Trwa ładowanie...

Trądzik noworodkowy - przyczyny, objawy, leczenie i pielęgnacja skóry

Avatar placeholder
13.06.2023 10:04
Trądzik noworodkowy zwykle pojawia się po narodzinach dziecka.
Trądzik noworodkowy zwykle pojawia się po narodzinach dziecka. (pixabay)

Trądzik noworodkowy to przewlekła choroba skóry, która manifestuje się zwykle po narodzinach malucha. Jego łagodna postać rozwija się u około 20% noworodków, a zmiany ustępują samoistnie po kilku miesiącach. Jakie są objawy trądziku? Na czym polega pielęgnacja wymagającej skóry dziecka? Kiedy podjąć leczenie?

spis treści

1. Przyczyny trądziku noworodkowego

Trądzik noworodkowy jest przewlekłą zapalną chorobą gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych. Zmiany skórne mogą być obecne przy urodzeniu, ale i pojawiać się we wczesnym okresie noworodkowym.

Specjaliści są zdania, że pojawienie się trądziku u noworodków warunkują androgeny. Oznacza to, że zmiany powstają w wyniku stymulacji hormonalnej gruczołów łojowych przez hormony produkowane przez dziecko i przez matkę (przechodzące do dziecka przez łożysko podczas ciąży lub w okresie karmienia).

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Zdarza się, że przyczyną trądziku u małych dzieci są nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, które działają drażniąco na skórę, mogą także blokować pory i utrudniać jej oddychanie. Podobne działanie mogą mieć także silne środki do prania.

2. Objawy trądziku noworodkowego

Zmiany skórne towarzyszące trądzikowi noworodkowemu pojawiają się przed wszystkim na policzkach. Podstawowymi i dominującymi wykwitami są:

  • zaskórniki zamknięte (białe),
  • zaskórniki otwarte (czarne, tak zwane wągry),
  • wykwity zapalne: grudki, krosty, grudkowo-krostkowe,
  • guzki podskórne,
  • torbiele (rzadziej).

Zdarza się, że trądzik pojawia się nieco później, nie u noworodka, a u niemowlęcia pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia. Jest określany jako trądzik niemowlęcy lub dziecięcy. Wówczas obserwuje się częste wykwity zapalne: grudki, krosty, guzki, zmiany guzkowo-torbielowe.

W przypadku zaobserwowania objawów trądziku u noworodka należy pójść do lekarza, aby potwierdzić rozpoznanie i rozpocząć odpowiednie leczenie. Trądzik noworodkowy należy różnicować z innymi zmianami, takimi jak rozrost gruczołów łojowych, prosaki oraz łagodne dermatozy krostkowe oraz potówkami.

3. Jak pielęgnować skórę trądzikową noworodka?

Trądzik noworodkowy najczęściej nie wymaga specjalnych zabiegów i ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Czasem jednak konieczna jest specjalna pielęgnacja, a i leczenie. Podejmuje się je w przypadku zmian o dużym nasileniu lub nadmiernie długim utrzymywaniu się.

Aby uniknąć pojawienia się bądź nasilenia zmian trądzikowych u noworodków, należy właściwie pielęgnować skórę dziecka. Jak to robić? O czym wiedzieć i pamiętać? Najlepiej wybierać kosmetyki o neutralnym pH, które nie podrażniają skóry.

Ważne jest, by sięgać wyłącznie po produkty przeznaczone do skóry noworodków i niemowląt. Powinny mieć odpowiedni, bezpieczny skład oraz atesty Instytutu Matki i Dziecka.

Ponieważ czasem przyczyną trądziku jest stosowanie do pielęgnacji skóry malucha olejów mineralnych, gdy pojawią się niepokojące zmiany, należy tego zaprzestać. W ogóle należy unikać środków z dużą ilością substancji tłuszczowych, ponieważ zatykają pory i nasilają objawy trądziku.

Po myciu skórę dziecka należy delikatnie osuszyć, ponieważ tarcie szorstkim ręcznikiem może podrażnić skórę malucha. Po kąpieli warto nakładać dermokosmetyki. Nie należy przegrzewać dziecka.

Maluch powinien nosić lekkie i przewiewne ubrania z bawełny, a w powietrze w mieszkaniu powinno mieć optymalną temperaturę i wilgotność. Trzeba pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, a także codziennych spacerach, jeśli to tylko możliwe. Ubrania, kocyki i pieluszki dziecka należy prać w płynach przeznaczonych specjalnie dla dzieci.

4. Jak leczyć trądzik noworodkowy?

Jeśli zmiany są łagodne, należy sięgnąć po delikatne preparaty z cynkiem oraz przemywać skórę delikatnymi, nawilżającymi preparatami. Codzienna pielęgnacja zapobiegnie rozwojowi trądziku.

Bywa, że trądzik niemowlęcy trzeba leczyć. Dzieje się tak, gdy zmiany przybiorą postać trudno gojących się guzków z ropną treścią. Wówczas niezbędna może okazać się kuracja antybiotykowa. Specjalista może zalecić zarówno maść z antybiotykiem do miejscowego stosowania, jak i preparat doustny (w sytuacji, gdy trądzik ma wyjątkowo ciężki przebieg).

Zdaniem dermatologów w roli zewnętrznego preparatu przeciwtrądzikowego sprawdzają się produkty będące połączeniem erytromycyny z cynkiem, produkty zawierające cynk, a także erytromycyna w postaci żelu i roztworu. Czasami niezbędne jest podanie erytromycyny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze