Trwa ładowanie...

Szkodliwe dla serca mężczyzn. Pojawia się nocą i może zwiększać ryzyko zgonu

 Karolina Rozmus
06.04.2022 10:07
Nocą może wzrastać ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego
Nocą może wzrastać ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego (Getty Images)

Wzrost temperatury w nocy, kiedy jest ciepło, może zwiększyć ryzyko zgonu z powodu przyczyn sercowo-naczyniowych. I to aż o cztery proc.! W dodatku narażeni są tylko mężczyźni, jak donoszą badacze na łamach "BMJ Open". Związku przyczynowego nie udało się ustalić, ale naukowcy jednomyślnie stwierdzają, że wyniki ich pracy są niepokojące.

spis treści

1. Temperatura nocą a zdrowie

Wcześniejsze badania dotyczące wpływu temperatury na zdrowie koncentrowały się na możliwości wystąpienia w okresie letnim ekstremalnych upałów lub długotrwałych okresów wysokich temperatur, które zbiegają się ze wzrostem liczby zgonów i hospitalizacji z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Ponieważ jednak ustalenia dotyczące wieku i płci zagrożonych osób były jak dotąd niespójne, naukowcy z University of Toronto w Kanadzie postanowili zbadać wszelkie możliwe powiązania między wysokimi temperaturami latem w nocy a zwiększoną liczbą zgonów z powodu chorób układu krążenia (CVD) wśród osób w wieku 60 do 69 lat.

Zobacz film: "Choroby układu sercowo-naczyniowego to główny zabójca Polaków"

Analiza dotyczyła danych z Office for National Statistics odnoszących się do zgonów dorosłych z powodu CVD od czerwca do lipca każdego roku w latach 2001-2015 w Anglii i Walii. Fale upałów w Wielkiej Brytanii są najczęstsze i najbardziej intensywne właśnie w tym okresie.

Wykorzystane zostały również oficjalne dane z USA dla hrabstwa King w stanie Waszyngton, regionu również położonego nad morzem, na szerokości geograficznej zbliżonej do Anglii i Walii, o porównywalnych właściwościach atmosfery lądowej i oceanicznej i podobnie niskim rozpowszechnieniu klimatyzacji mieszkaniowej. Amerykańskie dane dotyczyły jednak tylko mężczyzn.

Autorzy badań przyjrzeli się także oficjalnym danym meteorologicznym z Wielkiej Brytanii i USA.

W ciągu 15-letniego okresu objętego badaniem częstość CVD zmniejszała się znacząco w obu regionach, zwłaszcza w miesiącach letnich - co odpowiadało rosnącemu stosowaniu skutecznych pierwotnych i wtórnych terapii prewencyjnych.

Autorzy twierdzą jednak, że nadal utrzymuje się znaczne ryzyko, a w Anglii i Walii częstość występowania CVD pozostawała o ponad 50 proc. wyższa u dorosłych w wieku 65-69 lat niż u osób w wieku 60-64 lat.

W latach 2001-2015 odnotowano 39 912 zgonów z powodu CVD (68,9 proc. mężczyzn) w Anglii i Walii oraz 488 zgonów w hrabstwie King.

W Anglii i Walii, po uwzględnieniu istotnych zmiennych, wzrost zwykłej temperatury letniej o jeden stopień w nocy wiązał się z 3,1 proc. wzrostem ryzyka zgonu z powodu CVD wśród mężczyzn w wieku 60-64 lata, ale nie starszych mężczyzn. Nie występował też w żadnej grupie wiekowej kobiet.

Wysoka temperatura nocą stwarza zagrożenie dla serca
Wysoka temperatura nocą stwarza zagrożenie dla serca (Getty Images)

W hrabstwie King wzrost o jeden st. C był związany z 4,8 proc. wzrostem ryzyka zgonu z powodu CVD wśród osób w wieku 65 lat i młodszych, ale nie u starszych mężczyzn.

Jak podkreślają autorzy, zaobserwowana zależność jest niepokojąca, ponieważ w ostatnich latach w gęsto zaludnionych regionach, takich jak te badane, nastąpił proporcjonalny wzrost intensywności upałów w porze nocnej, a nie w ciągu dnia w okresie letnim.

2. Wysokie temperatury nocą są szkodliwe dla serca

Ponieważ chodzi o badanie obserwacyjne, nie da się ustalić związku przyczynowego, a naukowcy uznają pewne ograniczenia swojej pracy, takie jak niedostępność wyników tygodniowych dla płci i wieku oraz danych dotyczących narażenia na poziomie dzielnicy lub miasta, co być może pozwoliłoby zidentyfikować silniejsze powiązania pomiędzy nocnymi upałami a śmiertelnością z powodu CVD w gęsto zaludnionych obszarach miejskich.

Do mocnych stron badania należały wielkość obserwowanej populacji oraz wykorzystanie dokładnych krajowych danych dotyczących śmiertelności i danych meteorologicznych.

"Obecne odkrycia powinny stymulować podobne badania ekspozycji i częstości zdarzeń w innych zaludnionych regionach o średniej i dużej szerokości geograficznej. Biorąc pod uwagę rosnące prawdopodobieństwo ekstremalnych okresów letnich na zachodzie USA i w Wielkiej Brytanii, nasze wyniki zachęcają do podejmowania inicjatyw profilaktycznych w zakresie zdrowia populacji i nowatorskich polityk miejskich mających na celu zmniejszenie przyszłego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych" - wskazują autorzy.

Nie tylko letnie, upalne noce mogą stanowić zagrożenie. Lekarze alarmują, że nadmierne ogrzewanie sypialni jest szkodliwe dla naszego organizmu - zaburza proces wydzielania melatoniny, obniżania poziomu kortyzolu i przekłada się na długość, a także jakość snu. To z kolei może stwarzać większe ryzyko wystąpienia także chorób układu sercowo-naczyniowego.

Idealna temperatura nocą, zdaniem ekspertów, oscyluje pomiędzy 16. a 19. stopniami. Jedynymi osobami, które mogą potrzebować nieco wyższych temperatur, są seniorzy.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze