Ta choroba nie pojawia się od razu. Jej objawem może być niepohamowany apetyt na określone produkty
Zmiany w mózgu w zależności od rodzaju demencji dotykają obszarów, które są odpowiedzialne za zachowania społeczne i poprawność wymowy. To może sprawić, że osoba zmagająca się z tą chorobą przestanie dbać o siebie, gwałtownie reagować w niektórych sytuacjach i często zapominać prostych słów. Eksperci zwracają uwagę na dość nietypowy objaw demencji. Nie można go bagatelizować.
1. Demencja dotyka coraz więcej osób
Demencja (inaczej otępienie) określana jest jako zespół objawów, które wynikają z nieprawidłowej pracy mózgu. Jest czymś więcej niż "zaburzeniem pamięci". Może objawiać się także rosnącym upośledzeniem uwagi, mowy, zdolności poznawczych, a także orientacji. Najczęściej występujące formy demencji to choroba Alzheimera, demencja naczyniowa, otępienie czołowo-skroniowe i otępienie z ciałami Lewy’ego.
Objawy demencji zazwyczaj mają charakter progresywny i z czasem powodują całkowitą bezradność chorego. Na pierwszym etapie choroby są najczęściej niedostrzegalne. Najbardziej charakterystycznym objawem demencji jest utrata pamięci, która utrudnia normalne funkcjonowanie.
Zobacz także: Najnowsze rozwiązania farmakologiczne w leczeniu cukrzycy typu 2
2. Wczesny objaw demencji
Stowarzyszenie na rzecz choroby Alzheimera (Alzheimer’s Society) w Wielkiej Brytanii wskazuje, że osoby z demencją mogą wykazywać również niepohamowaną ochotę na coś słodkiego, na tłuste potrawy oraz mieć stały apetyt na żywność wysokowęglowodanową. Eksperci zaznaczają, że mogą też zapominać o dobrych manierach przy stole i nie wiedzą, kiedy przestać jeść, pić alkohol czy palić papierosy.
Do innych objawów tej choroby zalicza się m.in. **zmiany nastroju, impulsywne zachowania, utratę zahamowań i brak samokontroli, wycofanie się z życia towarzyskiego, utratę motywacji, kompulsywne jedzenie, problemy z mową.
Liczba osób dotkniętych demencją wciąż rośnie. Szacuje się, że do 2050 roku może na nią cierpieć nawet 152 mln osób na całym świecie. Naukowcy wciąż poszukują nowych metod leczenia demencji. Dr Cara Croft, ekspertka z brytyjskiej organizacji charytatywnej twierdzi, że mogą być one dostępne dla pacjentów w ciągu najbliższych dziesięciu lat.
Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.