Trwa ładowanie...

Sprawdź, dlaczego niektórych komary gryzą częściej (WIDEO)

Avatar placeholder
08.08.2019 12:15

Ciepły, letni wieczór na świeżym powietrzu, spacer brzegiem rzeki, noc pod namiotem. Jedni wychodzą z tego bez szwanku, inni mają całe ciało w swędzących bąblach. Dlaczego niektórzy są bardziej podatni na ugryzienia komarów? Zależy to od kilku czynników.

W głównej mierze komary przyciąga dwutlenek węgla, który wydychamy. Potrafią go wyczuć nawet z odległości 50 metrów. Więcej dwutlenku węgla wydzielają osoby wysokie i z nadwagą, a także kobiety w ciąży, które dodatkowo mają nieco wyższą temperaturę ciała.

Temperatura to kolejny czynnik przyciągający komary. Na atak są więc narażone osoby uprawiające sport, ponieważ trakcie treningu wzrasta metabolizm i wydzielanie ciepła.

Dla komarów atrakcyjny jest też zapach potu, a konkretnie połączenie zawartych w nim składników: kwasu mlekowego, kwasu moczowego i amoniaku. Dlatego na atak komarów bardziej narażone są osoby zmagające się z nadmierną potliwością, pracujące fizycznie i uprawiające sport.

Komary wabią też zapachy wydzielane przez żyjące na powierzchni naszej skóry mikroorganizmy: bakterie i grzyby.

Również kolory działają na komary. Przyciągają je ciemne ubrania, które dodatkowo szybciej się nagrzewają, co sprawia, że komary atakują zdwojoną mocą.

Istotnym czynnikiem jest też grupa krwi. Jedna z nich jest szczególnie atrakcyjna dla komarów. Sprawdź, która.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze