Załamanie pogody może odbijać się na samopoczuciu. Burze zaostrzają objawy migreny i astmy
Latem często nawiedzają nas burze, a takie załamanie pogody może mocno odbić się na naszym samopoczuciu. Szalejąca za oknem nawałnica może zaostrzać wiele dolegliwości. Kto w tym czasie cierpi najbardziej?
1. Wpływ burzy na samopoczucie
Niektórzy zwyczajnie nie lubią burzy, podczas gdy u innych następuje pogorszenie samopoczucia. Jest to spowodowane skokami ciśnienia i gwałtownym wzrostem jonów dodatnich.
Taka nagła zmiana pogody może wywołać niepokój, a nawet lęk oraz problemy z zasypianiem i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. To dość naturalna reakcja, organizm działa instynktownie, podobne zachowanie zresztą można zauważyć u zwierząt.
W czasie burzy może też dojść do nasilenia dolegliwości występujących przy niektórych chorobach. Na kogo najbardziej wpływa nawałnica i kto powinien w tym czasie szczególnie na siebie uważać?
2. Zaostrzenie objawów choroby
Załamanie pogody może drastycznie wpłynąć na równowagę substancji chemicznych w mózgu. Takie zaburzenia sprzyjają atakom migreny, a fatalne samopoczucie dodatkowo nasilają grzmoty i błyskawice.
Podświadomy niepokój w czasie burzy negatywnie wpływa też na osoby zmagające się z zaburzeniami psychicznymi. W tym czasie mogą nasilić się objawy depresji i stanów lękowych, a nastrój zauważalnie spada.
Gwałtowna zmiana ciśnienia niekiedy może też doprowadzić do nadmiernego pobudzenia, a nawet agresji. Silny stres gwałtownymi wyładowaniami atmosferycznymi może też wywołać ataki paniki.
Niskie ciśnienie sprzyja też bólom stawów, więc nagła zmiana pogody może wywołać dodatkowy ból pacjentom ze zwyrodnieniową chorobą stawów, reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz dną moczanową.
3. Astma burzowa
W czasie nawałnicy mocno cierpią alergicy. Deszcz sprawia, że do dróg oddechowych trafia mnóstwo pyłków i pleśni wywołujących uczulenie, a wilgotne powietrzne może wiązać się z zatkanym nosem.
Wiatr sprawia, że pyłki mogą utrzymywać się w powietrzu przez kilkanaście godzin po ustaniu burzy, a w takich warunkach może dojść do zaostrzenia astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.