Dopegyt – stosowanie, dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania
Dopegyt jest lekiem hipotensyjnym o działaniu ośrodkowym, którego substancją czynną jest metyldopa. Stosuje się go w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi. Jaki jest mechanizm jego działania? Czy to prawda, że lek może być stosowany także u kobiet w ciąży?
1. Co to jest Dopegyt i w jakim celu jest stosowany?
Dopegyt to lek hipotensyjny o działaniu ośrodkowym, który obniża ciśnienie tętnicze krwi. Jego substancją czynna jest metylodopa, która wykazuje podobieństwu do występującej w organizmie substancji określanej w skrócie jako DOPA. Wskazaniem do stosowania leku Dopegyt jest łagodne i umiarkowane nadciśnienie tętnicze.
Jak działa Dopegyt? Choć mechanizm działania Dopegytu nie został w pełni poznany to wiadomo, że jego substancja czynna po przeniknięciu do ośrodkowego układu nerwowego powoduje obniżenie ciśnienia tętnicze krwi poprzez swój aktywny metabolit (alfa-metyl-noradrenalinę). Lek Dopegyt jest dostępny na receptę.
Występuje w dawce 250 mg, w opakowaniu zawierającym 50 tabletek. Jedna tabletka leku Dopegyt zawiera 250 mg metyldopy oraz substancje pomocnicze: etyloceluloza N-100, magnezu stearynian, skrobia kukurydziana, kwas stearynowy, karboksymetyloskrobia sodowa typ A, talk. Dopegyt nie posiada zamiennika.
Dopegyt w ciąży
Metylodopa jest jednym z leków, które są czasem zalecane do kontroli ciśnienia tętniczego w czasie ciąży. Dopegyt w ciąży wykazuje skuteczność i bezpieczeństwo zarówno dla matki, jak i płodu.
2. Stosowanie i dawkowanie leku Dopegyt
Jakie są zalecenia dotyczące dawkowania Dopegytu? Lek stosuje się doustnie przed lub po posiłkach. Jeśli chodzi o dawkowanie, ustala je lekarz, dostosowując dawkę do wieku, wyników ciśnienia czy zaburzeń pracy nerek.
I tak w przypadku dzieci i młodzieży początkowo podaje się lek w dawce 10 mg na kg masy ciała w 2–4 dawkach podzielonych. Gdy istnieje taka potrzeba, dawkę stopniowo się zwiększa. Dawka maksymalna wynosi 65 mg na kg masy ciała.
Leczenie nadciśnienia tętniczego u dorosłych wymaga początkowego dawkowania 250 mg w 2–3 dawkach podawanych przez 2 dni (1 tabletka od 2 do 3 razy na dobę), następnie w zależności od uzyskanego obniżenia ciśnienia tętniczego, dawkę można stopniowo zwiększać lub zmniejszać (maksymalna dawka dobowa wynosi 12 tabletek). Dawka podtrzymująca to 2 do 8 tabletek na dobę podzielonych na 2 do 4 porcji.
Jak szybko działa Dopegyt?
Maksymalny spadek ciśnienia tętniczego krwi obserwuje się 4–6 godzinach po podaniu, a efekt utrzymuje się przez 12–24 godzin. Po zastosowaniu kilku dawek maksymalny spadek ciśnienia tętniczego uzyskuje się w ciągu 2–3 dni.
Jeżeli obniżenie ciśnienia krwi jest niezadowalające, konieczne jest podawanie leku w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi. Z uwagi na to, że po 2–3 miesiącach leczenia może pojawić się tolerancja na metyldopę, skuteczną kontrolę choroby, jaką jest nadciśnienie tętnicze, można osiągnąć przez włączenie do leczenia leku moczopędnego lub zwiększenie dawki metylodopy. Po odstawieniu leku ciśnienie tętnicze powraca do wartości sprzed leczenia w ciągu 1–2 dni.
3. Dopegyt – przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności
Dopegyt nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów, w przypadku których istnieją wskazania do terapii. Przeciwwskazaniem jest:
- nadwrażliwość na metyldopę lub którąkolwiek z pozostałych składników,
- czynna choroba wątroby, choroba wątroby wynikająca ze stosowania metyldopy,
- depresja,
- guz chromochłonny,
- stosowanie inhibitorów MAO w terapii depresji, choroby Parkinsona czy Alzheimera.
Ze stosowaniem leku Dopegyt związane jest ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jakie mogą być skutki uboczne stosowania Dopegytu? Najczęściej obserwuje się uspokojenie lub inne sedatywne objawy ( mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługę maszyn), bóle głowy czy osłabienie, także obrzęk warg, trudności w oddychaniu, żółtawe zabarwienie oczu, bóle w klatce piersiowej (mogą świadczyć o reakcji alergicznej na lek), również dodatni test Coombsa.
Stosując Dopegyt należy zachować środki ostrożności. Najważniejsze jest, by poinformować lekarza o problemach ze zdrowiem oraz wszystkich przyjmowanych lekach. Okazuje się bowiem, że metyldopa może wchodzić w interakcje z takimi lekami jak adrenalina, efedryna, pseudoefedryna, antydepresanty (amitryptylina), inhibitory MAO (moklobemid, selegilina), leki przeciwzakrzepowe, bromokryptyna, haloperidol żelazo i jego sole, leki hipotensyjne inne, leki znieczulenia ogólnego, lit, lewodopa, leki stosowane w leczeniu alergii oraz terapii lęku. W czasie terapii tabletkami Dopegyt należy unikać picia alkoholu.
Ważne jest również, by dawkowanie zmieniać w odstępach nie mniejszych niż 2 dni, a z uwagi na możliwe działanie uspokajające, na początku leczenia i podczas zwiększania dawki zalecane jest zwiększanie najpierw dawki wieczornej (przez 2–3 dni).
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.