Smalec z gęsi - przeciwwskazania, zastosowanie, sposób przechowywania
Smalec gęsi to produkt, który pozyskuje się po wytopieniu gęsiego sadła. Doskonale komponuje się z wieloma potrawami, dodając im wyjątkowego smaku. Można go wykorzystać jako smarowidło do chleba lub składnik zupy. Jakie są przeciwwskazania do spożywania smalcu z gęsi?
1. Co to jest smalec gęsi i jak jest wykorzystywany w kuchni?
Smalec gęsi to produkt żywnościowy, który od stuleci wykorzystywany jest w polskiej kuchni. Jego wszechstronne zastosowanie sprawia, że zyskuje coraz więcej miłośników. Nadaje się zarówno do smażenia, jak i pieczenia czy gotowania. Można go stosować jako bazę do smażenia ziemniaków, cebuli czy innych warzyw.
Smalec z tłuszczu sadełkowego doskonale smakuje też w połączeniu ze świeżym pieczywem. Stanowi świetną alternatywę dla masła czy margaryny, ponieważ zawiera mniejszą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto, można dodać odrobinę smalcu do zupy np. rosołu, pomidorówki, krupniku z kaszą pęczak.
2. Jak wygląda smalec z gęsi?
Jak wygląda smalec z gęsi? Smalec sadełkowy charakteryzuje się niezwykle delikatną konsystencją. Jego barwa jest żółtawa. Po przekroczeniu temperatury pokojowej staje się półpłynny.
3. Jakie są korzyści zdrowotne stosowania smalcu gęsiego?
Smalec gęsi stanowi cenne źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. W jego składzie znajdziemy jednonienasycony kwas oleinowy, który jest bogaty w tokoferole. Smalec z gęsi zawiera prawie dwukrotnie mniej nasyconych kwasów tłuszczowych w porównaniu do smalcu wieprzowego i masła ekstra, co czyni go jednym z najzdrowszych tłuszczów odzwierzęcych.
W medycynie niekonwencjonalnej smalec gęsi wykorzystywany jest jako naturalny środek na bóle stawów czy problemy z kręgosłupem. Stosowany z połączeniu z miodem i gorącym mlekiem u może wykazywać działanie rozgrzewające. Nasze babcie wykorzystywały taką miksturę jako naturalne remedium na przeziębienie.
Ponieważ nie ma wystarczających dowodów naukowych, które potwierdzałyby lecznicze właściwości tłuszczu sadełkowego, smalec gęsi należy traktować przede wszystkim jako składnik kulinarny.
4. Jakie są przeciwwskazania do stosowania smalcu gęsiego?
Choć smalec z gęsi wykazuje wiele dobroczynnych właściwości, warto zachować pewien umiar w jego spożywaniu. Ten rodzaj tłuszczu zaliczany jest do produktów wysokokalorycznych. W 100 gramach tłuszczu sadełkowego znajduje się aż 900 kcal! Smalec z gęsiny spożywany w nadmiarze może przyczyniać się do rozwoju jednej z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych – otyłości.
Czy smalec gęsi jest odpowiedni przy wysokim cholesterolu? Osoby z wysokim poziomem cholesterolu powinny ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych, które mogą zwiększać poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi. Smalec gęsi jest produktem, który zawiera także duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Spożywany w dużych ilościach może sprzyjać rozwojowi niektórych schorzeń o podłożu miażdżycowym.
5. Jak prawidłowo przechowywać smalec gęsi?
Smalec gęsi powinno się przechowywać w odpowiednich warunkach, aby jak najdłużej zachować świeżość tego produktu. Tłuszcz najlepiej trzymać w szczelnym pojemniku lub szklanym słoiku. W lodówce może być przechowywany nawet przez rok.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.