Trwa ładowanie...

Trudne dzieci? Na oddział

Nawet 80 proc. małych pacjentów szpitali psychiatrycznych nie powinno się tam znaleźć – alarmuje rzecznik praw pacjenta. Części pozbywają się ośrodki wychowawcze.

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Czy wiesz, że?

630 tys.  - to liczba dzieci, które według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego mogą mieć problemy psychiczne

Wystarczy, że wychowanek młodzieżowego ośrodka wychowawczego (MOW) ucieka z niego albo zacznie się okaleczać, a zostaje przewieziony do najbliższego szpitala psychiatrycznego na oddział zamknięty. Ten sam los spotyka często skazanych przez sądy rodzinne np. za agresywne zachowania lub łamanie prawa. Zdarza się, że do szpitala trafiają też dzieci z zespołem Aspergera, z którymi opiekunowie nie dawali sobie rady.

Z pisma, które rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska wysłała do minister edukacji narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej, wynika, że takich przypadków przybywa szczególnie w ferie i wakacje. W czasie kiedy trudnymi dziećmi nie ma się kto zajmować, bo opiekunowie chcą spędzić czas z rodziną na urlopie.

>>>Przemęczenie, praca, samotność… Co psuje zdrowie psychiczne?

Tak było w zamkniętym dwa lata temu oddziale dziecięcym w szpitalu psychiatrycznym w Radomiu – jak przyznaje jeden z psychiatrów, który kontrolował placówkę, większość małych pacjentów mogłaby leczyć się ambulatoryjnie. Jak dowiedział się DGP, w jednym z innych działających oddziałów na południu Polski problem dotyczy aż 93 proc. pacjentów.

Eksperci podkreślają, że w wielu przypadkach wystarczyłaby opieka na miejscu lub w poradniach dziennych. Tych jednak brakuje. Przyznają to szefowie ośrodków wychowawczych.

>>>Nie tylko smutek i bezsenność. (Nie)typowe objawy depresji

– Dyrektorzy skarżyli się, że nie mają dostępu do pomocy psychiatrycznej na miejscu. A im samym, bez specjalistów, trudno poradzić sobie z wychowankami, którzy mają zaburzenia zachowania. Tymczasem takich dzieci przybywa – mówi Michał Szwast z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która w tym roku kontrolowała sytuację w tych placówkach.

Według fundacji MEN powinno nałożyć na podległe mu ośrodki obowiązek zatrudniania psychiatrów, przynajmniej na część etatu. Obecnie takiego wymogu nie ma. Również rzecznik praw pacjenta apeluje, by MEN jak najszybciej załatwiło dzieciom z MOW dostęp do opieki psychiatrycznej w trybie ambulatoryjnym.

Dziennik.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.