Trwa ładowanie...

Szczepionka na raka płuc!

Mimo wielu akcji antytytoniowych, nowotwory płucnadal zbierają swoje żniwo wśród palaczy i osób bezpośrednio narażonych na dym papierosowy. Niestety, nie znamy innej metody zapobiegania zachorowaniu, niż po prostu odstawienie nałogu i nieprzebywanie w zadymionych miejscach. Naukowcy pracują jednak cały czas nad jeszcze lepszymi lekami i sposobami przeciwdziałania zachorowaniu. Jednym z nich jest wynalazek badaczy z hawańskiego Centrum Immunologii Molekularnej - szczepionka na raka płuc.

Zobacz film: "Metody określania statusu receptorów HER2"

1. Rak płuca

Jest to jeden z najczęstszych, a zarazem najgorzej rokujących nowotworów złośliwych w cywilizowanym świecie. Główną przyczyną jego powstawania - w ponad 90% przypadków - jest długoterminowe palenie papierosów, dlatego często nazywany jest też "nowotworem palaczy". Najczęściej jest wykrywany dość późno, w zaawansowanym stadium, ponieważ na wcześniejszych etapach daje bardzo niespecyficzne objawy. Należą do nich:

  • przewlekły kaszel i duszności,
  • ból w klatce piersiowej,
  • częste zapalenia płuc,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • szybkie męczenie się podczas wysiłku,
  • pojawiająca się nagle chrypka.

Wszystkie te objawy są zazwyczaj kojarzone po prostu z samym paleniem papierosów, nałogowcy nieszczególnie się więc nimi przejmują i nie zgłaszają się do lekarza na badania diagnostyczne. Kiedy już to robią, nowotwór jest zazwyczaj zbyt rozwinięty, aby skutecznie wyleczyć chorego. Bierni palacze natomiast sądzą przeważnie, że jest to zwykłe przeziębienie.

2. Szczepionka na raka płuc

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że szczepienia ochronne mają nas przede wszystkim chronić przed zachorowaniem. Zastosowanie nowego farmaceutyku nie daje, niestety, aż tak dobrego efektu. Nadal jesteśmy narażeni na zachorowanie. Po co więc taka szczepionka? Naukowcy, którzy ją stworzyli, mieli nieco inny zamysł działania szczepionki. Atakuje ona komórki rakowe i zapobiega ich niekontrolowanemu rozwojowi, dzięki czemu objawy cofają się, a stan chorego ulega wyraźnej poprawie. Najszersze zastosowanie specyfik znaleźć ma w zaawansowanej chorobie nowotworowej, tam, gdzie tradycyjne metody - jak chemioterapia czy naświetlanie - nie są już w stanie skutecznie radzić sobie z chorobą. Szczepionka zamienia agresywnie rozprzestrzeniającego się raka w przewlekłą chorobę, którą można następnie leczyć chemioterapią lub innymi, odpowiednimi dla stanu pacjenta, sposobami.

Papierosy uzależniają, ponieważ zawierają w sobie spore ilości nikotyny. Nie ona jest jednak głównym problemem palaczy tytoniu - sama w sobie, choć szkodliwa, nie wywołuje nowotworów. To już efekt wdychania całej gamy toksycznych chemikaliów, powstających podczas spalania tytoniu i wciąganych do płuc podczas zaciągania się papierosem. Dlatego właśnie mogły powstać liczne pomoce w rzucaniu palenia, zawierające co prawda nikotynę, ale niegroźne dla korzystających z nich osób - plastry, gumy do żucia czy tabletki do ssania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.