Stres to najczęstsza choroba zawodowa

Stres jest główną przyczyną nieobecności w pracy. Naprzeciw problemom pracowników wychodzi Państwowa Inspekcja Pracy. Pracodawcy mogą zbadać skalę stresu zatrudnionego personelu.

Stres prowadzi do raka

Stres jest najczęściej zgłaszaną chorobą zawodową w Europie. Zajmuje pierwsze miejsce, na drugim są zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Według Państwowej Inspekcji Pracy jest przyczyną ok. 50-60 proc. absencji chorobowych. Problemy ze snem, brak koncentracji, a także dolegliwości fizyczne, takie jak bóle głowy, kręgosłupa, żołądka, to główne objawy stresu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Eksperci ostrzegają, że długotrwałe napięcie prowadzi do wielu chorób, m.in nadciśnienia tętniczego, zawału, depresji, nerwic czy zwiększonego ryzyka zachorowania na chorobę nowotworową.

Według danych PIP na poziom stresu wpływa wiele czynników. Inspektorzy wymieniają te fizyczne, jak niewygodne miejsce pracy, hałas, czy niewłaściwe oświetlenie. Źródło stresu to także przeciążenie obowiązkami czy wykonywanie zbyt trudnych zadań. Niebagatelną rolę odgrywają relacje społeczne. Konflikty, brak pomocy przełożonych oraz współpracowników prowadzi do chronicznego stresu i wypalenia zawodowego.

- Dawniej stres był ostrzeżeniem przed zagrożeniem. W taki system alarmowy wyposażyła nas natura. Obecnie żyjemy pod dużą presją. Obawiamy się, że nie zrealizujemy zadań. Powinniśmy nauczyć się opanowywać stres, a nie przed nim uciekać - tłumaczy Lucyna Pleśniar, prezes firmy doradztwa personalnego People.

Dolegliwości psychiczne są także przyczyną absencji w pracy. Według danych ZUS w pierwszym półroczu 2016 r. Polacy wzięli 9,5 mln dni wolnych. Powodem była depresja, lęki.

Skala stresu

8 sposobów na rozładowanie stresu

Bo-Tau to technika, która pomaga rozładować stres za pomocą oddechu. ”Gdy odczuwamy niepokój, oddychamy szybciej, przez co stężenie dwutlenku węgla we...

By określić skalę stresu PIP prowadzi specjalną kampanię na ten temat. Adresatami programu są pracodawcy, pracownicy i przedstawiciele służb bhp. Pracodawcy za pomocą narzędzi, m. in ankiet, testów czy nawet quizów mogą zbadać skalę stresu i niezadowolenia pracownika oraz ryzyko jego wystąpienia, tak by w porę podjąć odpowiednie działania.

Celem jest wyeliminowanie stresogennych sytuacji. - Do pewnego momentu stres działa motywująco, potem destrukcyjnie. Stajemy się mniej wydajni, często chorujemy. W skrajnych wypadkach blokujemy się całkowicie i bierzemy zwolnienie – tłumaczy prezes firmy People.

Wypadki w pracy

Inspektorzy PIP ocenili, że z powodu stresu w pracy dochodzi do wypadków. Za 46,9 proc. wszystkich zdarzeń odpowiadały osoby, które były zestresowane, na drugim miejscu (41,5 proc.) jest zła organizacja pracy.

Pokoje relaksu i drzewka pomarańczy

Niektóre firmy stwarzają komfortowe warunki do pracy. Korporacje oferują swoim pracownikom pokoje relaksu, w których mogą pograć w piłkarzyki czy w bilard. Google słynie z tego, że ich biura są przytulne i bardziej przypominają domowe pokoje niż surowe, pozbawione wyrazu sale korporacyjne.

Pracownicy w przerwie mogą relaksować się w kawiarniach czy przy stołach piknikowych. Między piętrami poruszają się za pomocą zjeżdżalni. Wszędzie rosną kwiaty i drzewa pomarańczowe.

W innych firmach pracodawca dba nie tylko o wygodne warunki, ale i żołądek pracowników, którzy przyzwyczaili się już do kulinarnych dni tematycznych. W Data Art obowiązuje dzień sernika, czekolady, pizzy, sajgonek, owoców egzotycznych, sushi, sałatek.

- Takim antitdotum na stres w pracy jest także ruch fizyczny. Dlatego firmy oferują karty na siłownię, organizują zawody sportowe czy udostępniają sale do ćwiczeń lub relaksu. W naszym biurze także dbamy o to, by pracownicy mieli możliwość wyciszenia w specjalnie przygotowanej do tego przestrzeni i zachęcamy do aktywności sportowej - tłumaczy Lucyna Pleśniar.

Ale wystrój i dogadzanie gustom kulinarnym to nie wszystko. Potrzebne są także inne metody eliminacji stresu.

Warto, by pracodawcy dostosowywali zakres obowiązków do warunków pracy i możliwości pracowników. Pomocne mogą być wszelkie kursy doszkalające. Bardzo ważna jest poprawna komunikacja w firmie.

- Przydatne są szkolenia z zarządzaniem czasu, z planowania dnia. Ułatwi to ułożenie zadań i pozwolli uniknąć chaotycznego przeskakiwania z jednej czynności do drugiej, przez co zmniejsza się odczuwana presja - tłumaczy Pleśniar.

By poprawić relacje w firmie, które są fundamentem efektywnej pracy, organizuje się imprezy integracyjne i zachęca pracowników do dzielenia się osobistymi sukcesami i ważnymi wydarzeniami z życia prywatnego. - Wszystko, co zbliża pracowników jest bardzo ważne - zaznacza Pleśniar.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 9 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze (5)
~nevermore
~nevermore 9 miesięcy temu

@~Adam: człowieku zostań ministrem. Podsumowałeś to lepiej 1 zdaniem niż cały PIP, CIOP i inni doktrynerzy razem wzięci. Jestem BHP-owcem prywatnej firmy obejmującej nadzorami klientów. To co ja przez 10 lat pracy zobaczylem u ponad setki przedsiębiorstw zwala z nóg. Firmy z ISO z warunkami pracy jak przy kopaniu dołów 100 lat temu. Pseudo procedury będące tylko pretekstem do utrzymywania stad niekompetentnych nierobów chcących zaistnieć przed zarządami. Szkolenia bhp na które daja się o wiele mniej czasu niż potrzeba i tak można do rana. Całe polskie prawo pracy, bhp to teoria. Rzeczywistość warunków pracy, mobbing, nadgodziny których już się nawet nie zlicza bo jacyś popieprzeni kołczowie bredzą o zaangażowaniu sprawiają, że moja wiara w funkcje gwarancyjną prawa NIE ISTNIEJE.

Odpowiedz
~Realista1990
~Realista1990 9 miesięcy temu

Bo dziś nadal trwa wyścig szczurów. Ludzie mają zapieprzać, brać kredyty na mieszkanie i oddawać dwa razy tyle, co za tym idzie stają się niewolnikiem pracodawcy za najniższe stawki po to by spłacać kredyt. Każdy się boi, że nie spłaci kredytu i zgadza się na wszystko. Stres jest tylko efektem takiego życia.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Kontroluj stres Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia odporności organizmu. Tym samym zwiększa się podatność na choroby układowe. Z tego względu warto poznać tajniki radzenia sobie...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO)

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie wpływa na stan organizmu i zadowolenie...