Trzydniowy weekend korzystny dla zdrowia. Belgowie już wprowadzili
Australijscy naukowcy przekonują, że tydzień pracy powinien być skrócony do czterech dni. Z ich badań wynika, że wydłużenie weekendu wyraźnie przekłada się na poprawę kondycji zdrowotnej organizmu. Przekonują, że to sposób na ograniczenie schorzeń wywołanych przez siedzący tryb życia i poprawę wydajności pracowników.
1. Trzy dni weekendu
Powinniśmy mniej pracować, więcej się ruszać i więcej spać - przekonują naukowcy z Uniwersytetu Australii Południowej. Co więcej, znaleźli sposób, żeby te rekomendacje wcielić w życie. Proponują wydłużenie weekendu do trzech dni - z ich badań wynika, że automatycznie przekłada się to na korzyści dla naszego organizmu.
Badania opublikowano na łamach "International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity". Analiza trwała przez 13 miesięcy i obejmowała ponad 300 osób. Naukowcy analizowali sposób spędzania wolnego czasu przez uczestników badania przed urlopem, w jego trakcie i po nim.
Badania wykazały, że w czasie dni wolnych uczestnicy badania spędzali o 13 proc. więcej czasu na aktywnościach o umiarkowanej lub wysokiej intensywności i spali o cztery proc. dłużej.
- W badaniu odkryliśmy, że wzory zachowań zmieniały się na lepsze podczas czasu wolnego. Wzrastała ilość czasu spędzanego na aktywności fizycznej i zmniejszała się ilość czasu spędzanego w sposób siedzący - przekonuje dr Try Ferguson z Uniwersytetu Australii Południowej, jeden z autorów badania.
2. To odpowiedź na choroby cywilizacyjne
Dr Ferguson podkreśla, że lepsze dotlenienie organizmu i wydłużenie okresu snu automatycznie przekłada się na większe efekt w pracy - osoby wypoczęte mają lepszy nastrój i szybciej pracują.
Na wydłużeniu weekendu zyskuje cały organizm, bo dzięki temu ograniczamy liczbę godzin spędzonych bez ruchu. Tymczasem siedzący tryb życia zwiększa m.in. ryzyko rozwoju otyłości, nadciśnienia, hipercholesterolemii i cukrzycy.
- Krótszy tydzień pracy jest testowany przez firmy na całym świecie. Nie jest to zaskakujące, że dzięki niemu pracownicy zgłaszali mniejszy stres, wypalenie zawodowe, zmęczenie, a także lepsze samopoczucie psychiczne i poprawę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym - zaznacza prof. Carol Maher z Uniwersytetu Australii Południowej, współautorka badania.
Możliwość czterodniowego tygodnia pracy w ubiegłym roku wprowadzili Belgowie. Z zastrzeżeniem, że pracownicy muszą w ciągu czterech dni - pracować po dziesięć godzin. Wprowadzenie takiej możliwości rozważają władze Szwecji, Islandii, Niemiec i Hiszpanii.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.