Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Marcin Buczek

Przyczyny chorób prostaty

Avatar placeholder
13.07.2021 16:55
Przyczyny chorób prostaty
Przyczyny chorób prostaty (Zdjęcie autorstwa istolethetv / CC BY 2.0)

Prostata, czyli inaczej gruczoł krokowy to cześć męskiego ciała, o której raczej się nie myśli. Niestety, tylko do czasu aż pojawią się problemy. Panowie borykają się z rakiem prostaty, bakteryjnym zapaleniem gruczołu krokowego, nieinfekcyjnym zapaleniem stercza. Każda z tych dolegliwości niesie ze sobą przykre konsekwencje. Jakie są przyczyny chorób prostaty? Dlaczego mężczyźni cierpią?

spis treści

1. Czynniki ryzyka chorób prostaty

  • Wiek

Na choroby prostaty znacznie częściej zapadają starsi mężczyźni, po czterdziestym, a nawet pięćdziesiątym roku życia. Szacuje się, że przerost prostaty dotyka 60% panów po sześćdziesiątce i aż 95% mężczyzn, którzy ukończyli 80 lat.

Zobacz film: "Główne osiągnięcia polskiej transplantologii"
  • Genetyczny czynnik dziedziczny

Rak prostaty pojawia się dwa razy częściej w postaci rodzinnej (chorują bracia) niż w w ogólnej populacji. Taka zależność występuje w 25% przypadków. Czym innym jest dziedziczność nowotworu stercza. Borykaja się z nim głównie krewni pierwszego stopnia, co oznacza, że syn dziedziczy chorbę po ojcu. Taka postać raka prostaty dotyka młodych mężczyzn.

Przyczyny chorób prostaty nie są jeszcze poznane, jednak podejrzewa się, że na jej rozwój mają wpływ m.in. zaburzenia hormonalne. Duża ilość androgenów (hormonów męskich) przyczynia się do nadmiernego wzrostu tkanki gruczołowej.

Innymi istotnymi czynnikami ryzyka mogą być mikrourazy gruczołu, będące wynikiem przebytego stanu zapalnego, a także dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego. Niewykluczone też, że do rozwoju schorzenia przyczynia się wiele współgrających ze sobą czynników.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zapalenie prostaty
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze