Trwa ładowanie...

Naukowcy odkryli podłoże PMDD – zaburzenia silniejszego niż PMS

Lek. Mateusz Nawrocki
26.11.2018 14:15
Naukowcy odkryli podłoże PMDD – zaburzenia silniejszego niż PMS
Naukowcy odkryli podłoże PMDD – zaburzenia silniejszego niż PMS

U 2–5 procent kobiet pojawiają się charakterystyczne zaburzenia występujące przed miesiączką. Nazywane są one przedmiesiączkowymi zaburzeniami dysforycznymi (ang. PMDD – Premenstrual Dysphoric Disorder), których skutkiem są objawy znacznie silniejsze niż te przy PMS – zespole napięcia przedmiesiączkowego.

Naukowcy odkryli mechanizmy molekularne, które mogą być odpowiedzialne za smutek, lęk i zaburzenia podobne do depresji pojawiające się w tym czasie u kobiet. Jak zaznaczają, udało się znaleźć zaburzoną regulację kompleksu genów, na skutek czego występuje nieprawidłowa odpowiedź komórkowa na działanie progesteronu i estrogenu.

O najnowszych odkryciach można przeczytać w magazynie „Molecular Psychiatry”. To całkowicie nowe doniesienia, które sugerują, że kobiety z tym zaburzeniem mają zupełnie inne mechanizmy molekularne odpowiedzialne za reakcję na hormony płciowe.

Już pod koniec XX wieku pojawiały się opinie, że kobiety, które doświadczają nadmiernych zmian nastroju przed zbliżającą się menstruacją, są znacznie bardziej wrażliwe na wahania poziomu hormonów w porównaniu do innych pań.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
PMDD może mieć bardziej gwałtowne objawy niż PMS
PMDD może mieć bardziej gwałtowne objawy niż PMS (123RF)

U kobiet, u których stwierdzono przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne, eksperymentalnie wygaszono funkcję estrogenu i progesteronu, w wyniku czego objawy ustąpiły. To jedynie potwierdziło wcześniejsze założenia. Na skutek badań molekularnych dowiedziono istnienia kompleksu genów (ESC/E(Z), które regulują produkcję między innymi hormonów płciowych w odpowiedzi na czynniki środowiskowe.

Ponad połowa genów z tego kompleksu wykazywała zwiększoną ekspresję u pacjentek z PMDD, ale co było nietypowe, produkcja czterech białek u kobiet z PMDD była obniżona. Jak zaznaczają naukowcy, po raz pierwszy dowiedziono, że zaburzenia dysforyczne mogą mieć podłoże w biologiczne nieprawidłowej wrażliwości komórek na działanie estrogenu i progesteronu.

Pierwsza miesiączka ma ogromne znaczenie
Pierwsza miesiączka ma ogromne znaczenie [5 zdjęć]

Pamiętasz, kiedy dostałaś pierwszą miesiączkę? Warto się nad tym zastanowić w świetle badań, które powiązały

zobacz galerię

To bardzo ciekawe doniesienia, które mogą przyczynić się do opracowania zupełnie nowych metod terapeutycznych. Aktualnym sposobem leczenia tego typu zaburzeń są leki przeciwdepresyjne i doustne środki antykoncepcyjne.

Kobiety z PMDD często zgłaszają, że występujące u nich objawy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, włączając w to możliwość pracy, zajmowanie się domem czy utrzymanie codziennej aktywności. Istnieją również doniesienia innych naukowców, mówiące, że wystąpienie przedmiesiączkowych zaburzeń dysforycznych może być związane z niskim poziomem sertoniny w mózgu.

Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego
Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego [17 zdjęć]

Tydzień lub dwa przed okresem możesz zauważyć uczucie wzdęcia, bóle głowy, huśtawkę nastrojów i inne

zobacz galerię

Jak w każdym zaburzeniu czy też chorobie, dokładne poznanie jej przyczyn i etiologii stanowi początek w opracowaniu skutecznych metod terapeutycznych.

Mówiąc także o zespole napięcia przedmiesiączkowego (PMS), należy zaznaczyć, że jego objawy są znacznie słabiej wyrażone w porównaniu z PMDD. Można również zauważyć, że nie w każdym miesiącu dolegliwości są podobnie nasilone.

Kobiety powinny także pamiętać, że PMS można leczyć, ale o odpowiednim sposobie terapeutycznym powinien zadecydować prowadzący ginekolog.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze