Trwa ładowanie...

Szczepionka na koronawirusa. Prezydent Andrzej Duda załatwi ją od Trumpa? Prof. Simon: "To jest propaganda"

Wciąż rozbrzmiewają echa środowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście tematem rozmowy z Donaldem Trumpem była także walka z epidemią koronawirusa.

- Mam nadzieję, że Polska będzie aktywnym uczestnikiem badań nad szczepionką na koronawirusa. Mamy wysoko wykwalifikowanych naukowców, a obecność polskich lekarzy w USA jest wysoko oceniana przez stronę amerykańską - powiedział w środę w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda i dodał: - Wiedząc o tym, że mamy takie kadry, już dwa miesiące tremu zaproponowałem prezydentowi Donaldowi Trumpowi współpracę pomiędzy naszymi naukowcami zajmującymi się kwestiami biotechnologicznymi i medycznymi a amerykańskimi.

Po powrocie do Polski prezydent zaznaczył, że jego wizyta w Stanach była o tyle ważna, że jeśli to tam właśnie powstanie skuteczna szczepionka na COVID-19, to Polska będzie mogła bez problemu kupić preparat, oczywiście ze względu na nasze przyjacielskie stosunki z USA.

- To jest propaganda - mówi prof. Krzysztof Simon, który wyjaśnia, że kwestia szczepionki nie leży w kompetencjach żadnego prezydenta.

Zwróciliśmy jednak uwagę na fakt, że temat szczepionki ostatnio w ogóle przycichł. Dlaczego?

- Przycichło, bo to jest wyścig szczurów. Wiele firm pędzi, pędzi bardzo szybko, aby z tą szczepionką wejść na rynek i zarobić miliardy dolarów. Ale teraz dochodzą do nas nowe informacje, które wpłyną na te badania - mówi prof. Simon.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz WIDEO.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.