Specjalista radzi: zapalenie pęcherza (WIDEO)
Zakażenie układu moczowego, często zwane zapaleniem pęcherza moczowego, jest chorobą, która związana jest z obecnością bakterii w układzie moczowym, czyli w pęcherzu moczowym. Niekiedy zakażenie to może być powikłane również zapaleniem miąższu nerkowego i wtedy zwane jest ostrym odmiedniczkowym zapaleniem nerek.
Do zakażenia układu moczowego dochodzi wtedy, kiedy bakterie z okolicy ujścia zewnętrznego cewki moczowej przedostają się do pęcherza moczowego i to wywołuje objawy, które polegają na częstym oddawaniu moczu, bólu przy oddawaniu moczu, często pieczeniu przy oddawaniu moczu, a także bólach w okolicy nadłonowej.
Jeżeli dołączają się takie objawy, jak gorączka, nudności, bóle w okolicy lędźwiowej, są to już objawy ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek i bezwzględnie wymagają konsultacji lekarskiej.
Zakażenia układu moczowego częściej dotyczą kobiet. Mogą to być młode kobiety, u których zakażenia układu moczowego związane są z aktywnością seksualną i wtedy często dochodzi do nawrotów zakażenia. Drugim okresem w życiu kobiety, w którym często dochodzi do zakażeń układu moczowego jest okres menopauzy. W tym też okresie w wyniku niedoboru estrogenów dochodzi do nadmiernego wysuszenia błon śluzowych okolicy ujścia zewnętrznego cewki moczowej, jak również do zmiany flory bakteryjnej tamtej okolicy i niedoboru pałeczek kwasu mlekowego.
Zakażenie układu moczowego u mężczyzn jest zawsze zakażeniem powikłanym, czyli wymaga pogłębionej diagnostyki. Najczęściej zakażenia układu moczowego u mężczyzn dotyczą panów starszych, po sześćdziesiątym roku życia. Związane jest to z częstym występowaniem przyrostu gruczołu krokowego.
Objawy zakażenia układu moczowego, czy objawy dyzuryczne, które nie mijają, powinny skłonić nas do udania się, do zwrócenia się o poradę lekarską i wykonania dodatkowych badań.
Najczęstszą bakterią powodującą zakażenia układu moczowego jest Escherichia coli, zwana pałeczką okrężnicy. Jest ona odpowiedzialna za około 90 procent przypadków zakażeń układu moczowego. Inne patogeny to stefelokokus, proteus, rzadziej klepsiella. W niepowikłanych zakażeniach zdecydowanie najczęstsza jest Eschericia coli. Jeżeli jest to inna bakteria to często świadczy o tym, że zakażenie jest powikłane i wymaga głębszej diagnostyki.
Zapobieganie zakażeniom układu moczowego polega na postępowaniu takim nieswoistym, które zalecamy oczywiście wszystkim pacjentom. Jest to picie dużej ilości płynów oraz regularne oddawanie moczu tak, żeby nie dochodziło do przepełnienia pęcherza moczowego.
I tak, u kobiet aktywnych seksualnie możemy zaproponować wypijanie szklanki wody przed stosunkiem i opróżnianie pęcherza moczowego po stosunku. Dodatkowo możemy zalecić stoswanie płynów do higieny intymnej, ale takich, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego. Można również stosować globulki zawierające pałeczki kwasu mlekowego. W przypadku kobiet w okresie menopauzy możemy zalecić stosowanie kremów z dodatkami estrogenów.
Ważnym działaniem profilaktycznym jest również stosowanie preparatów żurawinowych, czy to preparatów w postaci tabletek czy surowej żurawiny czy soków żurawinowych. Składniki zawarte w żurawinie powodują zmniejszenie przylegania bakterii do nabłonka dróg moczowych i zmniejszają ryzyko wystąpienia zakażenia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.