Rak trzustki daje mylne objawy. Te najczęściej ignorują pacjenci
Ten typ nowotworu przeraża wielu z nas, ale jego wczesne wykrycie może uratować życie. Rak trzustki często pozostaje niezauważony ze względu na nieoczywiste, trudne do wychwycenia objawy. Lekarze apelują o zwrócenie uwagi na subtelne sygnały ostrzegawcze, które wysyła zaatakowany przez nowotwór organ.
W tym artykule
Rak trzustki ma złe rokowania
Podobnie jak każdy inny organ, trzustka może być dotknięta nowotworem, jednak rak trzustki słynie z agresywnego charakteru i późnej diagnozy. Wciąż jest też drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka na świecie, ze wskaźnikiem przeżycia wynoszącym zaledwie siedem proc. w ciągu pięciu lat od diagnozy.
Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Dr Santhi Swaroop Vege z Mayo Clinic określa go jako "najbardziej zabójczy nowotwór w organizmie człowieka". Według Pancreatic Cancer Action, ponad 43 proc. pacjentów otrzymuje diagnozę dopiero w sytuacjach nagłych, po kilkukrotnych wizytach u lekarza rodzinnego.
Obecnie jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja, która często nie jest już możliwa w zaawansowanym stadium choroby, dlatego tak ważna jest świadomość wczesnych objawów. Ade Williams MBE, farmaceuta i ambasador Pancreatic Cancer Action, zwraca uwagę na symptomy tego nowotworu, które często są pomijane, zwłaszcza gdy występują jednocześnie.
Rak trzustki. Jak pokonać cichego zabójcę?
Objawy, na które warto zwrócić uwagę
Ze względu na wysoką śmiertelność raka trzustki, podnoszenie świadomości społeczeństwa jest niezwykle istotne. Wczesne rozpoznanie objawów może zwiększyć szanse na skuteczne leczenie.
Oto symptomy, które powinny nas zaniepokoić.
- Problemy trawienne: uczucie pieczenia w klatce piersiowej lub żołądku, wzdęcia, częste odbijanie się, które nie ustępują po lekach.
- Ból brzucha i pleców: uporczywy lub silny ból w jamie brzusznej, szczególnie po posiłkach oraz tępy ból w dolnej części pleców.
- Nagłe pojawienie się cukrzycy: szczególnie u osób bez wcześniejszej historii choroby, trudności w kontrolowaniu poziomu cukru u osób z istniejącą cukrzycą.
- Nudności i wymioty: Często występujące wkrótce po jedzeniu.
- Nieuzasadniona utrata wagi: spadek masy ciała mimo normalnego apetytu.
- Swędzenie skóry i żółtaczka: intensywne swędzenie oraz zażółcenie skóry i oczu z powodu zablokowania przewodu żółciowego.
- Zmiany w wypróżnieniach: biegunka, zaparcia lub tłuste, jasne stolce trudne do spłukania.
Wiele z tych objawów bywa mylonych z mniej poważnymi schorzeniami, takimi jak refluks czy zespół jelita drażliwego. Jeśli jednak wspomniane symptomy utrzymują się przez ponad 10 dni, należy skonsultować się z lekarzem.
Warto też zwrócić uwagę na czynniki ryzyka raka trzustki.
Należy do nich:
- wiek: Choroba częściej dotyka osoby po 75. roku życia,
- palenie tytoniu: Odpowiada za około 20 proc. przypadków,
- otyłość: Nadwaga zwiększa ryzyko zachorowania,
- historia rodzinna: Od 5 do 10 proc. przypadków choroby ma podłoże genetyczne.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- the Sun
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.