Koronawirus Polska. Trzecia fala w odwrocie? Prof. Mastalerz-Migas studzi entuzjazm ministra Niedzielskiego (WIDEO)
Szef resortu zdrowia jest zdania, że piątkowy spadek nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, to pierwszy dowód na odwrócenie tendencji trzeciej fali. - Chciałabym w to wierzyć, niemniej jednak myślę, że to efekt świąt - komentuje prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, ekspert Rady Medycznej ds. COVID-19 w programie "Newsroom" WP.
"Piątkowa liczba nowych zakażeń jest mniejsza o 13 proc. od zanotowanej tydzień temu. To kolejny sygnał – po malejącej liczbie zleceń POZ na testy - wskazujący na odwrócenie tendencji w trzeciej fali - napisał na Twitterze Adam Niedzielski. Czy faktycznie należy w ten sposób interpretować dzisiejsze dane?
- Chciałabym w to wierzyć, niemniej jednak miałabym koncepcję, że to święta powodują, że mniej ludzi zgłasza się do lekarza. My to widzimy w przychodni, gdzie jeszcze na początku tego tygodnia było bardzo dużo zgłoszeń infekcyjnych i bardzo dużo kierowaliśmy na testy i potwierdzaliśmy zakażenia - komentuje prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, ekspert Rady Medycznej ds. COVID-19. - Dzisiaj (piątek, 2.04. - przyp. red.) jest dużo spokojniej, wczoraj też widać było spadający ruch - dodaje.
Ekspertka jest zdania, że część osób nie chce się obecnie badać, żeby nie mieć narzuconej kwarantanny prewencyjnej przed testem.
- Tutaj można dyskutować, czy to jest dobra droga, czy nie. Natomiast ja chciałabym bardzo wierzyć, że wynik z dzisiaj to lekkie wyhamowanie pandemii, ale byłoby to badzo optymistyczne podejście - zaznacza specjalistka.
Prof. Mastalerz-Migas tłumaczy, że spędzanie świąt wielkanocnych z zastosowaniem reguł sanitarnych jest bardzo ważne. W przeciwnym wypadku po Wielkanocy system ochrony zdrowia w Polsce może mieć jeszcze większy problem.
- Myślę, że każdy, kto pracuje w systemie ochrony zdrowia i widzi, co się dzieje, boi się tego, co będzie w najbliższych dniach, dlatego, że jesteśmy u kresu wydolności systemu. Jeśli ta sytuacja się utrzyma, to czekają nas bardzo ciężkie tygodnie - podsumowuje ekspertka.
ZOBACZ WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
- Dr Karauda o rokowaniach u podłączonych do respiratora. "To są pojedyczne przypadki, jeżeli ktoś z tego wychodzi"
- Nowe, nietypowe objawy COVID. Chorzy nie czują duszności. Kaszel jest dosyć późnym objawem, może się pojawić dopiero w drugim tygodniu
- Zakażenie wariantem brytyjskim powoduje cięższy przebieg. Gwałtowne załamanie stanu chorego może nastąpić nagle
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.