Trwa ładowanie...

Trzydniowy weekend korzystny dla zdrowia. Belgowie już wprowadzili

Krótszy tydzień pracy jest testowany przez firmy na całym świecie. Badania wskazują, że pracownicy są dzięki temu bardziej kreatywni
Krótszy tydzień pracy jest testowany przez firmy na całym świecie. Badania wskazują, że pracownicy są dzięki temu bardziej kreatywni (Getty Images)

Australijscy naukowcy przekonują, że tydzień pracy powinien być skrócony do czterech dni. Z ich badań wynika, że wydłużenie weekendu wyraźnie przekłada się na poprawę kondycji zdrowotnej organizmu. Przekonują, że to sposób na ograniczenie schorzeń wywołanych przez siedzący tryb życia i poprawę wydajności pracowników.

spis treści

1. Trzy dni weekendu

Powinniśmy mniej pracować, więcej się ruszać i więcej spać - przekonują naukowcy z Uniwersytetu Australii Południowej. Co więcej, znaleźli sposób, żeby te rekomendacje wcielić w życie. Proponują wydłużenie weekendu do trzech dni - z ich badań wynika, że automatycznie przekłada się to na korzyści dla naszego organizmu.

Australijczycy wykazali, że wydłużenie weekendu zachęca do większej aktywności
Australijczycy wykazali, że wydłużenie weekendu zachęca do większej aktywności (Getty Images)
Zobacz film: "Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko 14 chorób"

Badania opublikowano na łamach "International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity". Analiza trwała przez 13 miesięcy i obejmowała ponad 300 osób. Naukowcy analizowali sposób spędzania wolnego czasu przez uczestników badania przed urlopem, w jego trakcie i po nim.

Badania wykazały, że w czasie dni wolnych uczestnicy badania spędzali o 13 proc. więcej czasu na aktywnościach o umiarkowanej lub wysokiej intensywności i spali o cztery proc. dłużej.

- W badaniu odkryliśmy, że wzory zachowań zmieniały się na lepsze podczas czasu wolnego. Wzrastała ilość czasu spędzanego na aktywności fizycznej i zmniejszała się ilość czasu spędzanego w sposób siedzący - przekonuje dr Try Ferguson z Uniwersytetu Australii Południowej, jeden z autorów badania.

2. To odpowiedź na choroby cywilizacyjne

Dr Ferguson podkreśla, że lepsze dotlenienie organizmu i wydłużenie okresu snu automatycznie przekłada się na większe efekt w pracy - osoby wypoczęte mają lepszy nastrój i szybciej pracują.

Na wydłużeniu weekendu zyskuje cały organizm, bo dzięki temu ograniczamy liczbę godzin spędzonych bez ruchu. Tymczasem siedzący tryb życia zwiększa m.in. ryzyko rozwoju otyłości, nadciśnienia, hipercholesterolemii i cukrzycy.

- Krótszy tydzień pracy jest testowany przez firmy na całym świecie. Nie jest to zaskakujące, że dzięki niemu pracownicy zgłaszali mniejszy stres, wypalenie zawodowe, zmęczenie, a także lepsze samopoczucie psychiczne i poprawę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym - zaznacza prof. Carol Maher z Uniwersytetu Australii Południowej, współautorka badania.

Możliwość czterodniowego tygodnia pracy w ubiegłym roku wprowadzili Belgowie. Z zastrzeżeniem, że pracownicy muszą w ciągu czterech dni - pracować po dziesięć godzin. Wprowadzenie takiej możliwości rozważają władze Szwecji, Islandii, Niemiec i Hiszpanii.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze