Szczepienia na COVID-19 przez drive thru. Prof. Miłosz Parczewski: to bezpieczne rozwiązanie (WIDEO)
Mają być szybkie i bezpieczne, pozwolą na zaszczepienie większej niż normalnie liczby osób. Punkty drive thru ruszyły w piątek 16 kwietnia i od razu spotkały się z krytyką i zarzutami, że jednak nie będą zapewniały bezpieczeństwa pacjentom. Sprawę komentuje w programie "Newsroom" także prof. Miłosz Parczewski z Rady Medycznej ds. COVID-19.
- Ja akurat jestem bardzo dużym zwolennikiem takie rozwiązania. Szczególnie jeśli ono by było poprzedzone ankietą, kto może przez takie szybkie szczepienie przejechać, a kto nie - zaznacza prof. Parczewski.
Ekspert jest zdania, że bardzo ważne jest w tej kwestii skonstruowanie ankiety systematyzującej ryzyko przyjęcia szczepionki oraz systematyzującej uprzednie objawy chorobowe pacjentów.
- Wiele krajów tak zrobiło. Tak zrobili np. Amerykanie, tam te punkty działają doskonale. Wiemy, że prawdopodobieństwo tego, że cokolwiek się wydarzy, jest granicznie niskie i taka osoba po szczepionce wyjeżdża - mówi.
Parczewski wskazuje, że punkty drive thru są epidemiologicznie dobrym rozwiązaniem. Wyjaśnia, że osoby szczepione nie wychodzą z samochodu, nie wychodzą z własnego środowiska, więc nie kumulują się w kolejce na szczepienie.
Podkreśla także, że nie ma obaw o to, że lekarz źle zdiagnozuje pacjenta.
- Jeśli mówimy o skali szczepień kilkudziesięciu milionów ludzi, którzy mają być zaszczepieni w krótkim czasie, to my nie mamy takiej ilości kadry lekarskiej, ani technicznie to nie jest możliwe, by każda osoba była zbadana. Proszę zobaczyć, że ustawowo idziemy w stronę możliwości kwalifikacji przez ratowników, bezpośrednio przez diagnostów laboratoryjnych, pielęgniarki czy inne zawody medyczne. Ci lekarze będą, ale powinni być tylko dla tych osób, u których ryzyko działań niepożądanych czy wątpliwości co do bezpieczeństwa szczepienia są wyższe - podsumowuje ekspert.
WIĘCEJ W WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
-
Amantadyna - co to za lek i jak działa? Będzie wniosek do komisji bioetycznej o rejestrację eksperymentu terapeutycznego
-
Amantadyna – wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności
-
Eksperci o nadziejach związanych z amantadyną. "W naszym oddziale stosujemy ją od października, póki co żadnemu z pacjentów nie pomogła"
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.