Trwa ładowanie...

Rasagilina – działanie, wskazania, przeciwwskazania i skutki uboczne

Avatar placeholder
14.09.2023 16:10
Rasagilina to substancja, którą wykorzystuje się do leczenia samoistnej choroby Parkinsona
Rasagilina to substancja, którą wykorzystuje się do leczenia samoistnej choroby Parkinsona (Adobe Stock)

Rasagilina to nieodwracalny inhibitor monoaminooksydazy. Jako substancja lecznicza znalazła zastosowanie w monoterapii idiopatycznej choroby Parkinsona. Kluczowa jest jej aktywność w zakresie zwiększania stężenia dopaminy. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jej stosowania? Czy występują skutki uboczne terapii?

spis treści

1. Co to jest rasagilina?

Rasagilina jest silnym, wybiórczym i nieodwracalnym inhibitorem monoaminooksydazy B (MAO-B). To enzym występujący w zwiększonym stężeniu w OUN, powodujący rozkład dopaminy i tym samym spadek jej poziomu. Rasagilina zwiększa stężenie dopaminy w OUN. To lek na chorobę Parkinsona, w przebiegu której dochodzi do utraty komórek wytwarzających dopaminę w mózgu. Ta pełni rolę neuroprzekaźnika, który wpływa na kontrolę ruchu.

Na rynek farmaceutyczny rasagilina została wprowadzona w 2005 roku. Obecnie w polskich aptekach dostępne są tabletki zawierające rasagilinę (winian rasagiliny, półwinian rasagilina): Asanix PPH, Ralago i Rasagiline Vipharm. Są wydawane na receptę.

2. Wskazania do stosowania rasagilina

Zobacz film: "Lecznicze nasiona sezamu. Naukowcy zachwyceni wynikami badań"

W jakim celu stosuje się rasagilin? Substancję wykorzystuje się do leczenia samoistnej choroby Parkinsona:

  • w monoterapii (jako jedyny lek),
  • w terapii złożonej z lewodopą (pomocniczo u osób z wahaniami skuteczności lewodopy w przypadku wystąpienia zjawiska wyczerpania dawki).

3. Dawkowanie i stosowanie rasagiliny

Leki, substancją czynną których jest rasagilina, stosuje się raz na dobę – doustnie, niezależnie od posiłków (jedzenie może zmniejszać wartość maksymalnego stężenia w osoczu, nie ma to jednak znaczenia klinicznego).

Schemat dawkowania rasagiliny zależy od wieku oraz masy ciała pacjenta oraz schorzeń współistniejących. Podczas leczenia choroby Parkinsona dawka dobowa substancji czynnej wynosi 1 mg.

Rasagilina jest dobrze i szybko wchłaniana po podaniu doustnym. Maksymalne stężenie w surowicy substancja osiąga około 30 min po podaniu.

4. Przeciwwskazania do stosowania rasagiliny i skutki uboczne

Kiedy nie stosować rasagiliny? Przeciwwskazanie stanowi uczulenie na rasagilinę lub którykolwiek z pozostałych składników leku oraz ciężka choroba wątroby.

Nie zaleca się stosowania rasagiliny podczas trwania ciąży i karmienia piersią (nie wykluczono zdolności przenikania substancji czynnej do mleka matki karmiącej).

Ze stosowaniem rasagiliny wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak:

Zaobserwowano także prawdopodobieństwo zaburzenia kontroli impulsów. Jeżeli podczas terapii rasagiliną dojdzie do wystąpienia nagłego impulsywnego zachowania, zwiększenia libido, uzależnienia od hazardu czy nieracjonalnego wydawania pieniędzy, należy skontaktować się z lekarzem.

5. Rasagilina – środki ostrożności

Podczas stosowania rasagilina trzeba zachować środki ostrożności. Co jest ważne? Choć spożywane produkty spożywcze nie mają istotnego wpływu na jej dostępność biologiczną, nie zaleca się jednoczesnego stosowania rasagiliny z produktami będącymi źródłem znacznej ilości tyraminy (powyżej 150 mg). Istnieje bowiem ryzyko gwałtownego wzrostu ciśnienia tętniczego, co może stanowić zagrożenie zdrowia.

Podczas terapii nie wolno przyjmować petydyny (silnego leku przeciwbólowego), inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) (stosowanych w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona), ale i leków ziołowych, na przykład ziele dziurawca zwyczajnego. Musi upłynąć co najmniej 14 dni po zaprzestaniu stosowania leku zawierającego rasagilinę i rozpoczęciem stosowania leków z grupy inhibitorów MAO lub petydyny.

Rasagilina może wywoływać senność oraz nagłe zasypianie podczas wykonywania codziennych czynności. Odnotowano nawet przypadki spontanicznego zasypiania w trakcie wykonywania codziennych czynności. Należy to wziąć pod uwagę planując wykonywanie czynności, które wymagają koncentracji i przytomności umysłu, takich jak na przykład prowadzenie samochodu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze