Trwa ładowanie...

Przełom w medycynie: chiński lekarz wyhodował ucho na ludzkiej ręce

Chińscy lekarze odkryli niekonwencjonalny sposób, aby poprawić słuch pacjenta: wyhodowali mi nowe ucho na przedramieniu. W tej przełomowej procedurze lekarze pobrali chrząstki z żebra pacjenta, zidentyfikowanego jako "Pan Ji", i przeszczepili go na ramię.

1. Bez ucha czuł się "niekompletny"

Mężczyzna ma prawie 40 lat. Stracił prawe ucho po przerażającym wypadku samochodowym. Jak sam mówi, operacja ma pomóc mu "czuć się kompletnym".

Ucho przez kilka miesięcy rosło na przedramieniu mężczyzny
Ucho przez kilka miesięcy rosło na przedramieniu mężczyzny (123RF)

Przeszczepienie ucha jest tylko jedną z wielu rozległych operacji, jakim musiał poddać się Pan Ji. Po wypadku cała prawa strona jego twarzy była zerwana. Lekarze musieli przeszczepić mu skórę na policzek, ale wciąż czuł się nieswojo z powodu braku jednego ucha.

"Straciłem jedno ucho. Od tej czułem, że jestem wybrakowany" – powiedział pacjent w wywiadzie dla chińskiej witryny „Huanqiu”.

Losy Pana Ji są w rękach znanego chińskiego lekarza, Guo Shuzhong, który przeprowadził pierwszą operację przeszczepu twarzy w Chinach w 2006 roku, jak podaje czasopismo „China Daily”. W trakcie zabiegu, Shuzhong pobrał chrząstkę w kształcie ucha z żebra i umieścił ją pod klapą skóry na ramieniu, gdzie wrosła w ciało pacjenta. Przeszczep dzielił się na następujące trzy etapy:

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów
5 zaskakujących rodzajów przeszczepów [5 zdjęć]

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych...

zobacz galerię
  • Etap 1: Najpierw lekarze umieścili przyrząd rozszerzający skórę na ramieniu pacjenta, aby zrobić miejsce dla ucha przez wstrzykiwali wodę pod tkankę.
  • Etap 2: Następnie wycięli kawałek chrząstki w kształcie ucha i włożyli go do nowego miejsca.
  • Etap 3: Przeszczepili nowe ucho na głowę pacjenta w ciągu około trzech do czterech miesięcy, kiedy narząd był już w pełni rozwinięty.

„Najtrudniejszą częścią procedury jest drugi etap - umieszczenie ucha w przedramieniu pacjenta” - powiedział Shuzhong w wywiadzie dla „China Daily”.

2. Ucho wyhodowne pod pachą

Pan Ji jest podekscytowany, bo może lepiej słyszeć i i ma swoje ucho z powrotem. W czasie wywiadu spojrzał na uchu i zażartował - "To wygląda dokładnie tak samo, jak moje stare ucho".

Zobacz także

Koncepcja hodowania uszu na przedramionach nie jest całkowicie nowa. W 2015 roku Stelarc, wielokrotnie nagradzany australijski performer, wyhodował trzecie ucho pod pachą, dla samej sztuki.

Ucho najpierw zostało skonstruowane przy użyciu ramy wykonanej z materiału biokompatybilnego, który jest powszechnie stosowany w chirurgii plastycznej. Gdy zostało ono przetransportowane do ramienia artysty, jego własne tkanki i naczynia krwionośne przeniknęły materiał, zatem to ucho jest teraz żywą, wrażliwą na dotyk, funkcjonowanującą częścią jego ciała.

Australijski artysta chce realizować dalsze operacje i zainstalować Wi-Fi podłączony z mikrofonem, aby umożliwić ludziom na całym świecie słuchanie tego, co on słyszy.

Wydaje się zatem, że w dzisiejszych czasach uszy mogą rosnąć już nie tylko na głowie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.