Trwa ładowanie...

Świat medyczny w 2015 roku. Czego możemy się spodziewać?

W ubiegłym roku temat zbierającego śmiercionośne żniwo wirusa eboli nie schodził z pierwszych stron gazet. Nic dziwnego – to jedna z najpoważniejszych epidemii, gnębiących nas w ostatnich latach. Czy tegoroczne usiłowania zażegnania tego niebezpieczeństwa zakończą się sukcesem? Jakie inne nadzieje rozpalają w pacjentach naukowcy i lekarze?

spis treści

1. Skuteczne remedium na ebolę?

W laboratoriach na całym świecie testowane są coraz to nowe leki na gorączkę krwotoczną. Najnowszym pomysłem jest wykorzystanie krwi pobranej od osób, które zmagały się z chorobą i z nie do końca wiadomych przyczyn powróciły do zdrowia. Przypuszcza się, że prace prowadzone nad tego typu terapią wreszcie mają szansę zakończyć się sukcesem, a powstałe dzięki temu leki i szczepionki pomogą pokonać szalejącą zarazę. Rokowania są obiecujące. Wstępne wyniki testów mają zostać ogłoszone w ciągu pierwszych miesięcy nowego roku. Największe szanse na powodzenie daje się pracom prowadzonym przez firmę GlaxoSmithKline. Skutki uboczne testowania innego preparatu, z którym wiązano nadzieje, wymogły przerwanie nad nim prac.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

WIRUS NIEZNAJĄCY GRANIC

Wirus eboli nie przestaje stanowić poważnego zagrożenia. Czy jesteś pewien, że wiesz na jego temat wystarczająco dużo? Oto fakty o gorączce krwotocznej , które musisz znać.

2. Przełom w onkologii

Choć w tej dziedzinie medycyny już dawno nie mówiło się o prawdziwej rewolucji,w nadchodzących miesiącach może to ulec zmianie. A wszystko za sprawą ogromnego postępu w leczeniu raka piersi oraz czerniaka złośliwego, nawet w zaawansowanych stadiach.

Odpowiedzią na czerniaka może okazać się lek o nazwie pembrolizumab, który umożliwi znajdującym się w naszym organizmie limfocytom, odpowiedzialnym za prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, niszczenie komórek rakowych. Obecnie prowadzone są badania nad możliwością wykorzystania substancji w przypadku nowotworów innego typu.

Jeszcze większe szanse na wyleczenie mają kobiety zmagające się z rakiem piersi. Trwają intensywne badania nad pertuzumabem, którego zażywanie znacznie zwiększa średnią przeżycia. W grupie leczonych nim osób przeżywalność wynosiła aż 56,5 miesiąca, czyli niemal 16 miesięcy więcej niż w przypadku kobiet, którym podawane było placebo.

Dokonania na tym polu to ogromna nadzieja dla pacjentów na całym świecie. Z niecierpliwością czekamy na to, by te innowacyjne rozwiązania trafiły w tym roku do Polski.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza