Trwa ładowanie...

Stres to najczęstsza choroba zawodowa

Stres to najczęstsza choroba zawodowa
Stres to najczęstsza choroba zawodowa (123RF)

Stres jest główną przyczyną nieobecności w pracy. Naprzeciw problemom pracowników wychodzi Państwowa Inspekcja Pracy. Pracodawcy mogą zbadać skalę stresu zatrudnionego personelu.

1. Stres prowadzi do raka

Stres jest najczęściej zgłaszaną chorobą zawodową w Europie. Zajmuje pierwsze miejsce, na drugim są zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Według Państwowej Inspekcji Pracy jest przyczyną ok. 50-60 proc. absencji chorobowych. Problemy ze snem, brak koncentracji, a także dolegliwości fizyczne, takie jak bóle głowy, kręgosłupa, żołądka, to główne objawy stresu.

Eksperci ostrzegają, że długotrwałe napięcie prowadzi do wielu chorób, m.in nadciśnienia tętniczego, zawału, depresji, nerwic czy zwiększonego ryzyka zachorowania na chorobę nowotworową.

Według danych PIP na poziom stresu wpływa wiele czynników. Inspektorzy wymieniają te fizyczne, jak niewygodne miejsce pracy, hałas, czy niewłaściwe oświetlenie. Źródło stresu to także przeciążenie obowiązkami czy wykonywanie zbyt trudnych zadań. Niebagatelną rolę odgrywają relacje społeczne. Konflikty, brak pomocy przełożonych oraz współpracowników prowadzi do chronicznego stresu i wypalenia zawodowego.

Zobacz film: "Zmniejszenie poziomu stresu a depresja"

- Dawniej stres był ostrzeżeniem przed zagrożeniem. W taki system alarmowy wyposażyła nas natura. Obecnie żyjemy pod dużą presją. Obawiamy się, że nie zrealizujemy zadań. Powinniśmy nauczyć się opanowywać stres, a nie przed nim uciekać - tłumaczy Lucyna Pleśniar, prezes firmy doradztwa personalnego People.

Dolegliwości psychiczne są także przyczyną absencji w pracy. Według danych ZUS w pierwszym półroczu 2016 r. Polacy wzięli 9,5 mln dni wolnych. Powodem była depresja, lęki.

2. Skala stresu

By określić skalę stresu PIP prowadzi specjalną kampanię na ten temat. Adresatami programu są pracodawcy, pracownicy i przedstawiciele służb bhp. Pracodawcy za pomocą narzędzi, m. in ankiet, testów czy nawet quizów mogą zbadać skalę stresu i niezadowolenia pracownika oraz ryzyko jego wystąpienia, tak by w porę podjąć odpowiednie działania.

Celem jest wyeliminowanie stresogennych sytuacji. - Do pewnego momentu stres działa motywująco, potem destrukcyjnie. Stajemy się mniej wydajni, często chorujemy. W skrajnych wypadkach blokujemy się całkowicie i bierzemy zwolnienie – tłumaczy prezes firmy People.

3. Wypadki w pracy

Przeczytaj koniecznie

Inspektorzy PIP ocenili, że z powodu stresu w pracy dochodzi do wypadków. Za 46,9 proc. wszystkich zdarzeń odpowiadały osoby, które były zestresowane, na drugim miejscu (41,5 proc.) jest zła organizacja pracy.

4. Pokoje relaksu i drzewka pomarańczy

Stres jest w dzisiejszych czasach częstym problemem w pracy
Stres jest w dzisiejszych czasach częstym problemem w pracy

Niektóre firmy stwarzają komfortowe warunki do pracy. Korporacje oferują swoim pracownikom pokoje relaksu, w których mogą pograć w piłkarzyki czy w bilard. Google słynie z tego, że ich biura są przytulne i bardziej przypominają domowe pokoje niż surowe, pozbawione wyrazu sale korporacyjne.

Pracownicy w przerwie mogą relaksować się w kawiarniach czy przy stołach piknikowych. Między piętrami poruszają się za pomocą zjeżdżalni. Wszędzie rosną kwiaty i drzewa pomarańczowe.

W innych firmach pracodawca dba nie tylko o wygodne warunki, ale i żołądek pracowników, którzy przyzwyczaili się już do kulinarnych dni tematycznych. W Data Art obowiązuje dzień sernika, czekolady, pizzy, sajgonek, owoców egzotycznych, sushi, sałatek.

- Takim antitdotum na stres w pracy jest także ruch fizyczny. Dlatego firmy oferują karty na siłownię, organizują zawody sportowe czy udostępniają sale do ćwiczeń lub relaksu. W naszym biurze także dbamy o to, by pracownicy mieli możliwość wyciszenia w specjalnie przygotowanej do tego przestrzeni i zachęcamy do aktywności sportowej - tłumaczy Lucyna Pleśniar.

Ale wystrój i dogadzanie gustom kulinarnym to nie wszystko. Potrzebne są także inne metody eliminacji stresu.

Warto, by pracodawcy dostosowywali zakres obowiązków do warunków pracy i możliwości pracowników. Pomocne mogą być wszelkie kursy doszkalające. Bardzo ważna jest poprawna komunikacja w firmie.

- Przydatne są szkolenia z zarządzaniem czasu, z planowania dnia. Ułatwi to ułożenie zadań i pozwolli uniknąć chaotycznego przeskakiwania z jednej czynności do drugiej, przez co zmniejsza się odczuwana presja - tłumaczy Pleśniar.

By poprawić relacje w firmie, które są fundamentem efektywnej pracy, organizuje się imprezy integracyjne i zachęca pracowników do dzielenia się osobistymi sukcesami i ważnymi wydarzeniami z życia prywatnego. - Wszystko, co zbliża pracowników jest bardzo ważne - zaznacza Pleśniar.

Odpowiednie szkolenia mogą pomóc pracownikom w zwalczaniu stresu
Odpowiednie szkolenia mogą pomóc pracownikom w zwalczaniu stresu

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze