Trwa ładowanie...

Przełomowe badanie. Przy jego pomocy sprawdzisz, czy grozi ci zawał lub udar

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 29.04.2022 11:15
Badanie z krwi wykrywa sygnatury 27 kluczowych białek
Badanie z krwi wykrywa sygnatury 27 kluczowych białek (Getty Images)

Dwukrotnie większa dokładność i precyzyjna ocena ryzyka na przestrzeni najbliższych czterech lat i to za sprawą prostego badania krwi. Ta technika jest już dostępna w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a jej twórcy nie kryją entuzjazmu. "To nowa granica medycyny spersonalizowanej" – przyznaje jeden z autorów badań.

spis treści

1. Analiza białek oceni ryzyko groźnych schorzeń

Na łamach "Science Translational Medicine" ukazały się obiecujące wyniki badań. Dr Stephen Williams z SomaLogic w Boulder w Kolorado wraz z zespołem badaczy przeanalizował 5000 białek w próbkach osocza krwi od 22 849 osób. W ten sposób udało się wyizolować 27 sygnatur białek, które mogą zapowiadać ryzyko wystąpienia m.in. udaru mózgu czy zawału serca w ciągu czterech lat.

Badanie krwi jest bardziej precyzyjne niż testy genetyczne
Badanie krwi jest bardziej precyzyjne niż testy genetyczne (Getty Images)
Zobacz film: "Jak rozpoznać udar? Najważniejsze objawy"

Kontrola u około połowy osób, od których pobrano próbki krwi, ujawniła, że ta metoda jest znacznie lepsza niż dotychczasowe, opierające się na ocenie ryzyka w związku z wiekiem, płcią, poziomem cholesterolu czy ciśnienia krwi lub historią chorób danej osoby.

Co więcej, analiza określonych białek równie precyzyjnie wskazuje ryzyko chorób u osób, które już przeszły udar czy zawał bądź stosują leki. Te czynniki bowiem mogą być utrudnieniem w przewidzeniu kolejnych incydentów sercowo-naczyniowych.

- Nie byłoby problemu, gdyby wszyscy byli tacy sami. Ale problem polega na tym, że możesz postępować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi leczenia i u niektórych ryzyko zmniejszy się do takiego, na jakie narażony jest 40- lub 30-latek, podczas gdy inni będą mieli kolejny incydent w ciągu następnego roku – mówi dr Williams w rozmowie z "The Guardian" i przyznaje, że możliwość rozróżnienia takich osób jest "niezaspokojoną potrzebą medyczną".

W odróżnieniu od testów genetycznych, które z określonym prawdopodobieństwem wskazują ryzyko choroby czy incydentu u danej osoby, rewolucyjne badanie krwi precyzyjnie wskazuje, co się dzieje tu i teraz w istotnych narządach człowieka.

2. Czynniki ryzyka udaru i zawału serca

Choroby układu krążenia są prawdziwą plagą ludzi na całym świecie – także wśród Polaków. Okazuje się jednak, że ryzyko wystąpienia wielu z nich można znacząco obniżyć.

Czy grozi ci udar mózgu lub zawał serca? Jeśli jesteś w grupie osób z tymi czynnikami ryzyka, jest to bardzo prawdopodobne:

  • nadmierna masa ciała – nie tylko otyłość, ale już nawet nadwaga może nie pozostawać bez wpływu na zdrowie,
  • niezdrowe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej,
  • stosowanie używek, zwłaszcza palenie papierosów,
  • podwyższone stężenie glukozy we krwi,
  • podniesiony poziom cholesterolu i/lub dyslipidemia,
  • nadciśnienie tętnicze.

- Z powodu zmniejszenia aktywności fizycznej Polaków doszło do wzrostu masy ciała Polaków, co jest jedną z przyczyn wzrostu ciśnienia tętniczego, cukrzycy, wzrostu stężenia cholesterolu. Te wszystkie choroby plus zmiana trybu życia i niekorzystne zmiany w diecie są przyczyną progresji miażdżycy i częstszego rozwoju chorób krążenia. Należy się spodziewać dalszego wzrostu liczby pacjentów z chorobami układu krążenia w ciągu nawet następnych lat – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze