019 r.

Ocenę wydolności krążeniowo-oddechowej formułowano w oparciu o zdolność do wykonywania ćwiczeń aerobowych, takich jak pływanie, bieganie czy jazda na rowerze. Poza oceną wydolności pod uwagę brano również takie czynniki jak wzrost, waga, ciśnienie krwi i siła mięśni. Łącznie badanie objęło grupę miliona mężczyzn. Okazało się, że u 7 proc. w późniejszym okresie potwierdzono rozwój co najmniej jednego nowotworu.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Mężczyźni z niższą wydolnością częściej chorowali na raka
Mężczyźni z niższą wydolnością częściej chorowali na raka (Adobe Stock)

2. Te osoby są w grupie ryzyka

Naukowcy wykazali, że wysoka wydolność krążeniowo-oddechowa wiązała się z wyraźnie niższym ryzykiem rozwoju chorób nowotworowych. W badaniu oceniono, że osoby uzyskujące lepsze wyniki podczas ćwiczeń miały niższe ryzyko raka płuca (42 proc.), raka wątroby (40 proc.), przełyku (39 proc.), żołądka (21 proc.), nerki (20 proc.), nowotworów głowy i szyi (19 proc.), raka jelita grubego (18 proc.), raka trzustki (12 proc.) i odbytnicy (5 proc.)

W trakcie obserwacji zwrócono uwagę na jeszcze jedną zaskakującą zależność. W grupie mężczyzn z wysoką wydolnością krążeniowo-oddechową częściej wykrywano raka prostaty (7 proc. większe ryzyko). Naukowcy stwierdzili też, że osoby z wysoką wydolnością miały o 31 proc. większe ryzyko złośliwych nowotworów skóry. W tym przypadku jako jedną z przyczyn wskazywano jednak wyższą ekspozycję na promieniowanie UV w tej grupie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze