Przyciąga kleszcze jak magnes. Natychmiast wykop z ogrodu
Sprzyjająca pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Warto jednak zachować czujność, by nie przynieść ze sobą nieproszonych gości. Od wiosny do wczesnej jesieni aktywne są kleszcze, które roznoszą wiele groźnych chorób. Pasożyty szczególnie upodobały sobie niektóre gatunki roślin, na jakie więc należy uważać?
1. Niepozorne, ale groźne
Kiedy słupki rtęci rosną, chętniej wychodzimy na zewnątrz i oddajemy się aktywnościom na świeżym powietrzu. Słoneczna pogoda zachęca także do spotkań towarzyskich w ogrodach i parkach. Ponadto otoczenie zieleni łagodzi stres i poprawia samopoczucie.
Należy jednak zachować czujność, wśród drzew i krzewów mogą czaić się kleszcze. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niegroźne, ale taki pasażer na gapę wiąże się z ryzykiem. Ich ugryzienia nie tylko są nieprzyjemne, ale mogą prowadzić do poważnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.
Lekarze alarmują, że nawet co drugi kleszcz może być nosicielem krętków Borrelia burgdorferi, które są przyczyną boreliozy. Dlatego przed wyjściem do lasu, parku czy ogrodu, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć siebie i swoje dzieci, stosując skuteczne repelenty oraz osłaniając nogi i głowę.
Kiedy za oknem panuje piękna pogoda, trudno oprzeć się pokusie, aby nie wyjść na zewnątrz. Jednak po powrocie do domu, konieczne jest dokładne sprawdzenie całego ciała, zwłaszcza miejsc, w które kleszcze chętnie się wbijają - pod pachami, w zgięciach kolan, za uszami.
2. Te rośliny wabią kleszcze
W naszych ogrodach znajduje się wiele roślin, które przyciągają kleszcze. Niektórych z nich lepiej zupełnie pozbyć się z otoczenia albo przynajmniej pamiętać o regularnym przycinaniu. Oto kilka z nich:
- paprocie,
- krzewy, zarośla, wysokie trawy - należy je regularnie przycinać,
- rośliny okrywowe - zapewniają wilgotne, zaciszne miejsce dla kleszczy,
- liściaste drzewa - dbaj o to, by regularnie przycinać gałęzie i usuwać opadłe liście.
Niektórzy decydują się na zastosowanie [środków chemicznych](środków chemicznych), takich jak insektycydy. Jednak warto pamiętać, że mogą one być szkodliwe dla zwierząt i środowiska. Na szczęście, istnieją również rośliny, które odstraszają kleszcze. Należy do nich:
- czosnek,
- lawenda,
- rozmaryn,
- eukaliptus,
Co zrobić, jeśli zauważysz kleszcza na swoim ciele? Najważniejsze jest, aby jak najszybciej usunąć pasożyta, na przykład za pomocą pęsety, a następnie dokładnie zdezynfekować miejsce wkłucia. Im szybciej to zrobisz, tym mniejsze ryzyko zakażenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.